NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

James, Marlon - "Diabeł Urubu"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: John Crow's Devi
Tłumaczenie: Robert Sudół
Data wydania: Luty 2019
ISBN: 978-83-08-06828-1
Oprawa: twarda
Format: 145×207mm
Liczba stron: 240
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2005



James, Marlon - "Diabeł Urubu"

Jamajski szał


Marlon James, młody jamajski autor, na początku wieku odnoszący pewne sukcesy w Stanach Zjednoczonych, światową sławę osiągnął po wydaniu w 2015 roku „Krótkiej historii siedmiu zabójstw”, powieści nagrodzonej Bookerem. W Polsce „Krótka historia” ukazała się trzy lata temu; niewątpliwie to na fali sukcesu tamtej książki ukazuje się teraz u nas debiutancki tekst Jamesa, brutalny, chaotyczny i niewątpliwie barwny „Diabeł Urubu”. Powieść, która zdobyła kilka nagród, ale zanim to nastąpiło, została odrzucona przez 78 wydawców…
Akcja „Diabła Urubu” toczy się w małej jamajskiej miejscowości, Gibbeah, należącej w dużej części do Aloysiusa Garveya. Gibbeah staje się sceną dramatycznego pojedynku, zarówno duchowego, jak i czysto fizycznego, między miejscowym pastorem, Hectorem Blighiem, a nowoprzybyłym do okolicy - jak się początkowo wydaje - Apostołem Yorkiem. Bligh, przez łagodnie mówiąc silną skłonność do zaglądania do kieliszka, nazywany również Rumem Kaznodziejem, opuszcza swój kościół; York przejmuje kontrolę nad parafią, snując charyzmatyczne opowieści o karze i zbawieniu. Po stronie każdego z adwersarzy staje kobieta: Rum Kaznodziej zamieszkuje u Wdowy Greenfield, a Apostoła wspiera rozrywana przez wewnętrzne sprzeczności Lucinda. Konflikt szybko przybiera gigantyczne rozmiary. Płyną obelgi, płynie krew, pojawiają się pierwsze ofiary. Wcześniej skrywane grzechy mieszkańców Gibbeah ujawniają się w spektakularny sposób. Nad wszystkim unosi się atmosfera biblijnych wizji i jamajskich praktyk obeah, oraz stada sępników, zwanych też urubu, w ludowej tradycji uważanych za wysłanników diabła. Brutalność przypominających horrory opisów odpowiada brutalności życia: zdrady, pobicia, gwałty czy wykorzystywanie słabszych są dla większości bohaterów powieści niemal codziennymi doświadczeniami. W szczególności dotyczy to dwóch głównych protagonistów: Bligha, który odpowiada za śmierć brata, do jakiej doszło w tragikomicznych okolicznościach, i Yorka, którego przeszłość okazuje się mieć wiele wspólnego z wspomnianym wcześniej Garveyem.
Tym co wyróżnia „Diabła Urubu”, oprócz mieszanki tematów społecznych, elementów horroru i motywów fantastycznych, jest niestandardowa narracja i ciekawy język, w polskim tłumaczeniu oddany z wyjątkową klasą przez Roberta Sudoła (który skądinąd przekładał też „Krótką historię”). I tak książkę otwiera rozdział zatytułowany „Koniec”, przedstawiający śmierć Bligha. Ton i słownictwo niektórych fragmentów natychmiast sugerują, że w danej chwili wydarzenia obserwujemy z perspektywy prostych mieszkańców Gibbeah. Warto wspomnieć, że taka wielość stylów narracyjnych stanowiła wielką siłę wspomnianej już kilkukrotnie „Krótkiej historii”. Biblijno-magiczne odniesienia i ogólny nastrój opowieści przywodzą na myśl „Gdy oślica ujrzała anioła” Nicka Cave’a, choć tam akcja toczyła się na amerykańskim Południu, a nie w jamajskim interiorze. „Diabeł Urubu” powinien się też spodobać fanom „Amerykańskich bogów” Neila Gaimana. Przynajmniej tym cierpliwie znoszącym litry krwi i bardziej skomplikowany język opowieści.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2019-03-12 15:29:14
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 16:26 12-03-2019
I tak miałem ją kupić a recenzja utwierdziła mnie w tym przekonaniu.

light pillar - 16:36 12-03-2019
Ja pier**lę! Pomyślałem i zamknąłem książkę. Nie umiem opisać Diabła w kategorii lubię/nie lubię, fajny czy nie. To bardziej kategoria "o ja pier**olę". Określenie oddaje w moim odczuciu istotę rzeczy.
Krótką historię momentami ciężko się czytało, tutaj jest podobnie. Zostałem fanem Marlona, bez wątpienia.
Gaimana nie jestem, choć Amerykańskich bogów cenię. Szukanie parareli to sprawa jednak bardzo ryzykowna.
Choć będzie to może pewna sprzeczność, mimo że M.J. wdarł się do mojego rankingu cenionych i będę wypatrywał każdej jego kolejnej książki, nie wydaje mi się, żebym do Diabła miał wrócić. W głowie pozostanie mi jednak na długo.

Shadowmage - 08:23 13-03-2019
Namówiliście mnie :) "Krótka..." mnie się podobała, więc w sumie trudno nie było.

Janusz S. - 11:26 13-03-2019
Zacząłem się nawet zastanawiać nad "Księgą nocnych kobiet", ale w międzyczasie okazało się, że już jej nigdzie nie można kupić :(

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS