NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Hobb, Robin - "Przeznaczenie Błazna", część 2
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Trylogia Złotoskórego
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Data wydania: 2004
ISBN: 83-89004-99-2
Liczba stron: 397
Tom cyklu: 3, część 2



Hobb, Robin - "Przeznaczenie Błazna", część 2

Druga część „Przeznaczenia Błazna” kończy cykl o Złotoskórym. Podzielony, z przyczyny zbyt dużej objętości, ostatni tom tej trylogii przynosi nam wiele odpowiedzi na dręczące nas pytania. Wiele to nie znaczy, że wszystkie. Niemniej jednak czytelnik może być usatysfakcjonowany z dwóch powodów. Po pierwsze, sporo spraw znajduje swój finał i jest to uczynione w sposób bardzo sprawny i interesujący, a po drugie, zakończenie sagi jest dość otwarte i nie musi oznaczać ostatecznego rozstania z lubianymi bohaterami.

„Może trzeba zachować ból i poczucie straty, by zrozumieć, że można przetrwać wszystko, co zgotuje nam życie. Może jeśli nie umieści się bólu na właściwym miejscu w życiu, zostaje się tchórzem”. „Przeznaczenie Błazna” zdaje się to potwierdzać. Nie jest to bowiem li tylko fantastyczna baśń o przygodach grupy bohaterów, ale także historia o człowieku, dorastaniu, jego wyborach i uczuciach. Jest to także opowieść o odpowiedzialności i tolerancji dla odmienności. Fakt, że została napisana ciekawie, bogatym i przystępnym językiem sprawia, że Robin Hobb na stałe pozostanie członkiem panteonu wspaniałych twórców fantasy.

Jakie zatem jest zakończenie „Złotoskórego”? Tradycyjnie Hobb nas zaskakuje. Wyjaśniając rozmaite wątki nie stroni od pewnych niedomówień i niespodzianek, choć zdarza się też, iż wszystko odnośnie danego motywu okazuje się iść torem, którego czytelnik się spodziewa. Do tego czasu mamy jednak trochę interesujących wydarzeń na lodowej wyspie Aslevjal, które sprawiają, że trudno jest oderwać się od lektury. Jest to charakterystyczna cecha powieści tej autorki. Podobnie jak bohaterowie, do których nie sposób się choć trochę nie przywiązać. Jak tu bowiem nie polubić wpadającego w coraz to nowe rozterki i kłopoty Bastarda, odkrywającego sekrety swoich korzeni i swojej osobowości księcia Sumiennego czy też przeżywającego swoją prawie że trzecią młodość Ciernia Spadającą Gwiazdę. A to tylko kilka z wielu interesujących postaci, które przewinęły się przez stronice cykli o Skrytobójcy i Złotoskórym. Najlepiej przeczytać ich przygody samemu i na własnej skórze przekonać się jak to się wszystko kończy. Zapewniam, że warto to zrobić!

Podsumowując obie przeczytane przeze mnie trylogie muszę z całą pewnością stwierdzić, że jest to literatura nie tylko interesująca i przyjemna w odbiorze ale także stojąca na wysokim poziomie. Świetnie współgrają w niej ze sobą sprawdzone wzorce i oryginalne pomysły. Dodając do tego świetny styl pisania i plastyczne opisy otrzymujemy rzecz godną uwagi każdego czytelnika fantasy. Co istotne, z doskonałym skutkiem mogą to zrobić nie tylko fantastyczni wyjadacze ale i nowicjusze w tej konwencji, dla których powinno to być naprawdę ciekawe wprowadzenie w świat fantastyki. Serdecznie polecam!

Wydawnictwo Mag miało nosa wznawiając „Skrytobójcę” i wydając po raz pierwszy w Polsce „Złotoskórego”. Myślę, że podobnie będzie z wznowieniem i dokończeniem zaniechanych przez Prószyńskiego „Żywostatków”. Dobrze, że można liczyć na naprawę błędów jednego wydawnictwa przez drugie i w efekcie zaczytywać się naprawdę świetna fantastyką. Zwłaszcza taką, której poziom jest uzupełniony starannym wydaniem pozwalającym skupić się wyłącznie na lekturze.


Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-03-01 17:59:45
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS