NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sweterlitsch, Tom - "Świat miniony"

Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

Ukazały się

Szmidt, Robert J. - "Ostatnia misja Asgarda"


 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!" (Kolekcja Wehikuł czasu)

 Jordan, Robert - "Wielkie polowanie" (2019)

 Porter, Max - "Lanny"

 Komuda, Jacek - "Wilcze gniazdo" (wyd. 4)

 Piekara, Jacek - "Mój przyjaciel Kaligula" (2019)

 Ziemiański, Andrzej - "Pułapka Tesli" (wyd. 2)

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Linki

Patykiewicz, Piotr - "Zły brzeg"
Wydawnictwo: superNOWA
Data wydania: 2005
ISBN: 83-7054-177-1
Liczba stron: 413



Patykiewicz, Piotr - "Zły brzeg"

Polska fantastyka ma się coraz lepiej, przynajmniej pod względem ilościowym. Nowi autorzy pojawiają się niczym grzyby po deszczu i choć w wielu wypadkach poziom utworów pozostawia do życzenia, to jednak czytelnicy mają coraz większy wybór. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Niektóre oficyny wydawnicze, na przykład Runa czy Supernowa, postawiły wyłącznie na publikowanie utworów fantastycznych naszych rodzimych autorów. Podobną politykę wydawniczą prowadzi Fabryka Słów z niewielkimi "odstępstwami" (np. Żamboch, Wasiljew). Jedno jest pewne: anglojęzycznej literatury tu się nie uświadczy. A szkoda, bo z jakością większości polskich tytułów nie jest dobrze, delikatnie mówiąc.
Jest rzeczą oczywistą, że znacznie taniej wychodzi danej oficynie opublikowanie książki polskiego autora w ładnych, przyciągających wzrok okładkach, niż inwestować w wydawanie dobrego tytułu z Zachodu. Minęły już te czasy gdy tylko dobra książka miała siłę przebicia. Obecnie wcale nie trzeba prezentować nadzwyczajnych umiejętności pisarskich, żeby doczekać się wydania swojego utworu czego dowodem jest choćby kiepsko napisana "Atalaya. Gwiazdomorze" Rydzewskiej czy "Tfu, pluje Chlu!" M. Wrońskiego. Gdybym nie żył w Polsce to bardzo bym się zdziwił, że takiego literackiego "potworka" jak "Atalaya" można nie tylko wydać, ale i mieć czelność porównywać do książki samego A. Bestera. Śmiechu warte. Mistrzowie polskiej fantastyki (M. Huberath, A. Brzezińska, A. Sapkowski i od niedawna J. Grzędowicz) mogą spać spokojnie, bo konkurencja, choć coraz liczniejsza, jest wyraźnie słabsza i jakoś nie zanosi się na to, żeby istniejący stan rzeczy miał się rychło zmienić w najbliższej przyszłości.

Wśród pisarzy, którzy licznie debiutowali ostatnimi czasy, znajduje się także Piotr Patykiewicz. "Zły brzeg" to jego pierwsza powieść i choć ten debiut na tle innych dokonań z ostatnich lat wypada całkiem nieźle, to jednak zbyt wiele mu brakuje, żeby uznać go za dobrą książkę, którą można polecić z czystym sumieniem. Utwory fantastyczne wykorzystujące słowiańskie motywy baśniowe i legendy zdarzają się rzadko, więc z radością przystąpiłem do lektury. Na początku jest naprawdę ciekawie, trochę strasznie i momentami zabawnie, niestety, im dalej rozwija się akcja, tym książka coraz bardziej traci impet i klimat. Jednym z najsłabszych elementów "Złego brzegu" jest mało atrakcyjna fabuła opierająca się na ogranym aż do bólu motywie ratowania świata, gdzie główną rolę ma tym razem odegrać prosty syn rybaka (litości... ileż można...). Jego ewolucja od zera do bohatera została przeprowadzona w tak niewiarygodny sposób, że nawet "zawieszenie niewiary" nie pomaga. Chłopak, którego nikt nigdy nie uczył posługiwania się bronią, który potrafi wyrażać swoje myśli przy użyciu maksymalnie kilku prostych słów (podobnie jak i jego najbliższe otoczenie) podczas wędrówki przez świat zmienia się ni stąd ni zowąd w wojownika i niezłego mówcę. Zaiste, niezwykle zdumiewająca ewolucja, ba, wręcz cud, zważywszy na warunki w jakich się wychowywał. Ja rozumiem, że jest to książka fantasy, ale nieco bardziej wymagającemu czytelnikowi tego typu dziwy nad dziwami przeszkadzają. Podobnie jak i to, że w pogańskim świecie bohaterowie zamiast czcić swoich słowiańskich bogów, wierzą w Chrystusa... Pasuje to tutaj jak kwiatek do kożucha, czy jak kto woli: pięść do nosa.
Niewątpliwymi zaletami utworu są nawiązania do dawnych podań ludowych (pojawia się np. diabeł Boruta, czarownice, wąpierze, strzygi...) oraz lekkie i niewymuszone poczucie humoru. Kilka fragmentów było na tyle śmiesznych, że z przyjemnością do nich wracałem. Wykreowane przez Patykiewicza uniwersum zamieszkuje mnóstwo niezwykłych stworów dybiących na ludzkie istnienia. Część z nich wymyślił sam autor. Jak widać kilkuletnie prowadzenie sklepu zoologicznego przydało się jak znalazł przy tworzeniu wiarygodnych opisów odpychających szkaradzieństw. Homo sapiens, którzy mają pecha stać się ich pożywieniem, zazwyczaj kończą żywot w dość "malowniczy" sposób. Poznają prawdziwe znaczenie słów: "life is brutal".
"Zły brzeg" to sprawnie napisana książka. Autor dobrze sobie poradził z przedstawieniem świata i żyjących na nim istot, dużo gorzej poszło mu z kreacją bohaterów i samej fabuły, gdzie zdarzenia dzieją się na zasadzie "deus ex machina". A szkoda, bo widać, że Patykiewicz posiada spory potencjał.
Mam nadzieję, że jego kolejne książki będą jeszcze lepsze.



Ocena: 6/10
Autor: ASX76
Dodano: 2006-07-17 22:08:55
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść o Spider-Manie


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"


 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana"

Fragmenty

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Jensen, Danielle L. - "Mroczne wybrzeża"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS