NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia" (Kolekcja Wehikuł czasu)
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: Hothouse
Tłumaczenie: Marek Marszał
Data wydania: Październik 2019
ISBN: 978-83-8062-599-0
Oprawa: twarda
Format: 135 x 215 mm
Liczba stron: 312
Cena: 44,90 zł
Rok wydania oryginału: 1961



Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

Rośliny górą

To wyobraźnia bardzo często stanowi o sile fantastycznonaukowych powieści, sprawia, że robią na nas wrażenie, zachowują świeżość mimo upływu lat, każą do siebie wracać. I właśnie rozbuchana, niezwykła wyobraźnia Briana Aldissa powoduje, że „Cieplarnia”, jedna z wcześniejszych powieści Brytyjczyka, skomponowana z pięciu opublikowanych w 1962 roku nowelek i dziś, wznawiana przez Rebis w serii Wehikuł Czasu, pozostaje w pamięci na długo.

Powieściowy świat to Ziemia – a także Księżyc – opanowane przez rośliny, które na skutek zmian warunków planetarnych osiągnęły w ewolucyjnym wyścigu zdecydowaną przewagę nad zwierzętami. W szczególności i ludzie, gatunek niegdyś dominujący, uległ częściowej atrofii, fizycznie się kurcząc, ale przede wszystkim gubiąc znaną sobie niegdyś wiedzę. Żyjące na drzewach – a w zasadzie na drzewie – plemiona walczą, nie zawsze skutecznie, z napadającymi je roślinami, oraz nielicznymi, ale nadal uciążliwymi zwierzętami. Główne bohaterki i bohaterowie to składająca się głównie z kobiet grupa, której przywódczynią jest Lily-Yo. Mężczyźni są w niej cenieni głównie z uwagi na ich zdolności reprodukcyjne, istotne szczególnie z uwagi na to, że o utratę życia na planecie jest bardzo łatwo. Zasadniczym punktem wyjścia fabuły jest moment, w którym Lily-Yo uznaje, że nadszedł czas, by pozostawić swoje plemię dzieciom, a samej, w towarzystwie kilkorga innych dorosłych, udać się ku „Wierzchołkom”. Podróż w górę drzewa prowadzi do pudłopłonów, a dalej poza planetę; pozostałe na dole dzieci mierzą się z własnymi wyzwaniami. Walkę o władzę toczy się wśród nich między buntowniczym Grenem, a naturalną spadkobierczynią Lily-Yo o imieniu Poyly.

Przyszłość książkowej Ziemi w naturalny sposób przywodzi na myśl zmiany klimatu, choć rzecz jasna przyroda ma się tam dużo lepiej niż w naszej rzeczywistości. „Cieplarnia” to jednak coś więcej niż powieść ekologiczna (tak samo jak choćby „Diuna”). Trafia się w niej i humor, związany choćby z przygodami brzunio-brzuszków, i dynamiczna akcja, i dylematy związane z odpowiedzialnością za plemię czy za planetę, a także kwestie zdobywania, przechowywania i odzyskiwania wiedzy. Niektórzy współcześni Aldissowi pisarze narzekali na stosunkowo wątłe naukowe podstawy świata przedstawionego, ale zarzuty te przegrywają z niezwykłą kolorystyką „Cieplarni”; z wizjami gigantycznego, panplanetarnego drzewa, imitujących zwierzęce zachowania chyżosiejów, glistoglutów czy parzyperzy, oraz spektakularnych, umożliwiających kosmiczne podróże, a nadal jak najbardziej roślinnych trawerserów, oplatających swoimi linami całą Ziemię, a wraz z nią i Księżyc. Jak wynika z tego opisu, istotną rolę w odbiorze „Cieplarni” odgrywa świetne, chwilami wręcz Leśmianowskie tłumaczenie Roberta Marszała.

Nowemu wydaniu towarzyszy bardzo interesująca przedmowa Neila Gaimana i równie ciekawe posłowie samego Aldissa, wskazujące na kryjące się za „Cieplarnią” inspiracje i opowiadające o perypetiach związanych z jej wydaniem.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2019-11-08 17:47:24
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS