NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Księga Prochu
Kolekcja: Mroczne Materie
Tytuł oryginału: The Secret Commonwealth
Data wydania: Wrzesień 2020
ISBN: 978-83-66409-27-9
Oprawa: twarda
Liczba stron: 624
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2019
Tom cyklu: 2



Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

Nowa trylogia Pullmana w drugim tomie z prequelu staje się sequelem dla „Mrocznych Materii” i wyraźnie daje do zrozumienia, że ziemskie życie nie ma zamiaru się zmienić w wyniku tego, co działo się w niebiosach.

Kończąc lekturę „Bursztynowej lunety” czytelnik zostaje z miłym poczuciem, że Dobro zwyciężyło ze Złem, że dokonała się największa przepowiednia, a ludzie będą już tylko dla siebie coraz lepsi i szczęśliwsi. Bo niezwykły Proch miał przestać uciekać ze wszystkich światów. A przynajmniej taką mamy nadzieję. Dlatego, kiedy czytając „Tajemną Wspólnotę”, czujecie się nieco wymanewrowani – gratulacje, właśnie daliście się zwieść ludzkiej naturze.

Od wydarzeń w „La Belle Savauge” minęło około dwudziestu lat, od „Bursztynowej lunety” - dekada. Lyra jest młodą kobietą, wciąż uczącą się na Oksfordzie, otoczona koleżankami i adoratorami. Czytuje nowoczesne książki, uważa się za wykształconą i zaradną osobę, na pozór wszystko jest wspaniale. Pozór w końcu opada, bo nagłe spiętrzenie wielu sytuacji zmuszą Lyrę do ucieczki i podjęcia poszukiwań, do których nie jest lepiej przygotowana niż do misji, jaką miała spełnić jako dziecko. Ale tym razem autor każe bohaterce wędrować po zupełnie innych krajach, a czytelnik może poznać Europę i Bliski Wschód takie, jak wyglądałyby w tym przedziwnym świecie dajmonów, władz religijnych czy intryg politycznych.

Podróż Lyry przynosi tak naprawdę więcej pytań, niż odpowiedzi. Pojawiają się historie związane z dajmonami, które nie mieszczą się w wyobrażeniu tego świata po lekturze „Mrocznych Materii”. Zagmatwane losy ludzi, którzy zostają porzuceni, poddani eksperymentom, a czasem zmuszeni są koniecznością wyżywienia rodziny – aż dziw, że nie miały one swojego echa w którymś z wcześniejszych tomów. O ile nie znajdzie się wyjaśnienie w następnym tomie, należałoby założyć, że Anglia w tym świecie jest odciętą od reszty świata zapyziałą prowincją, której mieszkańcy nie są zainteresowani resztą świata.

Co do intryg politycznych, zaskakująca jest rola Magisterium, we wszelkich postaciach, a jednocześnie niemal nieobecne są wszelkie władze państwowe. Bohaterowie podróżują po Europie, odwiedzają różne miejsca, jednak jedynym bytem, który w jakikolwiek sposób ingeruje w czyjekolwiek życie, jest właśnie Magisterium. Nieobecność rodzin królewskich, książęcych, zwykłych urzędów, jakiegokolwiek przejawu świeckiej władzy – wszystko to w przejaskrawiony sposób daje wrażenie, jakoby organa religijne, kulty i ich przywódcy, były jedynym graczem w walce o władzę. Niespodziewane ruchy konsolidacyjne są o tyle niezrozumiałe, że nie są one wymierzone w inny, równie duży, byt, co trochę przeczy zwykłemu rozsądkowi. Zwarcie szeregów w obliczu nieokreślonego zagrożenia, które w żaden sposób się nie manifestuje? Logika działania organizacji przeczy takiemu podejściu.

Ta powieść to zadziwiająca mieszanka. Z jednej strony ciekawie ujęte podróże i osobiste ruchy w intrygach, z drugiej rozpad klarownej wizji świata i niekonsekwencja w budowaniu napięcia na wysokim poziomie. Nie oznacza to, że jest to historia z gruntu zła, raczej pewne jej elementy grają o wiele lepiej niż inne. Możliwe, że autorowi sprawniej idzie zarysowanie nowego świata niż dogłębna eksploracja jednego z nich. Ta część zdecydowanie zmienia status quo nie tylko bohaterów, ale też i świata Lyry.



Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2021-01-12 20:28:26
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS