NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Chiang, Ted - "Wydech"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Piskorski, Krzysztof - "Najemnik"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Piskorski, Krzysztof - "Opowieść Piasków"
Data wydania: Marzec 2006
Format: 125×185 mm
Liczba stron: 432
Cena: 28,50 zł
Ilustracja na okładce: Jakub Jabłoński
Tom cyklu: 2Piskorski, Krzysztof - "Najemnik"

Jednym z bardziej interesujących ubiegłorocznych debiutów w światku fantastycznym była powieść „Wygnaniec” Krzysztofa Piskorskiego. Czerpiąc pełnymi garściami z kultury Bliskiego Wschodu autor osiągnął ciekawy efekt, łącząc sensacyjne fantasy z tym, co ważne tu i teraz, tj. problemem fundamentalizmu. Na kontynuację nie musieliśmy długo czekać – nawet rok nie minął, a już można zapoznać się z „Najemnikiem”.
W drugim tomie trylogii „Opowieść Piasków” Piskorski ekstrapoluje wątki rozpoczęte w „Wygnańcu”, cała historia nabiera bardziej epickich rozmiarów – świat przedstawiony okazuje się wielokroć rozleglejszy – a narracja toczy się teraz wielotorowo, bo jedni bohaterowie wędrują poza Ocaloną Krainę, a inni – aby spiskować lub współpracować – w tej quasi-Arabii pozostają.

Na początku - w wątku Kashima - otrzymujemy opis zderzenia cywilizacji, interakcji dwóch różnych światów, kultur, mentalności. Autor konsekwetnie, do samego końca podąża w tym kierunku, przedstawiając wydarzenia, za sprawą których jak na dłoni widać skalę różnic generowanych li tylko i jedynie przez otoczenie, w jakim przychodzi danej jednostce dorastać.
Coraz więcej wiadomo o całym uniwersum. I choć może niezbyt finezyjnie (najczęściej wprost) podano kosmologiczne informacje, to jednak „Najemnika” czyta się z zainteresowaniem w dużej mierze właśnie dlatego, aby znaleźć, poznać i dopasować kolejne puzzle układanki, jaką jest wykreowany przez Piskorskiego świat, w jeden spójny, wyrazisty – po drugim tomie „Opowieści Piasków” zdecydowanie pełniejszy – obraz.

Książka rozkręca się ze strony na stronę, autor to coś wyjaśni, to znów zada nam nowe pytania, raz oszuka i zmyli tropy, a kiedy indziej zażartuje. Napięcie rośnie proporcjonalnie do zagęszczającej się w Tel’Halik atmosfery i kiedy w okolicach trzech czwartych powieści wydaje się już, że stracimy grunt pod nogami i porwie nas wartki nurt kolejnych niespodzianek i zwrotów akcji, wtedy właśnie przychodzi wpaść nam na fabularne mielizny. Tempo spada, a dalsze wydarzenia można określić jako „drugiego sortu”. Autor opisuje je wprawdzie z zaangażowaniem, chce nimi zaciekawić czytelnika, lecz ten podskórnie czuje, że tak naprawdę nie są one zbyt istotne - a to dlatego, że ich najważniejszą funkcją jest wypełnienie przestrzeni, po której pokonaniu autor dopiero będzie mógł przejść do tego, co ciekawsze i ku czemu cała historia zmierza. Przy tym - nie ofiarowuje w zamian wystarczająco wiele, by podtrzymać czytelnicze zainteresowanie.

Druga powieść jest dla Krzysztofa Piskorskiego z całą pewnością krokiem naprzód. Jednakowoż ów autorski rozwój ma również, jak już po części wynika z powyższego, czasem negatywne - dla obiorcy - następstwa. Partie interesujące, trzymające w napięciu i niekiedy zaskakujące, w których widać coraz większe pisarskie umiejętności, przeplatają się ze słabszymi, ponad miarę rozbudowanymi i przez to nużącymi. Autor niepotrzebnie chyba jednak tak mocno skupił się na przygodach Kashima – z zajmowanej przez ten wątek książkowej przestrzeni zauważalna część jest powieści niepotrzebna i wpływa raczej negatywnie na odbiór całości.
Mimo to liczę, że Krzysztof Piskorski nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei i rozpoczęte wątki doczekają się zgrabnych zakończeń. Szanse na to wciąż są duże, bo choć „Najemnik” wymarzoną kontynuacją nie jest, to nie ma w sobie również wad, które przekreślałyby w ogólności „Opowieść Piasków”. Czyli standardowo: bolączki tomu środkowego mamy za sobą i pozostaje czekać na to, co autor zdoła zaoferować w tomie ostatnim. Wtedy nie będzie już wątpliwości. Na pewno nie będzie - wszak ten trzeci ma się nazywać „Prorok”.


Ocena: 6/10
Autor: Mateusz Wodyk
Dodano: 2006-04-19 15:07:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS