NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Gemmell, David - "Troja. Pan srebrnego łuku"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Gemmell, David - "Troja"
Tytuł oryginału: Lord of the Silver Bow
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: Październik 2006
ISBN: 83-7301-823-9
Oprawa: twarda
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron: 384
Cena: 39,00 zł
Tom cyklu: 1Gemmell, David - "Troja. Pan srebrnego łuku"

Z zaciekawieniem przystąpiłem do lektury pierwszej książki z trojańskiego cyklu napisanego przez zmarłego, niestety, w tym roku pisarza. Zastanawiałem się, czy – a jeśli, to w jakim stopniu – słyszane komplementy tyczące stylu, jakości i oryginalności tej powieści okażą się prawdą.

„Troja. Pan Srebrnego Łuku” jest powieścią przygodową (pierwszą z planowanych trzech, a dwóch napisanych) dziejącą się w realiach antycznej Grecji. Jak zapewne każdy pamięta, choćby z lekcji historii, ta kraina zbiorem samodzielnych królestw, księstw, miast-państw, okalających Wielką Zieleń – tak określają bohaterowie książki rejony współczesnego nam Morza Egejskiego, Morza Kreteńskiego i wschodnie obszary Morza Śródziemnego.
Głównym bohaterem jest dardański Eneasz, znany bardziej pod imieniem Helikaon – postać bardzo interesująca: książę, właściciel armady statków, kupiec i wojownik. Helikaon jest uwielbiany przez przyjaciół i przychylnych mu ludzi, a znienawidzony, choć podziwiany, przez wrogów.
Powieść zaczyna się prologiem, który wraz z kilkoma pierwszymi rozdziałami wprowadza nas w fabułę i przedstawia wielu innych, naprawdę interesujących bohaterów. Mamy tu zatem do czynienia ze zbiegłym egipskim księciem Gershomem, sławnym mykeńskim wojownikiem Arguriosem, ognistowłosą byłą kapłanką królewskiej krwi Andromachą, młodym, żądnym przygód chłopcem Ksandrem, legendarnym Odyseuszem, przyjacielem Helikaona, czy poczciwym Zidantasem, również przyjacielem i zastępcą Eneasza na jego Statku Śmierci – „Ksantosie”.

„Nasze życie to jak żeglowanie we mgle, w nadziei na promień słońca, który pozwoli nam zobaczyć, gdzie jesteśmy”. Osią fabuły są przygody Helikaona podróżującego po Wielkiej Zieleni, wiodące go oraz innych bohaterów do legendarnej Troi. Czym powita ich Złote Miasto? Jakie plany i marzenia pozwoli spełnić lub obróci w proch? Warto się tego dowiedzieć. Nie jest to bowiem podróż bezpieczna, a bohaterowie przeżywają sporo przygód, o których czyta się z przyjemnością.

Przyznam, że „Troja” dała mi naprawdę wiele satysfakcji z lektury. Mamy tu do czynienia nie tylko z wieloma frapującymi przygodami, ciekawymi intrygami, pojedynkami i bitwami, ale i z plejadą naprawdę interesująco wykreowanych bohaterów. Nie są to postaci papierowe, ale naprawdę żywe osobowości, które ewoluują, czasem okazując się innymi, niż można by się spodziewać na początku książki.
Zaletą książki jest nie tylko jej fabuła, bohaterowie, świetny styl czy też możliwość przeniesienia się w czasy starożytne. Jest nią także fakt, że nie jest to książka błaha, li tylko powieść przygodowa.
„Ozyrys to bóg bohater, Pan Światła. Set to jego brat, istota zła i zdeprawowana. Nieustannie walczą ze sobą. (...) Każdy z nas nosi w sobie Ozyrysa i Seta. Wszyscy jesteśmy zdolni do współczucia i miłości, nienawiści i okropnych czynów. To smutne, lecz potrafimy radować się jednym i drugim”. Smutne, ale prawdziwe. Podobnie jak inne słowa wplecione w dialogi, a dające do myślenia nam, ludziom żyjącym tysiące lat po opisywanych bohaterach.

„Troja. Pan Srebrnego Łuku” to opowieść o miłości i nienawiści, honorze i zdradzie, poświęceniu i egoiźmie, nadziei i smutku. Jest to opowieść o człowieku, który przecież nie rodzi się zły i który potrafi się zmienić. Tego, niestety, nie zawsze można powiedzieć o losie, który jest nam pisany, a którego czasem nie możemy wykuć tak, jak byśmy tego pragnęli... Powieść ta sprawiła, że chętnie sięgnę po inne pozycje Davida Gemmella, szczerze żałując, że nie dane mu będzie napisać nic więcej.

Książka została bardzo ładnie wydana: dobry papier, wyraźna czcionka, twarda, lakierowana okładka. Dobrego wrażenia nie psuje kilka literówek i brakujących tu i ówdzie dopełnień. Polecam serdecznie!Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-11-14 23:26:08
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 18:50 15-11-2006
Bardzo fajna racka, aż się chce sięgnąć po książkę. Aż ściska, że miałem książkę w ręku i wypuściłem :P

Galvar - 20:26 16-11-2006
Dzięki Shadow. To miłe, zwłaszcza, że jesteś już drugą osobą, którą zachęciła do ew. czytania. :-) Przyznam, że mogłem ją napisać lepiej, (czegoś brakuje co słusznie zauwazyła także Gytha w mailu do mnie). Niemniej jednak, żałuj, że wypuściłeś z rąk taki kąsek, a przy okazji, serdecznie Ci zań dziękuję. :-)

Szenk - 08:16 17-11-2006
Książka może i dobre, zresztą lubię Gemmela. Cały czas jednak nurtuje mnie wątpliwość, czy sięgać po cykl, który nie jest i nie będzie ukończony?

Galvar - 22:48 17-11-2006
Ja myślę Szenku, że, mimo wszystko, warto, bo jest to kawał dobrego czytania. Niedokończonego, ale jednak wartego uwagi. :)

Tigana - 21:25 21-11-2006
Recka bardzo dobra i oddająca klimat książki. A co do 3 tomu to może ktoś sie pokusi i dopisze. Tylko czy to jeszcze będzie Gemmelll ?

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS