NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Simmons, Dan - "Drood" (Horror)

Erikson, Steven - "Myto ogarów" (wyd. 3)

Ukazały się

Galina, Maria - "Przesilenie"


 Jefremow, Iwan - "Gwiezdne okręty"

 Flannery, Peter A. - "Decimus Fate i talizman marzeń"

 Szostak, Wit - "Szczelinami"

 Mammay, Michael - "Kolonia"

 Insole, Colin - "Epifanie"

 antologia - "Opowieści niesamowite z Hispanoameryki"

 antologia - "Gdy Ziemia miała nas dość"

Imprezy

FANTASTYKA2022
Od: 2022-06-03
Do: 2022-06-11

Linki

Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"
Wydawnictwo: H.D. Krystyna Lewandowska
Data wydania: Luty 2021
ISBN: 978-83-957499-2-6
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14.0 x 21.0 cm
Liczba stron: 512
Cena: 39,90 złLewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

Rejs z koszmaru


„Australijskie piekło” pokazuje, że najbardziej przerażające historie pisze samo życie. I można je odnaleźć w każdym miejscu i czasie.

Radosław Lewandowski ma już na koncie kilka książek wydanych m.in. w wydawnictwie Akurat, ale przy najnowszym projekcie zdecydował się na samodzielne wydanie książki. Nie zmienia się jedno – nadal trzyma się realiów historycznych, choć tym razem proponuje opowieść późniejszą niż jego „Wikingowie”.

Kanwą „Australijskiego piekła” jest rejs „Batavii”, niderlandzkiego statku handlowego z XVII wieku, którego rejs zakończył się tragicznie. Autor czerpie z dokumentów i wiernie przedstawia tę opowieść, ale jednocześnie tam, gdzie jest konieczne, uzupełnia i nadaje życia. O tym, że takie podejście się sprawdza, mogliśmy się przekonać chociażby w innej powieści związanej z żeglugą dalekomorską, czyli „Terrorze” Dana Simmonsa. Z tym, że Lewandowski ogranicza się tylko do uzupełnienia wątków, grozę pozostawiając wyłącznie efektom autentycznych ludzkich zachowań.

Skoro mowa o powieści opisującej autentyczne wydarzenia, to można szerzej przedstawić fabułę: wszak nie jest ona tajemnicą dla nikogo, kto umie obsługiwać wyszukiwarkę. Historii „Batavii” rozpoczęła się w 1628 roku, a celem rejsu była właśnie Batavia, czyli dzisiejsza Dżakarta. Na skutek niesnasek na pokładzie sytuacja zaczęła się zaogniać, a gdy statek rozbił się u wybrzeży Australii, doszło do buntu i serii tragicznych wydarzeń. W efekcie przetrwała około jedna trzecia z początkowej liczby pasażerów i załogi.
Autor całkiem nieźle radzi sobie w siedemnastowiecznych realiach. Co prawda charakterystyka fabuły sprawia, że niewiele miejsca poświęcone jest życiu „na lądzie”, ale i tak tu i tam przemyconych zostało trochę detali i scen nawiązujących do ówczesnych wydarzeń. Większe pole do popisu miał przy okazji opisywania realiów podczas dalekomorskiego rejsu. Całość uzupełnia nienachalna stylizacja.

Chociaż „Australijskie piekło” pozbawione jest elementów fantastycznych, czytając o wydarzeniach będących udziałem wielu osób płynących na Batavii, ciarki przechodzą po plecach. Może się wydawać, że wyobraźnia pisarzy nie będzie w stanie przebić tego, czego ludzkość już się dopuściła. Tu wystarczyły nie tak przecież rzadkie okoliczności w ówczesnych realiach i kilka spaczonych umysłów, by doszło do tragedii. Mimo wszystko finał niesie odrobinę optymizmu i sprawia, że nie jest to aż tak mroczna opowieść.

„Australijskie piekło” stanowi interesującą próbę przypomnienia mało znanego wydarzenia z naszej historii i ukazania różnych ludzkich postaw w obliczu kryzysu. Nieźle odmalowana, przejmująca opowieść.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2021-02-24 18:26:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Pasje mojej miłości


 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

 "Kraina Lovecrafta" - książka a serial

Recenzje

Lim, Elizabeth - "Snując zmierzch"


 Szostak, Wit - "Szczelinami"

 Buehlman, Christopher - "Czarny Język"

 Abercrombie, Joe - "Mądrość tłumu"

 Kristoff, Jay - "Wampirze cesarstwo"

 Ciszewski, Marcin - "Most we mgle"

 Maas, Sarah J. - "Dwór Srebrnych Płomieni"

 Czarnecki, Piotr - "Reder '44"

Fragmenty

 King, Stephen & Chizmar, Richard - "Ostatnia misja Gwendy"

 Chakraborty, S.A. - "Imperium złota"

 Maszczyszyn, Jan - "Broilia"

 Clift, Bethany - "Ostatnia na imprezie"

 Novik, Naomi - "Ostatni absolwent"

 Asimov, Isaac - "Gwiazdy jak pył"

 Masterton, Graham - "Ludzie cienia"

 Shusterman, Jarrod & Neal - "Roxy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2022 nast.pl     RSS      RSS