NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Pullman, Philip - "Delikatny nóż"

Ukazały się

Szostak, Wit - "Fuga" (Powergraph)


 Andrews, Ilona - "Magia zmienia"

 Le Guin, Ursula K. - "Dotąd dobrze"

 Hobb, Robin - "Przeznaczenie Skrytobójcy"

 Paolini, Christopher - "Widelec, Wiedźma i smok"

 Flanagan, John - "Powrót Temudżeinów"

 Bloch, Robert - "Psychoza"

 Campbell, John W. - "Coś"

Linki

Piskorski, Krzysztof - "Najemnik"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Piskorski, Krzysztof - "Opowieść Piasków"
Data wydania: Marzec 2006
Format: 125×185 mm
Liczba stron: 432
Cena: 28,50 zł
Ilustracja na okładce: Jakub Jabłoński
Tom cyklu: 2Piskorski, Krzysztof - "Najemnik"

Jednym z bardziej interesujących ubiegłorocznych debiutów w światku fantastycznym była powieść „Wygnaniec” Krzysztofa Piskorskiego. Czerpiąc pełnymi garściami z kultury Bliskiego Wschodu autor osiągnął ciekawy efekt, łącząc sensacyjne fantasy z tym, co ważne tu i teraz, tj. problemem fundamentalizmu. Na kontynuację nie musieliśmy długo czekać – nawet rok nie minął, a już można zapoznać się z „Najemnikiem”.
W drugim tomie trylogii „Opowieść Piasków” Piskorski ekstrapoluje wątki rozpoczęte w „Wygnańcu”, cała historia nabiera bardziej epickich rozmiarów – świat przedstawiony okazuje się wielokroć rozleglejszy – a narracja toczy się teraz wielotorowo, bo jedni bohaterowie wędrują poza Ocaloną Krainę, a inni – aby spiskować lub współpracować – w tej quasi-Arabii pozostają.

Na początku - w wątku Kashima - otrzymujemy opis zderzenia cywilizacji, interakcji dwóch różnych światów, kultur, mentalności. Autor konsekwetnie, do samego końca podąża w tym kierunku, przedstawiając wydarzenia, za sprawą których jak na dłoni widać skalę różnic generowanych li tylko i jedynie przez otoczenie, w jakim przychodzi danej jednostce dorastać.
Coraz więcej wiadomo o całym uniwersum. I choć może niezbyt finezyjnie (najczęściej wprost) podano kosmologiczne informacje, to jednak „Najemnika” czyta się z zainteresowaniem w dużej mierze właśnie dlatego, aby znaleźć, poznać i dopasować kolejne puzzle układanki, jaką jest wykreowany przez Piskorskiego świat, w jeden spójny, wyrazisty – po drugim tomie „Opowieści Piasków” zdecydowanie pełniejszy – obraz.

Książka rozkręca się ze strony na stronę, autor to coś wyjaśni, to znów zada nam nowe pytania, raz oszuka i zmyli tropy, a kiedy indziej zażartuje. Napięcie rośnie proporcjonalnie do zagęszczającej się w Tel’Halik atmosfery i kiedy w okolicach trzech czwartych powieści wydaje się już, że stracimy grunt pod nogami i porwie nas wartki nurt kolejnych niespodzianek i zwrotów akcji, wtedy właśnie przychodzi wpaść nam na fabularne mielizny. Tempo spada, a dalsze wydarzenia można określić jako „drugiego sortu”. Autor opisuje je wprawdzie z zaangażowaniem, chce nimi zaciekawić czytelnika, lecz ten podskórnie czuje, że tak naprawdę nie są one zbyt istotne - a to dlatego, że ich najważniejszą funkcją jest wypełnienie przestrzeni, po której pokonaniu autor dopiero będzie mógł przejść do tego, co ciekawsze i ku czemu cała historia zmierza. Przy tym - nie ofiarowuje w zamian wystarczająco wiele, by podtrzymać czytelnicze zainteresowanie.

Druga powieść jest dla Krzysztofa Piskorskiego z całą pewnością krokiem naprzód. Jednakowoż ów autorski rozwój ma również, jak już po części wynika z powyższego, czasem negatywne - dla obiorcy - następstwa. Partie interesujące, trzymające w napięciu i niekiedy zaskakujące, w których widać coraz większe pisarskie umiejętności, przeplatają się ze słabszymi, ponad miarę rozbudowanymi i przez to nużącymi. Autor niepotrzebnie chyba jednak tak mocno skupił się na przygodach Kashima – z zajmowanej przez ten wątek książkowej przestrzeni zauważalna część jest powieści niepotrzebna i wpływa raczej negatywnie na odbiór całości.
Mimo to liczę, że Krzysztof Piskorski nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei i rozpoczęte wątki doczekają się zgrabnych zakończeń. Szanse na to wciąż są duże, bo choć „Najemnik” wymarzoną kontynuacją nie jest, to nie ma w sobie również wad, które przekreślałyby w ogólności „Opowieść Piasków”. Czyli standardowo: bolączki tomu środkowego mamy za sobą i pozostaje czekać na to, co autor zdoła zaoferować w tomie ostatnim. Wtedy nie będzie już wątpliwości. Na pewno nie będzie - wszak ten trzeci ma się nazywać „Prorok”.


Ocena: 6/10
Autor: Mateusz Wodyk
Dodano: 2006-04-19 15:07:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Mutanta"


Wygraj "Dragon Age: Cesarstwo masek"


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Abercrombie, Joe - "Nim zawisną"


 Baxter, Stephen - "Ultima"

 Abercrombie, Joe - "Ostrze"

 Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

 Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Komuda, Jacek - "Westerplatte"

Fragmenty

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS