NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Hobb, Robin - "Wyprawa Skrytobójcy", część 1
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Trylogia Skrytobójcy
Tłumaczenie: Agnieszka Kwiatkowska
Data wydania: Lipiec 2005
ISBN: 83-89004-94-1
Liczba stron: 432
Tom cyklu: 3, część 1Hobb, Robin - "Wyprawa Skrytobójcy", część 1

O ile „Uczeń skrytobójcy”, z rozsądnie rozłożonymi miejscami akcji, wprowadzał nas w nowy świat, a „Królewski skrytobójca” skupiał się głównie na Księstwie Kozim, to „Wyprawa...” jest już pełną gębą książką drogi. Pełną gębą nie znaczy, że typową. Na początku mamy swego rodzaju wprowadzenie do późniejszych wydarzeń. Widzimy, jak skutki zaskakującego zakończenia poprzedniego tomu mają wpływ na dalsze życie bohaterów. Zapewniam, że akcja jeszcze bardziej się komplikuje. Na szczęście nie oznacza to jakiegoś braku jasności w fabule czy błędów w jej konstrukcji. Po prostu fabuła rozwija się odsłaniając coraz więcej interesujących motywów i wątków.

Wydawałoby się, że pisarce ciężko będzie nas czymś zaskoczyć, a jednak „Wyprawa...” jest tego zaprzeczeniem. Część pierwsza odsłania przed nami kolejne tajemnice Mocy i Rozumienia, przybliża życie ludzi Królestwa Sześciu Księstw, postacie rozwijają się w dość zaskakujący sposób, a nowe (np. Czarniak, Wilga, Pustka, Szelma) wzbogacają i tak już rozbudowaną galerię bohaterów o kolejnych oryginalnych przedstawicieli. Podobnie jest z fabułą, którą snuje autorka. Kilkakrotnie byłem już przekonany, że odgadłem przebieg danego wątku, a potem okazywało się, że Hobb rozwiązała go zgoła nieoczekiwanie. Interesujące są priorytety władcy Królestwa, samozwańczego króla Władczego. Poznając motywy jego postępowania i zmiany jego osoby powoli zaczynamy nieco rozumieć jego zachowanie... Co istotne, akcja znakomicie współgra z rozterkami głównego bohatera. Wraz z powiększającą się liczbą przeczytanych stron poznajemy coraz więcej rozmaitych aspektów tworzących obraz wykreowanego świata i zdarzeń.

Bardzo podobało mi się ukazanie sposobu postrzegania świata przez zwierzęta oraz ludzi dotkniętych magią Rozumienia. Autorce udało się zróżnicować styl pisania w zależności od przedstawianego wydarzenia i postaci na tyle, że autentycznie widzi się różnicę pomiędzy byciem człowiekiem a np. wilkiem. Dodam, że motyw Rozumienia zostaje w tym tomie wyraźnie rozwinięty. Podobnie jak ten z Mocą. Jest to dawkowane w sposób płynny, stopniowy.

Kolejny element cyklu o Skrytobójcy mam zatem za sobą. Ze względu na swoją objętość ostatni tom został podzielony na dwie części. Myślę jednak, że spokojnie można było wydać go w jednym woluminie. Ok. 860 stronicowa książka byłaby jeszcze poręczna w czytaniu i zapewne nieco tańsza w wydaniu, a tym samym i cena byłaby niższa. Wydanie jak najbardziej staranne i, co istotne, ma zdecydowanie mniej błędów, choć i tym razem korekta Maga ich się nie ustrzegła. Z drugiej zaś strony sposób zakończenia pierwszej części wzbudza ciekawość dalszych losów bohaterów. Ciekawość, którą po prostu trzeba zaspokoić...


Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-03-01 18:06:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS