NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Denfeld, Rene - "Zaczarowani"

Bennett, Robert Jackson - "Miasto schodów"

Ukazały się

Sanderson, Brandon - "Żałobne opaski" (stara wersja)


 Sanderson, Brandon - "Cienie tożsamości" (stara wersja)

 Lem, Stanisław - "Człowiek z Marsa"

 Werber, Bernard - "Mikroludzie"

 Denfeld, Rene - "Zaczarowani"

 Dębski, Rafał - "Ramię Perseusza. Z głębokości"

 Parowski, Maciej - "Kukułka na koniu trojańskim. Małpy pana Boga 3. Retrospekcje"

 Wells, Herbert George - "W czwartym wymiarze"

Linki

Kańtoch, Anna - "Zabawki diabła"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Kańtoch, Anna - "Domenic Jordan"
Data wydania: Maj 2006
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 472
Cena: 29,99 zł
Tom cyklu: 2Kańtoch, Anna - "Zabawki diabła"

„Zabawki diabła” to drugi tom opowiadań o Domenicu Jordanie – naukowcu badającym magię, którego głównym zajęciem jest tropienie zagadek i rozwiązywanie mrocznych tajemnic, w których siły nadprzyrodzone odgrywają kluczową rolę. Pierwszy część, czyli „Diabeł na wieży” podobała mi się, choć nie była pozbawiona pewnych wad. Niemniej jednak były one na tyle nieznaczące, że bez wahania sięgnąłem i po „Zabawki diabła”. Poniżej przedstawiam swoje wrażenia z lektury – często odwołujące się lub porównujące do poprzedniego tomu, bo inaczej być nie mogło.

Na zbiór składa się sześć opowiadań, z których pierwsze, „Mandracourt”, spełnia rolę prologu – poznajemy młodzieńcze lata Domenica i okoliczności, które skłoniły go do takiego, a nie innego życia. W „Strażniku Nocy” główny bohater powraca do rodzinnej miejscowości i musi się zmierzyć z demonami przeszłości. Jest to kluczowe w „Zabawkach diabła” opowiadanie, bo niemal wszystkie pozostałe są z nim w mniejszym lub większym stopniu powiązane. Następny w kolejności utwór – „Cień w słońcu” opowiada o tajemnicy małego miasteczka, w którym od lat giną dzieci. Jej rozwiązania należy szukać w tragicznych wydarzeniach sprzed kilkunastu lat. Akcja „Cierni” toczy się w działającej na wyobraźni scenerii zakładu psychiatrycznego, w którym dochodzi do serii cudów. Tylko czy aby na pewno są to działania świętych, a nie sił zła? „Karnawał we krwi” dzieje się w sennym, nadmorskim miasteczku, które odżywa tylko w trakcie karnawału. Jednakże w tym roku zabawa zostaje zakłócona serią pogryzień jednych uczestników przez drugich. Natomiast największą zaletą tytułowych „Zabawek diabła” jest oryginalny pomysł. Domenicowi zostają zadane trzy zagadki dotyczące sposobu popełnienia morderstw... a wkrótce potem zostaje popełniona pierwsza zbrodnia zgodnie z jego wskazówkami. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a nawet wygrana nie zapewnia szczęśliwego rozwiązania.

W „Zabawkach diabła” widać wyraźnie, że Anna Kańtoch rozwija swoje umiejętności z każdym opowiadaniem. Utwory są coraz obszerniejsze, bogatsze w szczegóły, a jednocześnie nadal wszystko jest podporządkowane tworzeniu nastroju i fabule. To naprawdę rzadkość, by w długich tekstach (na przykład „Zabawki diabła” mają ponad sto stron, a „Karnawał we krwi” niewiele mniej) nie było zbędnych fragmentów, które nie miałyby uzasadnienia innego niż zwiększenie objętości. Nawet niewielki szczegół może się okazać istotny w końcowym rozrachunku.
Poprawiła się także konstrukcja opowiadań w stosunku do tych zawartych w „Diable na wieży”. Teraz odsłonięcie tajemnicy następuje w kluczowym momencie, pod koniec utworu, dzięki czemu od początku do końca czytelnik tkwi w napięciu. Stwierdzenie, że śledzi się poczynania głównego bohatera z zapartym tchem to co prawda trochę przesada, ale twórczość Anny Kańtoch potrafi zainteresować i wciągnąć.

W recenzji „Diabła na wieży” przedstawiłem dosyć obszerną charakterystykę Domenica Jordana, więc nie będę się powtarzał. Powiem tylko, że w „Zabawkach diabła” autorka dodaje kilka szczegółów, które pozwalają nam lepiej zrozumieć jego psychikę. Coraz lepiej rozumiemy motywy, które nim kierują – co prawda nadal nie wszystko jest jasne, Domenic jest równie tajemniczy jak zagadki, które próbuje rozwikłać.
Główny bohater opowiadań Kańtoch nie jest postacią, która budzi sympatię od pierwszego wejrzenia. Jest na to za chłodny, za sztywny. Jednakże bez wątpienia jest intrygujący i z równą przyjemnością odkrywa się jego tajemnice, co i nieoczekiwane zwroty fabularne. Nie podoba mi się w nim tylko, jedna, no może dwie rzeczy. Po pierwsze wydaje się, że ma on pewnego rodzaju obsesję na punkcie swojej jedynej porażki z czasów młodzieńczych. Po drugie, i ważniejsze, Jordan w roli sędziego i kata (sam wymierza sprawiedliwość winnym zbrodni) do mnie nie przemawia i nie pasuje mi do wyobrażenia, jakie o nim mam.

„Zabawki diabła” stoją na wyższym poziomie niż „Diabeł na wieży”. Przede wszystkim dzieje się tak za sprawą tytułowego opowiadania, choć pozostałe utwory nie pozostają za nim daleko w tyle. Pozostaje mieć nadzieję, że progres twórczości Anny Kańtoch nadal się utrzyma i kolejny tom przygód Domenica Jordana będzie jeszcze lepszy. A biorąc pod uwagę, że autorka czuje się coraz pewniej i tworzy coraz dłuższe teksty, to może pora na powieść z tajemniczym panem Jordanem w roli głównej? Ja na pewno przeczytałbym ją z wielką chęcią!


Ocena: 8/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2006-09-18 17:17:40
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

"Wiara" i zbrodnia


Artykuły

Co nas czeka w 2017 roku?


 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

 Wywiad z Marcinem Podlewskim

 Senność

 Arkhamer 2016 - relacja

Recenzje

Grzędowicz, Jarosław - "Hel 3"


 Golden, Christie - "Narodziny hordy"

 Lem, Stanisław - "Pamiętnik znaleziony w wannie"

 Miszczuk, Katarzyna Berenika - "Noc Kupały"

 Alexander, K. C. & Hough, Jason M. - "Mass Effect. Andromeda: Rebelia Nexusa"

 McGuire, Ian - "Na Wodach Północy"

 Jemisin, N.K. - "Wrota obelisków"

 Weeks, Brent - "Krwawe zwierciadło"

Fragmenty

 Dębski, Rafał - "Ramię Perseusza. Z głębokości"

 Denfeld, Rene - "Zaczarowani"

 Bennett, Robert Jackson - "Miasto schodów"

 Hobb, Robin - "Skrytobójca Błazna"

 Jemisin, N.K. - "Wrota obelisków"

 Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

 Marchewka, Tomasz - "Wszyscy patrzyli, nikt nie widział"

 McDonald, Ian - "Luna: Wilcza Pełnia"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2017 nast.pl     RSS      RSS