NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Chiang, Ted - "Wydech"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Nieustraszony" (wyd. 4)


 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"

 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

Linki


Najlepsze polskie utwory 2006 – podsumowanie głosowania

Przez pierwsze trzy tygodnie stycznia 2007 na stronach Katedry przeprowadzaliśmy zabawę, której celem było wytypowanie przez naszych czytelników najlepszych polskich książek i opowiadań fantastycznych po raz pierwszy opublikowanych w 2006 roku. W jednej kategorii można było głosować na powieści, antologie, zbiory, w drugiej – na pojedyncze opowiadania. Zgodnie z obietnicą prezentujemy teraz krótkie podsumowanie i omówienie wyników.

W zabawie wzięło udział 50 osób. Cechą charakterystyczną okazał się bardzo duży rozrzut wskazywanych tekstów w obu kategoriach.

Najwyższy wynik uzyskała „Lux perpetua” Andrzeja Sapkowskiego, powieść otrzymała 11% głosów. Najwyraźniej, mimo licznych narzekań ze strony rozczarowanych czytelników, stary mistrz nadal jest trudny do pokonania. Jednakże przewaga ASa nie była wyraźna – po piętach łodzianinowi deptało trio: „Plewy na wietrze” Anny Brzezińskiej, „Łowcy dusz” Jacka Piekary oraz „Popiół i kurz” Jarosława Grzędowicza; i właśnie te trzy książki uplasowały się ex aequo na drugim miejscu z wynikiem 8%. Tuż za nimi z 7% znalazł się „Vertical” Rafała Kosika. Kolejne miejsca z rezultatami w granicach 3-5% zajęły: „Kłamca 2. Bóg marnotrawny” Jakuba Ćwieka, „Wieszać każdy może” Andrzeja Pilipiuka, „Dom wschodzącego słońca” Aleksandry Janusz, „Zabawki diabła” Anny Kańtoch oraz „Anna In w grobowcach świata” Olgi Tokarczuk. W sumie oddano głosy na 37 książek.
Wyraźnie widać dominację potentata na naszym rynku wydawniczym, czyli Fabryki Słów. Jej książki to ponad 50% wszystkich, na które oddano głosy. Znacznie mniejszy udział ma Runa, a z pozostałych wydawnictw głosowano na pojedyncze pozycje.
Jeśli chodzi o autorów, wskazywano zarówno na uznanych pisarzy, jak i debiutantów – jednakże w czołowej dziesiątce tylko Aleksandra Janusz nie miała wcześniej książkowej publikacji. Trochę dziwi, choć nie zaskakuje, niska pozycja Olgi Tokarczuk. Widać powieść uznanej przecież głównonurtowej autorki, opublikowana w wydawnictwie z fantastyką nie kojarzonym, nie zyskała jeszcze zbyt dużego uznania wśród naszych czytelników.

W kategorii opowiadania jest jeszcze większe rozdrobnienie głosów, ale da się wyróżnić dwóch zdecydowanych liderów. Pierwsze miejsce z 13% zajął „Raport z nawiedzonego miasta” Wita Szostaka opublikowany w „Księdze smoków”. To bardzo dobry wynik, jeśli wziąć pod uwagę, że antologia ukazała się dopiero w grudniu (choć z drugiej strony czytelnicy mieli tekst świeżo w pamięci). Zresztą to samo dotyczy zdobywcy drugiego miejsca, czyli „Zegarmistrza i łowcy motyli” Jarosława Grzędowicza („Tempus fugit”, tom 1) z 11%. Trzecie miejsce, już ze znaczną stratą, zajęło opowiadanie Łukasza Orbitowskiego „Nie umieraj przede mną” (Nowa Fantastyka 6/2006). Pozostałe teksty otrzymały pojedyncze głosy, więc ich wymienianie byłoby bezcelowe.
Znacznie częściej głosowano na książki niż na opowiadania – świadczyć to może o małym zainteresowaniu krótką formą. Szczególnie dotyczy to utworów publikowanych w prasie, gdyż na pierwszych dwóch miejscach w tej kategorii są teksty drukowane w antologiach i zbiorach.

Podsumowując: czytelnicy Katedry głosowali przede wszystkim na autorów sprawdzonych, o głośnych nazwiskach – czemu nie należy się specjalnie dziwić. Na podstawie wyników naszej zabawy można ostrożnie wysunąć wniosek, że w 2006 roku nie ukazał się utwór zdecydowanie lepszy od innych. Zdaniem głosujących mamy raczej do czynienia z równym poziomem tak powieści, jak i opowiadań. Pewne znaczenie ma także fakt, iż nasza zabawa miała miejsce tuż na początku 2007 roku, kiedy to wiele osób nie zapoznało się ze wszystkimi interesującymi, głośnymi tytułami roku ubiegłego. Jest to także nauczka dla redakcji Katedry. Następne tego typu zabawy będziemy rozpoczynać z większym poślizgiem oraz postaramy się przygotować pomocniczą listę książek i opowiadań, aby ułatwić czytelnikom oddawanie głosów.Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-01-24 15:54:18
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

0lukasz0 - 20:48 24-01-2007
Znacznie częściej głosowano na książki niż na opowiadania - świadczyć to może o małym zainteresowaniu krótką formą. Szczególnie dotyczy to utworów publikowanych w prasie, gdyż na pierwszych dwóch miejscach w tej kategorii są teksty drukowane w antologiach i zbiorach.


Jeśli chodzi o opowiadania to tu były dwie główne przeszkody: brak pomocniczej listy z wydanymi w tym roku opowiadaniami, trudność polegała na tym, że opowiadania w wydanych w tym roku zbiorach często były pozycjami starrszymi oraz możliwość głosowania tylko na pozycje polskich autorów.

inatheblue - 21:57 03-02-2007
Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać. Zacznijmy od tego, że bardzo mi przyjemnie i dumę czuję.
A teraz pytanie właściwe: dlaczego, u licha ciężkiego, na pana Andrzeja Sapkowskiego głosowało 5,5 osoby? Liczę, liczę i dojść nie mogę do konsensusu.
3,5 osoby dla Verticala dziwią mnie jeszcze bardziej, ale może połówka czytelnika to znacznie częstsze zjawisko, niż by się zdawało.
Tak coś czuję, bo nie pamiętam, że można było głosować na kilka książek naraz i proszę o wyprowadzenie mnie, umysłu ścisłego, z tej matematycznej konfuzji.
pozdrawiam, A.J.

Achmed - 23:17 03-02-2007
Inatheblue, ilość głosujących jest trochę myląca. Niektórzy wskazywali tylko opowiadania, niektórzy jedynie książki. No i te procenty to, zdaje się, zaokrąglone są.

PS: Autor tekstu wyjechał, wraca 10 lutego - może wtedy coś więcej napisze :-)

Shadowmage - 10:31 11-02-2007
Hmm... Wróciłem :) Przypominam, że głosować można było na max 3 pozycje, nie każdy z tego skorzystał, w związku z tym procenty są liczone z liczby głosów w danej kategorii a nie z liczby osób głosujących.
A procenty owszem, zaokrąglone są.

inatheblue - 19:10 11-02-2007
Tak podejrzewałam, choć przynam, że trochę się ubawiłam - mam skrzywienie zawodowe i jak widzę procenty (nie mylić z napojami wyskokowymi), to zaraz liczę :P

Komentuj


Konkurs

Wygraj trójpak LitTPG


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS