NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sweterlitsch, Tom - "Świat miniony"

Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

Ukazały się

Szmidt, Robert J. - "Ostatnia misja Asgarda"


 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!" (Kolekcja Wehikuł czasu)

 Jordan, Robert - "Wielkie polowanie" (2019)

 Porter, Max - "Lanny"

 Komuda, Jacek - "Wilcze gniazdo" (wyd. 4)

 Piekara, Jacek - "Mój przyjaciel Kaligula" (2019)

 Ziemiański, Andrzej - "Pułapka Tesli" (wyd. 2)

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Linki

Kearney, Paul - "Królowie Heretycy"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Kearney, Paul - "Boże monarchie"
Tytuł oryginału: The Heretic Kings
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Data wydania: 2004
Liczba stron: 333
Tom cyklu: 2Kearney, Paul - "Królowie Heretycy"

„Królowie heretycy” są drugą częścią pięciotomowego cyklu Boże Monarchie. Powieść kontynuuje wątki zapoczątkowane w „Wyprawie Hawkwooda”. Tytuł silnie nawiązuje do treści książki. Fabuła koncentruje się na losach Abelyna, jednego z władców, którzy nie uznali zwierzchnictwa pontyfika Himeriusa. Teraz stara się powrócić do swego królestwa, gdzie rozgorzała wojna domowa pomiędzy jego zwolennikami, a siłami zakonnymi wspieranymi przez część arystokracji. Droga do domu jest długa i niebezpieczna. W innych regionach też nie jest za ciekawie. Corfe stara się uzyskać pomoc i wojsko do obrony przed Mardukami, ale jedyne, co mu się udaje to zostać marionetką w dworskich intrygach. Sporo miejsca poświęcono też Hawkwoodowi, który boryka się z dziką przyrodą na nowym kontynencie. Trafia też na jego mieszkańców, którzy wiedzą zadziwiająco wiele, a ich ręce sięgają daleko. Pojawia się też kilku nowych graczy na scenie. Fimbriańczycy rozpoczynają własną rozgrywkę, a Albrec i Avil trafiają na zadziwiające rzeczy w podziemiach charibońskiej biblioteki. Sytuacja zaczyna się komplikować, a pozytywni bohaterowie popadają w coraz większe tarapaty...

Pierwszy tom cyklu obiecywał naprawdę wiele. Ciekawie wykreowany świat, dobra intryga, interesujący bohaterowie. Mało tego, widać było, że Kearney umie pisać. Niestety „Królowie heretycy” nie spełniają nadziei, jakie w nich pokładałem. Autor miota się pomiędzy wątkami, nie może się zdecydować, który z nich będzie przewodnim. Powoduje to wrażenie, że powieść jest pozbawiona treści. Wątki się rozłażą i do końca książki nie mogą się połączyć w logiczną całość. A samo zakończenie jest jak z telenoweli,czyli go nie ma. Akcja urywa się w dramatycznym momencie nawet bez próby podsumowania. Zapraszamy za tydzień o tej samej porze... Po prostu jest to odcinek produkcji taśmowej. Oczekiwałem czegoś więcej. Owszem jest to cykl, ale najlepsze z nich składają się z powieści o charakterystycznej dla nich konstrukcji. Tu niestety mam wrażenie, że autor sobie powiedział „Jest trzysta stron, kończymy książkę, zakończenia nie dajemy, bo przecież tom trzeci też musi się sprzedać”... Sporo też stracili bohaterowie. Już w pierwszej części nie było to najsilniejsze ogniwo, ale postacie przynajmniej miały jakieś uczucia i reakcje, w miarę solidnie zakotwiczone w wydarzeniach dziejących się na kartach powieści. W „Królach heretykach” nawet tego nie ma. Dążenie do jak największej ilości akcji spowodowało, że postacie zostały sprowadzone do dwuwymiarowych marionetek. Rozwiązania fabularne też nie są najwyższych lotów, miejscami wręcz banalne. A takie rozwiązania potrafią ukryć jedynie najwięksi pisarze, do których Kearney jeszcze nie należy.

Nie jest tak, że książka ma same minusy. Po prostu miałem z nią związane duże nadzieje, których nie spełniła. Muszę więc dać upust złym emocjom i napiętnować elementy, które psują efekt. Oczywiście powieść ma też sporo plusów. Bez wątpienia należą do nich silne aluzje do historii średniowiecznej Europy. Na pierwszy plan wysuwają się losy wyprawy na nowy kontynent, będące odbiciem pierwszych wypraw kolonialnych. Bardzo podobnie musiał wyglądać pierwszy kontakt Hiszpanów z zupełnie nieznaną przyrodą.
Narracja także stoi na wysokim poziomie, oczywiście, jeśli pominie się elementy, na które wcześniej zwróciłem uwagę. Powieść wciąga i trudno się od niej oderwać. Autor sprawnie posługuje się piórem, nie ma błędów stylistycznych czy też lapsusów językowych. To także zasługa wydawcy i tłumacza, chociaż akurat w przypadku Maga to nic nowego. Potknięcia zdarzają im się niezwykle rzadko.
Ocena jest tak niska głównie ze względu na zawiedzione nadzieje, oraz poprzez porównanie z „Wyprawą Hawkwooda”. Zapewne gdyby to była oddzielna powieść, oceniłbym ją trochę wyżej. Niestety Kearney zawiódł i nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. To nie tylko moja opinia, ale także wielu moich znajomych. Mogło być bardzo dobrze, a jest przeciętnie. Mimo tego czekam na następny tom, który ma się ukazać na naszym rynku jeszcze w tym roku. Może tym razem autor zaspokoi apetyt miłośników fantastyki?


Ocena: 6/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2006-03-10 13:30:13
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść o Spider-Manie


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"


 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana"

Fragmenty

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Jensen, Danielle L. - "Mroczne wybrzeża"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS