NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Diaczenko, Marina i Siergiej - "Kaźń"
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Piotr Ogorzałek
Data wydania: Sierpień 2006
ISBN: 83-88431-53-6
Liczba stron: 434
Cena: 35,90 złDiaczenko, Marina i Siergiej - "Kaźń"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

Rada Bezpieczeństwa Publicznego powierza Irenie zadanie odszukania byłego męża, który zaginął podczas prowadzenia eksperymentalnego projektu polegającego na modelowaniu rzeczywistości w tworzonym przez siebie uniwersum. Tylko ona może przekroczyć granicę oddzielającą oba światy: prawdziwy i ten wykreowany przez wyobraźnię Andrzeja. Nie tylko jego życie znajduje się w niebezpieczeństwie, zagrożona jest również sama struktura rzeczywistości. Kobieta podejmuje wyzwanie i wkracza do pełnego przemocy i dziwnych praw modelu świata stworzonego przez byłego męża. Już na wstępie zostaje oskarżona o brutalne morderstwa i skazana na śmierć... a to dopiero początek kaźni, w jaką zmienia się jej życie.

Marina i Siergiej Diaczenko zaliczają się bez wątpienia do grona najlepszych pisarzy fantastycznych zza naszej wschodniej granicy, a takie utwory jak np. „Dolina sumienia”, „Waran” czy „Czas wiedźm” ugruntowały ich popularność. Również w Polsce ciągle rośnie liczba admiratorów ich talentu, choć trzeba przyznać, że nie każdemu odpowiada uprawiana przez nich fantastyka psychologiczna, gdzie fantasy bądź SF jest wykorzystywana przede wszystkim jako tło do ukazania człowieka zmagającego się z przeciwnościami losu i, rzecz jasna, innymi ludźmi. U Diaczenków bohaterowie często są postawieni w sytuacjach bardzo trudnych, nieraz beznadziejnych i wówczas stają przed koniecznością zdawania egzaminów z człowieczeństwa. Nikt nie może liczyć na taryfę ulgową, nie ma tu łatwych wyborów czy prostych, jedynie słusznych rozwiązań: każda decyzja ma swoją cenę, a wcześniej czy później przyjdzie ponieść jej konsekwencje. Zupełnie tak jak w prawdziwym życiu.
Autorzy skupiają uwagę głównie na wiarygodnym oddaniu wzajemnych relacji między postaciami oraz analizie ich psychiki, nie zapominając jednakowoż o innych kwestiach składających się na atrakcyjność utworów. Nie inaczej jest w przypadku napisanej w 1999 roku powieści „Kaźń”. Fabuła utworu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: aktualne wydarzenia są gdzieniegdzie przeplatane ze zdarzeniami z przeszłości. Te ostatnie przedstawiają najważniejsze fakty z życia dwojga kompletnie niepasujących do siebie ludzi, gdy byli jeszcze małżeństwem i to, jak doszło do jego rozpadu. Dzięki temu lepiej poznajemy Irenę i Andrzeja, widzimy jak wiele ich dzieli. Z czasem te różnice jeszcze bardziej się pogłębiają, co prowadzi do końca związku, ale – jak się później okazuje – jest to zaledwie preludium do koszmarnych przeżyć, które czekają bohaterkę w modelach innych rzeczywistości. Będą one miały również wpływ na losy ludzi, z którymi się tam zetknie.
Akcja powieści toczy się wartko, chyba nawet żwawiej niż w innych utworach Mariny i Siergieja. Pod względem klimatu książka nieco mi przypominała „Trzy stygmaty Palmera Eldritcha” Philipa K. Dicka.
Moim zdaniem „Kaźń” jest jedną z lepszych książek Diaczenków i szczerze polecam ją osobom, które tak jak ja cenią sobie ciekawy styl i refleksyjny charakter ich utworów.Ocena: 9/10
Autor: ASX76
Dodano: 2006-09-08 21:50:59
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS