NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Zelazny, Roger - "Pan Światła" (Zysk i S-ka)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: Lord of Light
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Marzec 2020
ISBN: 978-83-8116-787-1
Oprawa: twarda
Format: 140x205
Liczba stron: 336
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 1967Zelazny, Roger - "Pan Światła"

Filozofia, religia, fantastyka i przygoda


Są książki, które po pierwszej lekturze zapamiętuje się na zawsze: niekoniecznie konkrety fabuły, niekoniecznie wszystkich bohaterów, ale pewne sceny, nastrój, poczucie, że miało się do czynienia z tekstem zupełnie innym niż te poznane wcześniej. Oczywiście takie czytelnicze doświadczenia zdarzają się częściej w młodym wieku, i zapewne na to, że wznawiany właśnie „Pan Światła” Rogera Zelaznego wyrył się lata temu tak głęboko w moich zwojach mózgowych, miał wpływ fakt, że czytałem tę powieść po raz pierwszy jako późny nastolatek. I tak jednak każde kolejne spotkanie z tym tekstem potwierdza wrażenie jego oryginalności. Samo odwołanie się do hinduistycznej czy buddyjskiej mitologii to jedno; o wyjątkowości i świeżości pochodzącej już sprzed pół wieku książki decyduje lekkość i błyskotliwość, z jaką autor przetwarza legendy z subkontynentu oraz towarzyszące im rozważania religijno-filozoficzne, składając je w dynamiczną, fascynującą całość.

Słowem-kluczem do „Pana Światła” jest wielorakość. Już sam tytułowy bohater to Sam, Mahasamatman, Siddhartha, Tathagata, Budda, Maitreja; istota wielu żywotów i natur. Jego historię poznajemy w ułożonych nie do końca chronologicznie rozdziałach-przypowieściach, prowadzących go przez portowe miasto czy demoniczną Studnię Piekieł do Nieba i z powrotem. Sam jest jednym z prahistorycznych Pierwszych, bywa mnichem, przedstawia się jako fałszywy prorok, walczy z bogami w imię ludzkości, oraz wchodzi z tymi samymi bogami w sojusze. Jego główny oponent, Jama, Pan Śmierci, już w pierwszym rozdziale daje mu nowe życie. Mara, Pan Iluzji, okazuje się w niektórych starciach od Tathagaty potężniejszy, a czasem słabszy, a okrutna Kali Durga wiąże się dla Sama z wieloma czułymi wspomnieniami. Proponowana przez Buddę ośmioraka ścieżka jako droga do Nirwany jest czasem pretekstem, czasem oszustwem, czasem faktyczną nadzieją wyzwolenia, a płynność dotyczy chwilami również i płci bohaterów.

Kolejne opowieści są głęboko osadzone w rzeczywistych historycznych napięciach między buddyzmem a hinduizmem. Pierwsza religia w oczywisty sposób wyrasta z drugiej i pozostaje z nią ściśle spleciona, jednocześnie fundamentalnie się jej przeciwstawiając i usiłując rozerwać zastane sztywne struktury społeczne. Lektura powieści Zelaznego i zawartych w niej filozoficzno-religijnych polemik stanowi świetny wstęp do tej problematyki oraz zachętę do sięgnięcia po niebeletrystyczne (co nie znaczy mniej ciekawe) opracowania dotyczące podobnych kwestii; warto tu wspomnieć choćby błyskotliwie napisaną, niestety wciąż niedostępną po polsku monografię Wendy Doniger: „The Hindus – An Alternative History”. Ale „Pan Światła” to też coś więcej: amatorzy dynamicznej akcji znajdą tu spektakularne, toczone w fascynujących sceneriach pojedynki, miłośnicy twardszej fantastyki niezwykłe technologie, a poszukiwacze skomplikowanych historii ułożą z poszczególnych rozdziałów logicznie powiązaną, przekonującą całość fabularną.

Na całe szczęście, zwłaszcza po fatalnym, pełnym błędów wydaniu Atlantisu sprzed lat, poetyckie wizje Zelaznego trafiają tym razem do polskich czytelników za pośrednictwem dobrego tłumaczenia Piotra W. Cholewy (podobnie jak to miało miejsce w przypadku wydawnictwa Isa). Jeśli ktoś powieści jeszcze nie czytał, niech biegnie do księgarni, ryzykując wpadnięcie w fascynację hinduistycznym panteonem na dobre. Tych, którzy już „Pana Światła” znają, do powtórki nie trzeba pewnie długo namawiać.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2020-03-05 20:07:23
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 20:59 05-03-2020
W ogóle nie trzeba namawiać :P

bio - 02:02 08-03-2020
Próbowałem ileś razy, ale Zelazny ma w sobie czasem coś, co zniechęca. Nie wiem co, bo mnie dochodzenie tego nie zachęciło. Jedna z tych najważniejszych w SF, co mi koło D lata.

asymon - 09:46 08-03-2020
bio pisze:Próbowałem ileś razy, ale Zelazny ma w sobie czasem coś, co zniechęca. Nie wiem co, bo mnie dochodzenie tego nie zachęciło. Jedna z tych najważniejszych w SF, co mi koło D lata.Może to coś, to wujowe tłumaczenie? Też za pierwszym razem odpadłem.

Bronsiu - 10:06 08-03-2020
Ja to stare tłumaczenie przeczytałem na studiach. Wzruszyłem ramionami, że nie rozumiem, dlaczego ta powieść to niby kanon SF. Zniechęciłem się na tyle, że tłumaczenia Cholewy nigdy nie sprawdziłem (choć wiem, że niby powinienem).

Shadowmage - 11:43 08-03-2020
Powinieneś :P

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS