NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

Kay, Guy Gavriel - "Pożeglować do Sarancjum"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Sarantyńska mozaika
Kolekcja: Sarancjum
Tytuł oryginału: Sailing to Sarantium
Tłumaczenie: Sylwanowicz Agnieszka
Data wydania: 2002
Liczba stron: 383
Tom cyklu: 1



Kay, Guy Gavriel - "Pożeglować do Sarancjum"

Mam właśnie za sobą pierwszą z dwóch części "Sarantyńskiej mozaiki". Szczerze mówiąc, wiele z poznanych przeze mnie opinii o tej książce potwierdziło się. Kay, który wzorował się na historycznym Bizancjum (poznał m.in. jego historię, kulturę, sposób życia itp.), stworzył świat bardzo doń podobny, a jednocześnie oryginalny. Jest to zapewne wypadkową kunsztu pisarza, dużej wiedzy, chociażby o wyścigach rydwanów czy układaniu mozaik, oraz ciekawych elementów fantastycznych. Kay zadbał, aby postacie jego powieści, nawet te epizodyczne, były wyraźne i charakterystyczne. Główni bohaterowie zaś (na czele z najważniejszym – Crispinem) są postaciami bardzo złożonymi.

Guy Gavriel pisze ciekawym stylem. Na myśl przychodzi określenie "pogodna narracja". Mimo spokoju, z jakim przedstawia nam historię, niejednokrotnie potrafi zaskoczyć czytelnika. Bardzo ciekawe są wplatane gdzieniegdzie przedstawienia sytuacji z punktu widzenia postaci epizodycznych. Można by je spokojnie pominąć, a jednak wnoszą one inne spojrzenie i dodają historii głębi. Kay umiejętnie przedstawia sytuację z różnych ujęć czasowych. Przesunięcia te nie są zbyt wielkie (może oprócz prologu), ale poprzez swą oryginalność i spokój pozwalają spojrzeć na sytuację oczami różnych bohaterów, w odmiennych jej punktach. Autor stosuje zabiegi w rodzaju: "później Crispin będzie się zastanawiał", "tego samego dnia, rano..." itp., które znakomicie spajają fabułę.

Interesującym jest ukazanie codziennego życia Sarancjum, związków pomiędzy ludźmi czy ich grupami, rytmu, który wyznacza ich życie. Bardzo dobre są także opisy, które szczegółowo, ale nie nużąco ukazują nam elementy wykreowanego świata. Mocną stroną książki są postacie kobiece – wprowadzające sporo zamieszania w życiu nieco zbyt bezpośredniego, nawet wobec znakomitszych od niego osób, mozaicysty.

Tytuł "Pożeglować do Sarancjum" nie odnosi się tylko do opowieści o usianej przygodami i niebezpieczeństwami drodze Crispina na cesarski dwór. Tym zwrotem w Sarancjum określało się podjęcie kroków zmierzających do osiągnięcia jakiegoś celu, do istotnych zmian w swoim życiu. Także główny bohater powieści, zmierzając do Sarancjum, odbywa dwa rodzaje podróży: fizyczną i duchową. Czas podróży bowiem jest dla niego początkiem rozliczania i godzenia się z bolesną przeszłością...

Naprawdę warto poznać świat widziany oczami mozaicysty (i nie tylko), wplątanego w rozmaite intrygi i mającego często zaskakujący wpływ na losy innych ludzi. Serdecznie wszystkim polecam tę pozycję. To naprawdę coś świeżego i fantastycznie napisanego!


Ocena: 9/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-03-10 12:58:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS