NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Jabłoński, Witold - "Metamorfozy"
Wydawnictwo: Supernowa
Cykl: Jabłoński, Witold - "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer"
Data wydania: 2004
Oprawa: miękka
Format: 120 × 200 mm
Liczba stron: 407
Tom cyklu: 2



Jabłoński, Witold - "Metamorfozy"

‘Metamorfozy’ były książką, która ostatnimi czasy na mojej liście oczekiwanych znajdowała się na pierwszym miejscu. Część pierwsza, ‘Uczeń czarnoksiężnika’ po prostu mnie urzekła. Była to barwna historia magii w bliskich nam realiach. Mroczne wątki tworzyły wspaniały nastrój, a rzecz była napisana znakomicie: nowatorsko, rzetelnie i sposobem i stylem, który potęgował klimat. W końcu ukazały się pierwsze wieści, jako że ‘Metamorfozy’ niedługo znajdą się na księgarskich półkach. I stało się…

Słowem wstępu są to realia państwa Polskiego trzynastego wieku, gdzie pogaństwo przeżywa swój renesans. O tych czasach, opisanych sugestywnie i z nastrojem, opowiadają nam autobiograficzne zapiski Witelona, czarnoksiężnika, autora naukowych traktatów i truciciela, znalezione w Tyńcu. W swą opowieść, zawiłą i krętą, wplata mnóstwo wydarzeń historycznych, które stanowią nie lada gratkę dla lubujących się w tamtych czasach.
Po zdarzeniach części pierwszej Witelon wraca z Paryża w ojczyste strony, chwilowo ostaje na dworze Henryka Rogatki w Legnicy, skąd musi wyjeżdżać szybko naraziwszy się władcy (w tych też okolicznościach wywołuje trzęsienie ziemi). Dociera do Wrocławia, gdzie spędził większą część młodości i... z polecenia Henryka Białego ucieka do Italii, gdy już całe miasto huczy od plotek o jego trucicielskich zbrodniach. W Italii przyjdzie mu spędzić najbliższe dziesięć lat - jednak bynajmniej nie straconych. Fabuły nie ma sensu streszczać, wystarczy powiedzieć, że jak poprzednio dzieje się naprawdę dużo.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to ‘normalny’ zapis dialogów. Poprzednio jak przystało na ‘pamiętnik’ wypowiedzi było mało, a jeśli już były to w cudzysłowach. Jabłoński (lub wydawca) chyba uległ presji czytelników, którym taka forma nie odpowiadała. Troszkę denerwuje, że nowy styl wprowadzono nagle. Było w pewien sposób, a w następnym odcinku jest inaczej – bez podania powodu. Jeśli wprowadzenie normalnego podziału na dialogi uznano za konieczne, trzeba było dać jakieś wyjaśnienie czemu tak uczyniono, np. coś od samego Witelona, który postanowił zmienić sposób czynienia swoich zapisków. Trudno…

Tu też wypada wspomnieć o oprawie, świetnie wykonanej w stylistyce części pierwszej i znakomicie pasującej do nastroju powieści. Korekta prócz nielicznych literówek i błędów stanęła na poziomie tak wysokim, jak się to tylko da przy rzeczy pisanej językiem tak pokrętnym i zawiłym.

Co mogę powiedzieć? Kontynuacja ‘Ucznia Czarnoksiężnika’ przeznaczona dla tych, którym część pierwsza się podobała. Mi się podobała wielce, dlatego też i chwile spędzone ‘Metamorfozach’ były przyjemne. Po prostu cykl ten jest dla mnie wspaniałym ewenementem na polskim rynku i stosunku tego nie zmieniła kolejna część, wręcz mnie w nim utwierdziła. Mogę tylko polecić.


Ocena: 9/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-03-08 12:56:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS