NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Hill, Joe - "Dziwna pogoda"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Strange weather
Tłumaczenie: Marta Guzowska
Data wydania: Wrzesień 2018
ISBN: 978-83-8125-325-3
Oprawa: miękka
Format: 140×205 mm
Liczba stron: 512
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2017



Hill, Joe - "Dziwna pogoda"

Scheda


Ciężko jest być synem tak słynnego pisarza, jak Stephen King. Zwłaszcza jeśli samemu zamierza się zrobić karierę pisarską. Nie da się uniknąć porównań, nawet jeśli – wzorem Joe Hilla – skrywa się ojcowskie nazwisko za pisarskim pseudonimem. Porównania stają się nie do uniknięcia; i faktycznie – większość krytyków i recenzentów zestawia „Dziwną pogodę” z dorobkiem autora „Sklepiku z marzeniami”. Spróbujmy jednak przyjrzeć się książce samej w sobie.

Składają się na nią cztery opowiadania, choć jest to nieprecyzyjne określenie, ponieważ każde z nich liczy około sto stron, cały zbiór przekracza pięćset. Moglibyśmy je nazwać więc mini-powieściami, a znając praktyki wydawnicze w stylu „Pudełka z guzikami Gwendy” Kinga i Chizmara, nie byłoby niczym nadzwyczajnym, gdyby wszystkie ukazały się jako osobne książki. Szczęśliwie Joe Hill nie jest jeszcze tak sprawdzoną maszynką do robienia pieniędzy, jak jego ojciec, więc możemy cieszyć się rozwiązaniem szanującym naszą kieszeń. Jeśli jednak liczycie na zbiór opowiadań zawierający szereg krótkich, ale mocnych i różnorodnych historii – tego tu nie znajdziecie.

Streszczanie każdej części składowej zbioru – „Zdjęcia”, „Naładowanego”, „Wniebowziętego” i „Deszczu” – nie miałoby tu większego sensu. Zwłaszcza że element zaskoczenia jest cennym atutem prawie każdej z tych historii. Hill popisuje się przed nami swoją fantazją, tworząc światy z łatwością przez nas rozpoznawalne (choć zdecydowanie amerykańskie), następnie wywracając je na lewą stronę rzeczami zgoła niepojętymi, nadprzyrodzonymi czy nadnaturalnymi. Oczywiście w dzisiejszym świecie nadnaturalność to kwestia nieco skomplikowana, bo przecież technika niejednokrotnie wynosi nas ponad naturę – ale dzięki temu utwory Hilla czasem zyskują na dwuznaczności. Często nie wiemy, czy dane zjawisko to efekt technologicznego przełomu, czy ingerencji czegoś spoza naszego wymiaru. Ostatecznie pisarz raczej nie zachowuje tej wieloznaczności, ale w czasie lektury daje to dobry efekt.

Jednak poza pewną pomysłowością, którą Hill prezentuje w każdym z opowiadań, są one bardzo nierówne. Nie chodzi o to, że jedne są lepsze, a inne gorsze – choć w zależności od tego, na jakie rzeczy zwracacie uwagę, różnie będziecie te utwory oceniać. Ci, którzy cenią kreacje oryginalnych postaci, polubią „Deszcz”. Amatorzy realizmu magicznego docenią „Wniebowziętego”. „Zdjęcia” mają dobrze zarysowane tło i problematykę społeczną. „Naładowany” zaś to chyba najlepiej poprowadzona intryga w tym tomie. Ta ostatnia jest też najwyraźniej polityczna, choć trzeba przyznać, że praktycznie każdy z tych tekstów jest politycznie i społecznie zaangażowany. Jeśli macie poglądy prawicowo-konserwatywne, raczej nie spodoba wam się ideologiczna wymowa tej książki.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-12-21 12:00:44
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS