NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Gromann, Daniel - "Trzecie świadectwo"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Październik 2005
ISBN: 83-89011-70-0
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 384
Cena: 24,99 PLNGromann, Daniel - "Trzecie świadectwo"

Podchodziłem do tej powieści zarówno z zainteresowaniem jak i obawą, czym się ona okaże. Autor osadził jej akcję w stosunkowo niedalekiej przyszłości (rok 2200), w świecie, który przeżył kolejną wojnę światową zwaną tam po prostu „Wojną”, a ludzkość odbudowała się dzięki rekolonizacji z Księżyca.

Głównym bohaterem jest Jack McDrury, syn pułkownika elitarnego oddziału penetratorów, Jamesa McDrury’ego, którego nigdy osobiście nie spotkał. Pułkownik McDrury zginął bowiem podczas misji mającej na celu przyłączenie do Unii Słonecznej podziemnego państwa-miasta Tamarisk. Misji z założenia pokojowej, która skończyła się masakrą. Osią powieści są właśnie poszukiwania prawdy o wydarzeniach w Tamarisk prowadzone przez Jacka, będącego dziennikarzem lokalnego dziennika. Pomaga mu w tym jego żona, Pamela. Dzięki powtarzanemu co jakiś czas zabiegowi retrospekcji poznajemy początki ich związku, dziecięce przeżycia głównego bohatera, jego relacje z matką i obraz ojca, jaki utrwaliła mu ona w pamięci za pomocą zdjęć i opowieści.

Zbierając informacje Jack spotyka różnych interesujących ludzi, a na początku dociera do jedynej żyjącej od czasu zagłady Tamarisk osoby, królowej Rei. Jak się okazuje, jest ona kimś naprawdę wyjątkowym i swoimi zagadkowymi wskazówkami wskazuje dziennikarzowi ścieżkę, która prowadzi go daleko od życia, jakie znał...

Książka w lwiej części jest pisana z perspektywy Jacka McDrury’ego. Zabieg ten sprawdza się w tym przypadku bardzo dobrze. Także z tego względu, że bohater ten jest najlepiej zarysowaną postacią. O innych dowiadujemy się trochę mniej, ale wystarczająco, by powieść była składna.

Gromann pisze bardzo spójnym (choć momentami trzeba się mocniej skupić, by połapać się w pewnych elementach całej historii), stosunkowo płynnym stylem. Niektórych czytelników mogą nieco zniechęcać częste powroty do wydarzeń z przeszłości. Niemniej jednak takowe zabiegi pozwalają poznać, konieczne dla ogarnięcia całości fabuły, aspekty z przeszłości oraz wprowadzają pewną różnorodność podczas czytania. Można by też oczekiwać większego bogactwa w kreacji fabuły i postaci, choć pewien, niezły poziom jest utrzymany.

Fabuła, mimo że osadzona w świecie różniącym się od naszego, skupia się bardziej na poszukiwaniu prawdy przez bohaterów niż na jego fantastycznych elementach. Cała historia wprowadza w życie Jacka i Pameli wiele nowych, częstokroć groźnych i nieznanych im wcześniej elementów, które bardzo zmieniają ich życie. Większość z nich ma swoje korzenie w przeszłości. Część z nich dotyczy spraw ogólnoświatowych, część bardziej osobistych, a wszystkie w jakiś dziwny sposób są ze sobą powiązane.

W „Trzecim świadectwie” poznajemy także realia świata, w którym przyszło żyć ludziom XXIII wieku, ich sposób myślenia, hierarchię wartości czy też podejście do życia. Autor przemyca w treści sporo refleksji, nierzadko nawiązując do spraw i procesów znanych nam na co dzień. Powieść jest osadzona w dobrze nakreślonych ramach, co jest jej niewątpliwą zaletą.

Generalnie można określić „Trzecie świadectwo” jako porządny debiut pisarski. Nie rewelacyjny, na pewno nie rewolucyjny, ale z pewnością obiecujący. Zwłaszcza pod koniec powieści, który pokazał, że następnym razem możemy spodziewać się czegoś lepszego. Oby tylko w kolejnych swych powieściach Daniel Gromann wykazał się większą kreatywnością i oryginalnością oraz wyszedł poza dość utarte schematy, jednak w „Trzecim świadectwie” widoczne. Wtedy – z jego stylem, lekkością snucia historii i swego rodzaju odwagą w prowadzeniu postaci, może stać się naprawdę dobrym pisarzem.

Sama książka została wydana starannie. Ładna okładka, spora, ale nie przesadzona wielkość czcionki, niezły papier. Widać, ze Fabryka Słów poprawia się w tym aspekcie. Jedyny minus to wstawienie spisu treści po zapowiedziach innych książek z wydawnictwa. Powinno być, moim zdaniem, odwrotnie.


Ocena: 6/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-03-01 16:44:40
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS