NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Król z bliznami
Tytuł oryginału: King of Scars
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła, Małgorzata Strzelec
Data wydania: Wrzesień 2019
ISBN: 978-83-7480-624-4
Oprawa: twarda
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2019
Tom cyklu: 1



Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"

Leigh Bardugo nieustannie rozszerza swój świat Griszów, tym razem skupiając się raczej na problemach politycznych odbudowującej się Ravki.

Lata wojny domowej w Ravce pozostawiły kraj w trudnej sytuacji. Wszyscy sąsiedzi zerkają łakomie, licząc, że uda się wyszarpać coś dla siebie, jednocześnie negocjując sojusze. Kraj trzeba odbudować ze zniszczeń, a mimo to rośnie kult Zmrocza, który widziany jest niczym kolejny święty, zbawca wszystkich. Niewiele osób wie, że król Nikołaj zmaga się z demonem, czystym złem, pozostałością po niegodziwościach Zmrocza… Jednym słowem – jest ciężko.

„Król z bliznami” jest bezpośrednią kontynuacją „Trylogii Grisza”, jednak jako powieść jest zbudowana i poprowadzona inaczej. Przede wszystkim autorka zrezygnowała z narracji pierwszoosobowej, a trzecioosobową w poszczególnych rozdziałach skupia na różnych bohaterach. Dało to autorce możliwość prowadzenia kilku równorzędnych wątków, niejednokrotnie oddalonych od siebie geograficznie, a jeden umieszczając w sąsiednim kraju. Dzięki temu nie tylko autorka mogła zbudować interesującą intrygę pałacową, nie tylko głębiej wejść w bohaterów, których czytelnicy mogli o wiele lepiej poznać przy okazji poprzedzającej tę powieść trylogii, ale również w naturalny sposób pokazać, z czym Ravka i jej władca będą musieli się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Autorka zdecydowanie podjęła dobrą decyzję, a taka budowa o wiele lepiej służy opowiadanej historii.

W porównaniu do trylogii Leigh Bardugo nieco zmieniła również tematykę – jest więcej polityki, intryg pałacowych, nacisk położono na stosunki z sąsiadami oraz eksplorację mitologii świętych Ravki. To już nie jest mesjanistyczna opowieść o poświęceniu jednostki porywającej tłumy, to jedna większa i kilka mniejszych historii, uzupełniających się i przeplatających. Czytelnik ma dzięki temu okazję o wiele lepiej poznać świat, w którym magia może być wykorzystywana do rozwoju kraju – lub negowana i odrzucana. A w negacji – wypaczona i projektowana raczej jako straszliwa broń niż potencjalne źródło bogactwa i rozwoju. Leigh Bardugo wskazuje wyraźnie, że nie tylko oddanie się Złu może być zagrożeniem dla świata, również wykoślawienie samej idei magii, jej źródeł i użytkowników niesie ze sobą zagrożenie. Przy takim podejściu Zmrocz wydaje się jedynie nawiedzonym idealistą, wiernym własnej interpretacji Mocy.

Przy tym wszystkim trzeba sobie szczerze powiedzieć, że „Król z bliznami” nie jest powieścią głęboką, traktującą o istocie życia, władzy czy innych wielkich problemach filozoficznych. To przede wszystkim rozrywkowa powieść z magią w tle, dotykająca jedynie pewnych tematów w sposób, który nie jest jednak ani odkrywczy, ani oryginalny, ale stanowi sprawnie wykonany element fabuły. Otrzymujemy przyjemną lekturę, wciągającą na tyle, na ile zręcznie zmieszane klisze i scenki mogą wciągnąć czytelnika oczekującego czegoś lekkiego.



Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2020-02-26 15:29:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS