NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści" (oprawa twarda)

Ukazały się

Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"


 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

 Kuang, Rebecca F. - "Wojna makowa" (zintegrowana)

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Linki

MacLeod, Ian R. - "Wieki światła"
Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: The Light Ages
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz
Data wydania: Czerwiec 2006
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-023-5
Oprawa: twarda
Format: 140 x 210 mm
Liczba stron: 399
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 2003
Wydawca oryginału: Ace BooksMacLeod, Ian R. - "Wieki światła"

Bracebridge, miasto, w którym urodził się Robert Borrows, to miejsce jednego triumfującego faktu. Bracebridge, miasto fabryk i wysokich kominów, z których nieskończone węże dymu kłębią się ciągle, nieprzerwanie i nigdy rozplątać się nie mogą. Bracebridge nieustającego dźwięku-niedźwięku, przenikającego całe miasto – jego wszystkich mieszkańców – wyznaczającego bieg życia. Bracebridge dudniących podziemnych maszyn, ich basowego, szalonego rytmu. Bracebridge, miasto ludzi, którzy o jednej i tej samej godzinie stąpają jednym i tym samym krokiem po jednym i tym samym bruku do jednej i tej samej pracy – dla których wczoraj jest takie samo jak dziś, a jutro ma być takie jak wczoraj, a każdy rok podobny do ubiegłego i mającego nastąpić.
W Bracebridge wydobywany jest eter.
Niepodległa prawom fizyki magiczna kopalina, będąca wszystkim i niczym konkretnym zarazem, odkryta w 1678 roku przez pewnego Anglika odmieniła świat.
Eter to substancja reagująca na ludzką wolę, krzycząca światłem i rozlewająca się po pozostałych zmysłach. Substancja niebezpieczna, lecz o tak wspaniale nieograniczonych możliwościach i zastosowaniach, iż usprawniająca działanie niemal wszystkiego do czego zostaje użyta; nadto pozwalająca to „wszystko” zrobić szybciej, taniej, z gorszych materiałów i często mniej starannie, niż wymagałyby tego prawa natury. Substancja również tak wszechobecna, że bez niej prawidłowo funkcjonujący świat wydaje się nie do pomyślenia. Substancja stosowana nawet w kościołach, by w czasie hieratycznych sakramentów wywoływać w wiernych fantastyczne wizje raju.
Eter to substancja wysysająca z ludzi marzenia.1

Ian R. MacLeod, autor w Polsce prawie nieznany, lecz na Zachodzie bardzo już ceniony, napisał powieść w typie Bildungsroman, o formowaniu się, kształtowaniu duchowym, uczuciowym i moralnym głównej postaci – Roberta Borrowsa. W toku pierwszoosobowej narracji poznajemy życie Roberta – dziecka, chłopaka, a w końcu mężczyzny ciekawego świata, mającego przysłowiowy ogień w duszy, który stopniowo odkrywa zasady, na jakich działa angielskie państwo. Odkrywa, czy raczej coraz jaskrawiej widzi głęboką, fundamentalną niesprawiedliwość dotykającą 99% społeczeństwa.
Rodzi się w nim bunt. Nie zgodzi się na to, by świat odciskał się na nim swoim ciężkim butem, a on – tak jak zdecydowana większość ludzi – pozostawał wobec tego procederu bierny. Widzi potrzebę dokonania rewolucji. Wierzy w tę rewolucję. On oraz podobni jemu idealiści kontestujący zastany porządek chcą nie tylko politycznego przewrotu, ale także całkowitego obalenia systemu rządów wraz z jego podstawami – społecznymi, gospodarczymi i kulturalnymi. A zwolenników, nawet wśród arystokracji, przybywa...

„Wieki światła” to, jakkolwiek oksymoronicznie nie miałoby zabrzmieć, realistyczna powieść fantasy. Pomimo magii opowiada o prawdziwych ludziach z ich realnymi problemami, na tle realnie i prawdziwie wyglądających wydarzeń.
Przy użyciu substancji fantastycznych – i przy niezwykle równomiernym i umiejętnym wymieszaniu spraw intymnych, osobistych ze sprawami wielkimi, społecznymi – autor dokonał próby ekstrakcji esencji prawdy życiowej. Za pomocą symboli i metafor chciał ukazać (i w dużej mierze to mu się powiodło!) tę prawdę w o wiele czystszej – łatwiej dostrzegalnej i łatwiej pojmowalnej – postaci. Jak napisał Jacek Dukaj: „fantastyka nie służy tu ucieczce od rzeczywistości; to forma nadrealizmu”.

Po książce MacLeoda widać ogrom potencjału, jaki drzemie w fantasy. Widać, jak wiele można za pomocą tej konwencji przekazać. I jak celnie i skutecznie można to zrobić. Oczywiście, to nie jest powieść idealna: ma swoje drobne fabularne niedociągnięcia, nieznaczne niekonsekwencje charakterologiczne; nie każdy jej fragment zachwyca. Ale już jako całość „Wieki światła” taki zachwyt budzą.

Świetnie, że takie książki są polskiemu czytelnikowi przedstawiane. Więcej takich, proszę.


1 Dlatego też, mimo że minęło około trzystu lat od jego odkrycia, Anglia jest cały czas w toku powolnej industrializacji – jest o wiele bardziej wiktoriańska niż thatcherowska.


Ocena: 9/10
Autor: Mateusz Wodyk
Dodano: 2006-06-25 17:50:15
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS