NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia" (zielona)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Irvine, Ian - "Cień na szkle", tom 1
Wydawnictwo: ISA
Cykl: Irvine, Ian - "Widok w zwierciadle"
Tytuł oryginału: A Shadow on the Glass
Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Data wydania: Grudzień 2004
ISBN: 83-7418-004-8
Liczba stron: 304



Irvine, Ian - "Cień na szkle"

W dziele Iana Irivine’a nic nie zachwyca. Mówiąc krótko, pierwszy tom sagi „Widok w Zwierciadle”, pt. „Cień na Szkle” to tandetna fantasy, bez żadnego polotu, którą można bez obaw porównać z książkami na podstawie RPG. Z tym że jakkolwiek twory R. A. Salvatore’a są prymitywne i tandetne, czyta się je bez większego bólu. O „Cieniu na Szkle” tego powiedzieć już nie mogę.

Irvine'owe uniwersum sprawia dziwne wrażenie. Pęka od pomysłów, jest jednak niespójne i niedopracowane. Główne jego założenie to istnienie trzech światów. Każdy z nich jest zamieszkiwany przez inną rasę ludzką. Autor wymyślił na potrzeby obecnej w książce akcji obszerną historię, którą streszcza słownik nazw i postaci na końcu. Znajdziemy tu nawet dodatek mówiący o fonetyce nazw własnych. Wszystko to byłoby niewątpliwie zaletą, gdyby nie naiwność i sztuczność. Świat wykreowany jest po prostu wewnętrznie bardzo nielogiczny. Ponadto, tak pomysł o rasach ludzkich („Aachimowie - rasa ludzka pochodząca z Aachanu. Aachimowie to bystrzy ludzie, świetni rzemieślnicy i inżynierowie” – cytat z słownika na końcu książki), jak i wiele innych, jemu podobnych - w żadnym wypadku mnie nie przekonują.

Przejdźmy do fabuły. Są tu dwa wątki. Pierwszy opowiada o Llianie - Zainie („Zainowie – naród wielkich uczonych…”, ech…), który w kolegium historycznym próbuje zostać Mistrzem Kronikarzem, osobą zajmującą się między innymi spisywaniem Wielkich Opowieści – wiekowych podań o historii świata. Nie przyjdzie mu to łatwo, ponieważ Zainowie są narodem wyrzutków, na których nie patrzy się przychylnie. Życie Lliana w kolegium nie będzie więc proste… Nie będzie takim też życie Karan, głównej bohaterki drugiego wątku, która musi, w ramach zapłaty za uratowane niegdyś życie, wziąć udział w karkołomnej misji, mającej zmienić losy świata.

Infantylnych rozwiązań fabularnych znajdziemy tu masę. Przedstawiana historia nie porywa, rzadko kiedy fabułę można nazwać wciągającą. Duża ilość dłużyzn sytuacji bynajmniej nie ratuje. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się ciężko. Jest to głównie wina autora, który pisze niezbyt umiejętnie, i którego styl pozostawia wiele do życzenia. Jest tu całkiem sporo rażących zgrzytów – duża część z nich może być błędami tłumacza, niemniej odpowiednia redakcja i korekta powinna temu zaradzić. Tak się nie stało.

Czy „Cień na szkle” można komuś polecić? Szukającym lekkiej rozrywki – można by tak powiedzieć, choć nie wiem, w ilu przypadkach się to sprawdzi. Oczywiście, autor miewa pewne przebłyski. Zdarzają się czasem jakieś dobre pomysły czy chwile sprawnej narracji, ale zbyt rzadko. „Cień na szkle” to książka jakich pełno, banalna, bez polotu – nie ma tu nic dla bardziej wymagającego czytelnika. Pierwszy tom „Widoku w Zwierciadle” można sobie darować - na rynku jest wiele pozycji znacznie bardziej wartych tych dwudziestu paru złotych.


Ocena: 3/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-03-01 18:37:45
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS