NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Ziemiański, Andrzej - "Miecz Orientu"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: Maj 2006
ISBN: 83-7384-454-6
Oprawa: broszura
Format: 130x205 cm
Liczba stron: 328
Cena: 24,90 złZiemiański, Andrzej - "Miecz orientu"

Druga wojna światowa. Gdzieś na wschodnich terenach Polski (możemy się tego domyślać, gdyż nie zostało to przez autora sprecyzowane) ucieka przed obławą polski żołnierz, Marek Brener, któremu udało się wydostać z rosyjskiego obozu. Na polanie pośrodku lasu na odludziu trafia na budynek, będący najprawdopodobniej kolejnym obozem więziennym. Paraliżowany strachem i skrajnie wyczerpany postanawia zakraść się do tego obozu, wbić się w tłum więźniów, odczekać parę dni i ruszyć dalej. Obóz w lesie budzi jednak jego zainteresowanie i zostaje w nim na dłużej, gdyż dzieją się tu rzeczy dziwne – a „dziwne” to zbyt mało powiedziane. Strażników jest mało, mają osobny budynek i rzadko zaglądają do budynku więziennego – w tym panuje całkowa samowola. Więźniowie spacerują po nocach, rygor jest niewielki, handluje się przemycanym jedzeniem. Sama budowla też kryje wiele tajemnic i zaskakujących zakamarków, a sposób jej zbudowania w ogóle nie pokrywa się z obecnym przeznaczeniem. Obrazu całości dopełnia społeczność więźniów: jest ona złożona z dziwnych osobników, każdy z nich ma swoje ekscentryczne zachowania i dziwne teorie.
Za wszystkim kryje się tajemnica – ba, tajemnic jest co najmniej kilka i co jedna, to bardziej złożona i intrygująca. Brener wbrew logice w obozie zostaje i próbuje rozwikłać jego zagadkę – co się za nim tak naprawdę kryje?

Zaczynając od zalet: dobry był pomysł. Bardzo przyjemny jest klimat – obóz w każdym swoim fragmencie jest miejscem niepokojącym i tajemniczym; każda otrzymana przez Brenera odpowiedź pociąga za sobą kilka następnych pytań, a nastrój sekretu wciąż wisi w powietrzu. Nocne zebrania konspirujących kobiet, więzień Sachowicz wierzący w wielkie teorie spiskowe i wszechobecną fikcję, tajemniczy, ukryty pokój z zbiorem abstrakcyjnych obrazów, dziwne legendy krążące po obozie, podejrzane zachowanie strażników, którzy właściwie są nieobecni – wszystko zdaje się być elementem jakieś złożonej i skomplikowanej układanki.
Drugą zaletą jest styl Ziemiańskiego: pasuje do treści, jest lekki i przyjemny. Sprawia to, że „Miecz orientu” czyta się w błyskawicznym tempie, nie zwracając uwagi na mijające godziny. Śledztwo i przygoda Brenera, napisane przyjemnym, typowym dla Ziemiańskiego językiem, wciąga i w trakcie lektury wciąż jesteśmy ciekawi ciągu dalszego. Jednak należy zauważyć, że jeżeli styl i sposób pisania Ziemiańskiego do tej pory się komuś nie podobały, tym razem nie będzie inaczej.

Gdyby wymienione zalety dominowały w powieści i poziom utrzymany był do końca, byłbym skłonny wystawić wysoką notę i z czystym sumieniem polecić tę książkę. Niestety, tak różowo nie jest. Co zgrzyta? Rozwiązania, jakie po pewnym czasie serwuje nam autor. Wiele elementów układanki, różnorakie tajemnice i mnożące się pytania – znakomicie, ale trzeba dobrze z tego wybrnąć. Już początkowe założenie, że uciekinier z obozu postanawia w ramach „odprężenia” po kilkudniowej ucieczce wkręcić się do innego, sprawia, że możemy zacząć kręcić głową – ale dalej będzie bardziej nieprawdopodobnie. Wątpię, by ktokolwiek bezkrytycznie przyjął rozwiązanie zagadki obozu. Co więcej, na pewno wielu nazwie je beznadziejnym, z czym już się spotkałem. Jest ono po prostu nierealistyczne i sprawia, że nierealistycznymi stają się wszystkie inne elementy powieści. Mam wrażenie, że i Ziemiańskiemu nie do końca się podobało owo rozwiązanie i do samego końca próbował za pomocą różnych środków nadać mu prawdziwszy ton, ale nie bardzo się udało.
Ostatnią kwestią, na jaką wypadałoby zwrócić uwagę, jest tytuł. Nie rozumiem go, po prostu nie potrafię odgadnąć, jaki jest związek tytułowego „Miecza orientu” z treścią książki – nie widzę żadnego powiązania. Może czegoś nie wyłapałem, może czegoś nie wiem?

Do zagorzałych fanów Ziemiańskiego nie należę i znam niewiele jego utworów, ale myślę, że fani prozy tego autora w pewnym stopniu będą zadowoleni – choć oczywiste jest, że w jego dorobku znajdują się lepsze rzeczy. Nie jest tak dobrze, jak zapowiadało się po pierwszych partiach powieści, ale i tak mile wspominam czas, jaki z „Mieczem orientu” spędziłem. Pomijając kwestie niedociągnięć i błędów, tak czy inaczej trudno byłoby zakwalifikować go inaczej niż uprzyjemniacz czasu. Mimo mankamentów można go uznać za przyjemną, wciągającą książkę rozrywkową, która dość dobrze spełnia swoje zadanie.Ocena: 6/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-08-25 22:01:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS