NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

Bardugo, Leigh - "Zniszczenie i odnowa"

Ukazały się

Czajka-Kominiarczuk, Katarzyna - "Zwierzenia popkulturalne"


 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Maas, Sarah J. - "Szklany tron" (oprawa twarda)

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Gołkowski, Michał - "Bramy ze złota. Zmierzch Bogów"

 Ćwiek, Jakub - "Stróże 2: Brudnopis Boga"

 Urbanowicz, Artur - "Gałęziste"

 Sanderson, Brandon - "Droga królów" (twarda okładka)

Linki

Zoricz, Aleksander - "Jutro wojna"
Wydawnictwo: Fantastyka - Wydanie Specjalne, 1(10)/2006
Tytuł oryginału: Zawtra wojna
Tłumaczenie: Ewa Skórska
Data wydania: I kwartał 2006Zoricz, Aleksander - "Jutro wojna"

Wielka Rasa, jak przyjęło nazywać się ludzi, opanowała liczne planety i jest dominującą społecznością w poznanym wszechświecie. Nieliczni Obcy nie odgrywają znaczącej roli, nie przejawiają chęci podboju czy agresji. Jednak wśród ludzkości nie ma zgody. Istnieją dwie frakcje – Narody Zjednoczone będące unią narodów znanych nam współcześnie oraz Konkordia – społeczeństwo w przeważającej większości składające się z klonów, o ściśle określonym podziale klasowym i fanatycznych poglądach.

Akcja powieści „Jutro wojna” toczy się dwutorowo. Pierwszy wątek to losy dwójki studentów Północnej Akademii Wojskowo-Kosmicznej, szkolących się na pilotów floggerów – jednoosobowych myśliwców przeznaczonych do walki zarówno w przestrzeni kosmicznej jak i atmosferze licznych planet opanowanych przez ludzi. Kola i Sasza, bo takie są ich imiona, zostają przydzieleni do tajnej misji, w ramach której czeka ich walka z nieznaną obcą rasą. Po zwycięstwie w nagrodę dostają urlop na planecie należącej do Konkordii, gdzie poznają dwie urocze dziewczyny. Tymczasem sytuacja polityczna w galaktyce robi się coraz bardziej napięta...
Drugi wątek koncentruje się wokół inżyniera Rolanda Estersona. Jest on konstruktorem nowego modelu floggera, Durandala, posiadającego niespotykane wcześniej cechy. Nie podoba mu się jednak niemal niewolniczy kontrakt z pracodawcą, więc kradnie prototyp myśliwca i ucieka na odległą, słabo zaludnioną planetę.
Oba wątki toczą się zupełnie oddzielnie, powiązania między nimi są nieliczne i na razie praktycznie bez znaczenia dla rozwoju fabuły. Piszę na razie, gdyż jest to pierwszy tom trylogii i, jak można się domyślać, w późniejszych etapach cyklu związki będą silniejsze.

Znaczna część książki dzieje się wśród Rosjan. Już samo założenie, że za kilkaset lat będą te same narody co obecnie (Esterson jest Szwedem, a pojawiają się Włosi i Niemcy czy nawet Polak) wydaje mi się mocno naciągane. Do tego dochodzi sposób zachowania czy wysławiania się bohaterów – rodem z ZSRR. Początkowo strasznie mnie to irytowało, ale z czasem się przyzwyczaiłem. Zresztą wypowiedzi przesiąknięte propagandą występują także wówczas, gdy na scenie pojawiają się Konkordianie.

Powieść jest bardzo nierówna. Trafiają się momenty w których nie można się oderwać od lektury, ale niestety przeplatają się z długimi i monotonnymi fragmentami, które nudzą czytelnika i odbierają przyjemność z czytania. Autor (a w zasadzie autorzy, gdyż Aleksander Zoricz to pseudonim pisarskiego duetu: Jany Bocman, Dimitrija Gordiewskiego) miał wyraźne problemy z rozłożeniem napięcia w powieści i nie potrafił w równym stopniu zainteresować wszystkimi wątkami.

Wypada powiedzieć jeszcze kilka słów o wydaniu. „Jutro wojna” ukazała się w numerze 1/2006 kwartalnika „Fantastyki – Wydanie Specjalne”. Tym razem objętość pisma została zwiększona aż o szesnaście stron, a na dodatek zastosowano mniejszą czcionkę. Pewne novum to dodanie na czwartej stronie okładki krótkiej informacji o autorach i opisie powieści. Minusem są liczne literówki i pozjadane litery.
Poza tym, jak już pisałem, jest to pierwszy tom trylogii i w związku z tym nie wiadomo czy i kiedy ukażą się następne części. To już drugi taki przypadek i nie jestem przekonany, czy to dobre rozwiązanie. Chyba lepiej by było, gdyby w czasopiśmie drukować pojedyncze książki. Tym bardziej, że wydawanie pozycji takich jak „Jutro wojna” nie gwarantuje przyciągnięcia dużej liczby czytelników do następnego tomu...Ocena: 6/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2006-03-26 21:40:36
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Szenk - 09:09 27-05-2006
Zgadzam się z wieloma elementami zasygnalizowanymi przez recenzenta - powieśc nierówna, o niezbyt fortunnie rozłożonym napięciu, często naiwna itp. itd. Ale... coś jednak sprawiało, że czytało mi sie ją z przyjemnością i zainteresowaniem, w odróżnieniu od większości powieści zamieszczanych w "Wydaniu specjalnym".

Shadowmage - 17:41 27-05-2006
Na pewno nie była to najsłabsza z powieści zamieszczonych w tym piśmie... ale mi na przykład znacnzie bardziej przypadł do gustu "Menuet świętego Wita", choć i ten miał słabe zakończenie. Ale ogólna zasada jest taka - w Wydaniu Specjalnym fantastyki lądują pozycje, na które nie wydałoby się tylu pieniędzy, co na normalną książkę.

Szenk - 20:08 27-05-2006
No, nie wiem. "Menueta..." nie doczytałem nawet do końca. Zapowiadał się smakowicie, pomysł wyjściowy interesujący, ale wykonanie... mętne jakieś, nadmiernie i sztucznie zagmatwane i nudne...

Komentuj


Konkurs

Wygraj Kronikę World of WarCraft


Wygraj przygody Lennarta Malmkvista


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Lawrence, Mark - "Święta siostra"


 Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy"

 Dick, Philip K. - "Nasi przyjaciele z Frolixa 8"

 Bardugo, Leigh - "Trylogia Grisza"

 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!"

 Pullman, Philip - "Zorza Polarna"

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS