NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Erikson, Steven - "Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu", tom 2

Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda. Serce Gór" (Fabryka Słów)

Ukazały się

Gray, Claudia - "Star Wars: Wielka Republika. W ciemność"


 Lafferty, Mur - "Han Solo. Gwiezdne wojny – opowieść filmowa"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Chwała Imperium"

 Sablik, Tomasz - "Lęk"

 Hill, Joe - "Upiory XX wieku" (2021)

 Małecki, Jakub - "Święto ognia"

 Grubich, Bartłomiej - "Koniec. Baśń o mieście, w którym zawsze pada deszcz i skończył się świat"

 Masterton, Graham - "Dom stu szeptów"

Linki

Ziemkiewicz, Rafał A. - "Ognie na skałach"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2005
ISBN: 83-89011-81-6
Oprawa: miękka
Liczba stron: 240
miejsce wydania: LublinZiemkiewicz, Rafał A. - "Ognie na skałach"

Długo czekaliśmy na kolejną powieść fantasy autorstwa tego znakomitego pisarza, publicysty, obserwatora rzeczywistości. „Ognie na skałach” są z pozoru mroczną historią, której główny bohater, Żegost, wędrowny żołnierz z królewskiego cechu najemników, musi samotnie rozwiązywać zagadkę tajemniczych morderstw mieszkańców jednej z nadmorskich prowincji królestwa. Być może jest ona związana z klątwą złego czarnoksiężnika, którego pokonał książę Zamborg, uwalniając z jego rąk księżniczkę i krusząc lodową wieżę, w której była zamknięta.

Po latach miłość książęcej pary zdaje się słabnąć, książę szuka pociechy u innej, bardziej zwyczajnej, choć pięknej kobiety, a księżniczka Khielve zaczyna się coraz bardziej obawiać o swoje życie. Jej strach potęguje niechęć, wzajemna zresztą, z jaką spotyka się na dworze męża. Cała sytuacja niezdrowo wpływa na prowincję, której władcami są Zamborg i Khielve – ludzie snują różne domysły, a to, czego nie wiedzą, dopowiadają sobie.
Z czasem okazuje się, że z tej mroczności w „Ogniach” nie ma tak wiele, ale cała historia jest dość tajemnicza. Po prostu sytuacja w księstwie jest tak chora, że tylko przybysz z zewnątrz może ją jakoś ogarnąć i spróbować rozwiązać. Fabuła oscyluje wokół niezdrowej sytuacji w księstwie, klątwy czarnoksiężnika Shizzandra i kłopotów mieszkańców, na których ta sytuacja ma niebagatelny wpływ.
Książkę czyta się szybko, lektura, dodajmy – dość przyjemna, powinna zabrać przeciętnemu czytelnikowi maksymalnie kilka dni. Dość klasyczny, ale nie pozbawiony swoistej dozy oryginalności jest świat wykreowany przez autora. Ziemkiewicz dobrze dopasował do niego mowę postaci czy opisy otoczenia. Bardzo chętnie powróciłbym tam w kolejnej książce. Historia jest snuta umiejętnie, zajmująco, a czasem nawet wątek rozwija się dość niespodziewanie. Klimatu powieści dodają bardzo udane ilustracje Dominika Brońka, a ładne i staranne wydanie zwiększa przyjemność czytania.
Czytając „Ognie” cały czas spodziewałem się czegoś głębszego od fantastyczno-kryminalnej powieści. Moje oczekiwania zostały spełnione w części. W części dość zadawalającej, gdyż nie nastawiałem się na coś w rodzaju traktatu filozoficznego, a tylko powieść w realiach fantasy z przesłaniem. I to otrzymałem. Autor opisuje bowiem historię pewnej miłości, która okazuje się być czymś trudniejszym, bardziej złożonym i nieskorym do utrzymania niż to w baśniach bywa. „Ale ludzka miłość umiera. Tak samo jak człowiek. Tylko znacznie szybciej” pisze Ziemiewicz, a czy ma rację, polecam indywidualnej rozwadze. Generalnie wiele więcej w kwestii duchowej nie należy się po tej książce spodziewać. Chociaż... jest jeszcze kilka skłaniających do myślenia refleksji.

Ogólnie powieść jest interesującą kompozycją fabuły, bohaterów i realiów, którą oczywiście polecam. Jednak jest nieco zbyt krótka, co jest chyba główną jej wadą. Większą objętość musiałaby jednak powodować obszerniejsza treść, a tej starczyło akurat na te ponad dwieście stron. Szkoda, że Ziemkiewicz nie pokusił się o coś większego. Mam jednak nadzieję, że po siedmiu chudych latach nieobecności tego autora na polu fantasy nastąpi siedem tłustych i wkrótce pan Rafał uraczy nas kolejną, jeszcze lepszą i bardziej obszerną powieścią w tych realiach.


Ocena: 7/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-03-26 21:35:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Płomień"


Artykuły

Wywiad z R.J. Barkerem


 "Kraina Lovecrafta" - książka a serial

 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

Recenzje

Salik, Magdalena - "Płomień"


 Flint, Eric & Weber, David - "1634: Wojna bałtycka"

 Vinge, Vernor - "Ogień nad otchłanią"

 Masterton, Graham - "Susza"

 Miller, Madeline - "Pieśń o Achillesie"

 Szmidt, Robert J. - "Ostateczne rozwiązanie"

 Chakraborty, S.A. - "Miasto Mosiądzu"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

Fragmenty

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Chwała Imperium"

 Piersa, Krzysztof - "Liceum ogólnomagiczne"

 Salik, Magdalena - "Płomień"

 Maszczyszyn, Jan - "Chronometrus" #2

 Maszczyszyn, Jan - "Chronometrus" #1

 Barker, R.J. - "Czas skrytobójców"

 Masterton, Graham - "Susza"

 Maciewicz, Monika - "Wiedma"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS