NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kristoff, Jay - "Bezświt"

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Ukazały się

Saulski, Arkady - "Krew kamienia"


 McClellan, Brian - "Krew Imperium"

 Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

 Kristoff, Jay - "Bezświt"

 Kain, Dawid - "Wszystkie grzechy korporacji Somnium"

 Derleth, August - "Maska Cthulhu"

 McDonald, Ed - "Upadek Wron"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

Linki

Abercrombie, Joe - "Nim zawisną" (oprawa twarda)
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Pierwsze Prawo
Kolekcja: Świat Pierwszego Prawa
Tytuł oryginału: Before They Are Hanged
Data wydania: Marzec 2019
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7480-926-9
Oprawa: twarda
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2007
Tom cyklu: 2Abercrombie, Joe - "Nim zawisną"

Drugi tom trylogii „Pierwsze Prawo” nie zawodzi oczekiwań, które z pewnością rozbudziło „Ostrze”. W zasadzie to powieść jeszcze lepsza. Fabuła jest już bowiem rozwinięta, a autor nie zwalnia tempa i dodaje jej więcej epickiego oddechu. I intryguje, zaskakuje niemal na każdym polu.

Akcja zaczyna się zaraz po zakończeniu wydarzeń z części pierwszej. Szybko rozpada się na trzy równorzędne (pod każdym względem) wątki. Każdy z nich jest kluczowy dla Anglandu, jego przetrwania i przyszłości oraz dla głównych bohaterów. Z cienia wychodzi nieco Coleem West, którego ścieżka przetnie się z dawnymi towarzyszami Logena (Wilczarzem i resztą) w trakcie wojny z Bethodem i Północą. W drugim wątku Glokta zostaje wysłany na misję niemożliwą. Otrzymuje zadanie zorganizowania i poprowadzenia obrony miasta, które jest wewnętrznie skłócone, militarnie zaniedbane i stoi w obliczu rzezi z rąk drugiego wroga Anglandu, Cesarstwa Ghurkhulu, z którym Gloktę łączy „wspólna przeszłość”. Z kolei w trzecim wątku wcześniej uformowana drużyna rusza z misją na „kraniec świata”. Na czele z Bayazem i z Logenem, Ferro oraz Lutharem. Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, to Joe Abercrombie je rozwiewa: przed wyruszeniem w drogę należy po prostu zebrać drużynę.

W zasadzie każdy wątek cechuje się inną dynamiką i charakterystyką. Wojna z Północnymi to głównie akcent militarny, z oczywistych względów. Choć polityka i zmaganie się niekompetencją na szczytach władzy są równie istotne i stanowią większe zagrożenie niż lekceważony wróg. Na szczęście autor nie idzie w batalistykę pełną gębą. Stawia na mniejsze, „szarpane” starcia, które przecież też prowadzą do pewnych istotnych rozstrzygnięć. W szykującej się na oblężenie Dagosce Glokta musi uporać się z kotłem nienawiści, uprzedzeń i podziałów, intryg politycznych i zdrad. A jak wiadomo z poprzedniej części, nie jest subtelnym dyplomatą. Z kolei podróż Bayaza i jego drużyny to przede wszystkim wątek przygodowy ze snutą opowieścią o przeszłości i jej znaczeniu dla obecnych wydarzeń (które czytelnik musi sobie ułożyć sam). A poza tym Abercrombie dorzuca trochę budowy świata – droga wiedzie przez tereny dawno upadłego imperium, po „zarośniętych” ścieżkach jego zwiędłej chwały i potęgi. Przypomina trochę podróż po dawnym Imperium Rzymskim lub imperium Aleksandra Macedońskiego.

Do znanych już bohaterów dołączają nowi. Dreszcz (który powróci potem w powieści „Zemsta najlepiej smakuje na zimno”), Cosca (takoż jak Dreszcz) i inni. Najciekawiej jest u Północnych, z racji tego że mają specyficzny kod kulturowy, odróżniający ich nieco od „wyrafinowanego” Anglandu. Jednocześnie jest bardziej swojski i ciekawszy (dla najniżej podpisanego). Poza tym: trup, oczywiście, ściele się gęsto; dialogi skrzą się humorem (czarnym i cynicznym); zaś bohaterowie robią to, do czego wydają się stworzeni. W odróżnieniu do „Ostrza” widać to po prostu lepiej, wyraźniej. Przy tym Joe Abercombie w dalszym ciągu nie łudzi czytelników ani nie oferuje krzepiących rozwiązań. Przeżyć mogą najsilniejsi i najbardziej bezwzględni. Każdy odruch serca zamiast spotkać się z wdzięcznością najprawdopodobniej obróci się przeciwko temu, kto taką „słabość” okaże. Życie w tych powieściach nie jest sprawiedliwe. Abercombie to cały czas udowadnia i przypomina. Czasami można mu zarzucić, że aż za bardzo stara się czytelnika sprowadzić „do parteru” tak postrzeganego przez siebie realizmu.

Przy tym nie można nie dostrzegać tego, że bohaterowie pod wpływem wydarzeń zmieniają się. Począwszy od tchórzliwego Jezala, na steranym zabijaniem Logenie skończywszy. Tylko czy można wygrać z samym sobą? Odpowiedź na to pytanie być może padnie w części trzeciej. A może już padła? Nie zanosi się bowiem na to, aby cyniczny Abercrombie miał nagle zmienić bieg narracji. Na dwie rzeczy można stawiać i ich oczekiwać: będzie zaskakująco i emocjonująco. Myślę, że nie trzeba nikogo zachęcać do dalszej lektury „Pierwszego Prawa”. Jeśli czytelnik dotarł do „Nim zawisną”, sięgnięcie po ostatni tom trylogii może po prostu okazać się przymusem.Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2019-10-20 14:45:40
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

McDonald, Ian - "Luna: Wschód"


 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS