NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Protasiuk, Michał - "Anatomia pęknięcia"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Marzec 2021
ISBN: 978-83-66178-48-9
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 448
Cena: 45,00 zł



Protasiuk, Michał - "Anatomia pęknięcia"

Między analizą a literaturą


Michał Protasiuk, choć publikuje rzadko, wypracował sobie dość charakterystyczne miejsce wśród polskich autorów fantastyki. Jego kolejne teksty, w tym najbardziej doceniona (między innymi nagrodą Żuławskiego) powieść „Struktura”, odnoszą się do nieodległej przyszłości i w istotnej części opierają na ekstrapolowaniu współczesnych trendów naukowych czy biznesowych, zwykle ilustrując prognozy dynamiczną akcją. Nie inaczej jest w przypadku „Anatomii pęknięcia”, zbioru sześciu opowiadań wydanego właśnie przez Powergraph. Pierwsze dwa teksty wydrukowane w antologii ukazały się wcześniej odpowiednio na łamach „Nowej Fantastyki” i w „Przedmurzu”, cztery są premierowe.

Pierwsze z opowiadań, „Fikcja polityczna”, opisuje kolejne etapy rozwoju uprawiania polityki w świecie, gdzie dostęp do danych o preferencjach wyborców i do metod pozwalających na te preferencje wpływać staje się coraz prostszy i coraz bardziej kompletny. Kiedy wszyscy kandydaci wiedzą, jaki zestaw słów optymalizuje ich wyborcze szanse, gdzie szukać przewagi?

Z kolei tekst tytułowy to dobrze napisana i umieszczona w skandynawskiej rzeczywistości opowieść o tym, jak zamykanie się w bańkach opinii staje się chorobą. Kiedy czytałem go pierwszy raz pięć lat temu, brzmiał dużo bardziej świeżo. Taki już los futurystyki bliskiego zasięgu: szybko okazuje się albo mocno nietrafiona, albo na tyle celna, że trudno pamiętać, że rzeczywistością stała się dopiero a posteriori.

Najdłuższe opowiadanie, „Grzybiarze”, jest też najsłabszym punktem zbioru. Opowieść o nieudaczniku Franciszku, który poszukuje zaginionej byłej dziewczyny na prośbę jej siostry, z biologią, sieciami neuronowymi i organizacjami pozarządowymi w tle, cierpi to od nadmiernej dosłowności, to od nużących i niezbyt angażujących opisów kolejnych perypetii bohatera. Nie ratuje jej nawet wpleciony w fabułę motyw fałszywych wspomnień, wyjątkowo pretekstowo brzmią nawiązania do pandemii.

Dużo lepiej wypadają dwa kolejne teksty, „Ciała za mało” oraz „Sześć”. Obydwa dotyczą różnic między inteligencją „naturalną” i „sztuczną”, spoglądając na problem z różnych perspektyw. W pierwszym, dużo bardziej kameralnym, czytamy o żyjącej w Polsce młodej dziewczynie, która okazuje się mieć wyjątkowy talent, z którego nie zdawała sobie sprawy. W drugim lądujemy w Estonii, obserwując dramatyczne wydarzenia pojedynczej nocy, kiedy to osobiste emocje, korporacyjne strategie i analityczna teoria gier ścierają się w walce o losy całego świata. Co ciekawe, opowiadania zdają się prowadzić do krańcowo różnych wniosków i na ich łączną wymowę może zapewne wpływać kolejność, w jakiej zostały umieszczone w zbiorze. Czy wiara w to, że ludzka inteligencja różni się czymś od komputerowej, jest jednak wyłącznie przyjemną ułudą?

Ostatnie opowiadanie, „Przeciw naturze”, pokazuje świat, który po epidemii koronawirusa uległ dziwnej stagnacji: nie rośnie PKB, a ludzi opanowuje powszechny marazm. Fabuła opiera się na prowadzonym przez dziennikarkę śledztwie dotyczącym wypadku, w którym sama wzięła udział. Tropy prowadzą do naukowców, do podejrzanych sekt i ukrywanych chorób; za wszystkim jednak zdają się kryć fundamentalne problemy z entropią.

Porównania z „Black Mirror” narzucają się przy lekturze antologii w nieodparty sposób, zupełnie niezależnie od wzmianek umieszczonych w zapowiedziach zbioru. Tak samo jak w przypadku serialu Charliego Brookera, i u Protasiuka próby ujmowania bliskozasięgowych prognoz w formie fikcyjnych opowieści są realizowane z różnym sukcesem. Wspomniałem już nieuchronne ryzyko związane z krótkoterminowymi przewidywaniami; istotniejszy problem kryje się w sytuacjach, kiedy niewątpliwa pasja autora związana z analizą trendów społecznych, politycznych czy gospodarczych, poparta solidną bibliograficzną wiedzą, częściowo przedstawioną w swoistym posłowiu do książki, zaczyna przysłaniać samą formę literacką. Wtedy nie sposób pozbyć się wrażenia, że dużo chętniej posłuchałoby się po prostu (popularno)-naukowego wykładu na poruszany temat - być może nawet wygłoszonego przez samego Protasiuka. Kiedy jednak sama fabuła spina się sprawnie z omawianą problematyką, a autorowi udaje się poprowadzić czytelników za sobą bez konieczności wkładania w usta postaci zbyt wielu bezpośrednich wyjaśnień, jak dzieje się to na przykład w „Sześciu”, lektura staje się prawdziwą przyjemnością.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2021-03-08 19:23:33
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS