NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Aldiss, Brian W. - "Non stop" (Kolekcja Wehikuł czasu)
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: Non-stop
Tłumaczenie: Maciej Raginiak
Data wydania: Sierpień 2019
ISBN: 978-83-8062-598-3
Oprawa: twarda
Format: 135 x 215 mm
Liczba stron: 288
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 1958Aldiss, Brian W. - "Non stop"

Skąd wiedzieć, czego się pragnie?


W Rebisowskiej serii "Wehikuł Czasu" przyszła kolej na następnego (po Arthurze C. Clarke’u) Anglika. Tym razem wznawiana książka to wydawana w Polsce po raz piąty debiutancka powieść Briana W. Aldissa, „Non Stop”, pochodząca z 1958 roku. Jej główny bohater, Roy Complain, jest myśliwym w plemieniu Greene’a, zamieszkującym Kwatery. Kolejne snoczuwania wypełnia mu albo czas spędzany ze swoją marudną, choć w jakimś stopniu satysfakcjonującą kobietą, Gwenny, albo polowania na Martwych Drogach, zarastających wciąż od nowa ponikami (czyli odmianą roślin kojarzącą się z ziemskimi tropikami) korytarzach leżących poza granicą Kwater.

Codzienne życie członków plemienia regulują specyficzne rytuały, sięgające od dziwacznych pozdrowień („Ekspansji waszego ja”), przez dość niecodzienne mechanizmy handlowe do sformalizowanych kar. Czasami po Kwaterach rozchodzą się plotki o groźnych Ludziach z Dziobu, czy pojawiających się na Martwych Drogach egzotycznych Gigantach. Miejscowy kapłan, Henry Marapper, głosi oryginalną teorię „statku”, tłumacząc innym, że siedziba plemienia to jeden z pokładów mknącego przez kosmos pojazdu, a rzeczywistość wokół dzieli się na naturalną i sztuczną. Complain nie wierzy w opowieści Marappera. Kiedy jednak w konsekwencji własnej lekkomyślności traci Gwenny i zostaje za to ukarany, splot okoliczności doprowadza do tego, że wraz z kilkoma towarzyszami dołącza do kapłana, gdy ten wyrusza w poszukiwaniu znajdującej się gdzieś w okolicy legendarnego Dziobu Sterowni. Podróż pozwoli im spotkać Gigantów, dowiedzieć się o istnieniu Obcych, stoczyć kilka walk, natrafić na inteligentne szczury, dowiedzieć się wiele o przeszłości swojego plemienia, a przede wszystkim przekonać się, że teoria statku jest prawdziwa, ale jednocześnie stanowi tylko jeden z elementów prawdy. I to nie ten najbardziej szokujący.

Pomimo wielu wydań „Non Stop” nie jest zbyt często przywoływana w Polsce jako klasyczny tekst Aldissa (pozycję tę zdaje się zajmować bezkonkurencyjnie cykl o Helikonii), choć jej echa da się odczytać choćby w dobrze przyjętej i u nas niedawnej trylogii Edenu Chrisa Becketta. Brytyjski klasyk, który zmarł w 2017 roku w dojrzałym wieku 92 lat, opisuje zamkniętą, odciętą od świata społeczność, ulegającą z konieczności degeneracji i budującą w oparciu o mgliste przesłanki własną mitologię. Kontrastuje z nią jednostki, które pragną się z zamknięcia wydostać, szukając czegoś nieokreślonego. Czegoś więcej. Takie wysiłki rzecz jasna wymagają determinacji mogą przynieść gorzkie rozczarowanie i trudne do przełknięcia prawdy i autor mógłby łatwo ulec pokusie przedstawienia podejmujących je bohaterów jako herosów biorących na swe barki ciężar odpowiedzialności za całą społeczność. Aldiss pokazuje jednak Complaina i towarzyszy jego podróży w sposób dużo bardziej inteligentny, a jednocześnie dużo bardziej wiarygodny. Myśliwym nie powodują szlachetne pobudki, nie szuka nawet sławy czy wewnętrznej realizacji. Wie tylko, że czegoś chce. Instynktownie wyczuwa, że nie zapewni mu tego egzystencja w plemieniu Greene’a; podświadomie liczy też na to, że już samo zrozumienie własnych tęsknot będzie stanowiło sukces.

Tłumaczenie wznowienia opiera się na brytyjskim wydaniu w serii SF Masterworks z 2000 roku, w którym autor wprowadził pewne poprawki względem oryginału.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2019-09-05 15:47:41
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS