NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: Październik 2018
ISBN: 978-83-8129-112-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 150×215 mm
Liczba stron: 272
Cena: 36,99 zł



Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"

Takie rzeczy się zdarzają


Marzena, pracująca w sklepie meblowym kolekcjonerka fotografii fontann, przypadkiem zaczyna obserwować jednego z regularnie pojawiających się w jej pracy klientów. Przypadek chce, że dwa lata później, pomimo pewnych wątpliwości, decyduje się wyjść za niego za mąż. Los sprawia, że ich syn, Klemens, okazuje się niepełnosprawny intelektualnie; inne przypadki powodują, że Marzena od pewnego momentu wychowuje chłopca w ursynowskim mieszkaniu sama, jeszcze inny zbieg okoliczności doprowadza do tego, że Klemens zwraca w tramwaju na siebie uwagę Olgi Lipskiej, młodej kobiety przybyłej kiedyś z Kalisza do Warszawy na studia. W życiu Olgi pewną rolę odgrywa (odgrywał?) Igor, przyjaciel z czasów kaliskich; łącząca tę parę relacja okazuje się centralnym tematem powieści.
Po świetnie przyjętych „Śladach” i nieco mniej entuzjastycznie recenzowanej „Rdzy” Jakub Małecki napisał tekst nieco inny, a jednocześnie łatwo wpisujący się w tendencje widoczne w poprzednich książkach. „Nikt nie idzie” to powieść czysto obyczajowa. Autor rezygnuje tym razem z odwoływania się od wpływu historii przez duże H na losy bohaterów, nie mówiąc o korzystaniu z jakichkolwiek elementów fantastycznych1), ale wciąż opiera konstrukcję opowieści na pewnym założeniu występującym już we wcześniejszych tekstach: opisuje uczucia postaci i spotykające ich wydarzenia, ale nie wspomina nic, przynajmniej otwartym tekstem, o ich motywacjach. Takie ujęcie, podobnie jak choćby w „Rdzy”, niewątpliwie dodaje ładunku emocjonalnego przedstawianym scenom, zwłaszcza biorąc pod uwagę sprawność warsztatową Małeckiego, potrafiącego ująć czytelnika za serce przekonującymi detalami czy celnie uchwyconymi przykładami międzyludzkiej nie-komunikacji. Budzi też pewne wątpliwości, do czego wrócimy na końcu recenzji.
Zdolność opowiadania o ludzkich losach prostym językiem i pojedynczymi obrazami to niewątpliwie bardzo silna strona twórczości Małeckiego. Plecak Klemensa wypełniony balonami z helem, klawisze fortepianu przechowywane przez Olgę, kaliska huśtawka, wreszcie przekonujące opisy warszawskich dzielnic dodają powieści wiarygodności i głębi. Tłem historii są tym razem z jednej strony tęsknota za lataniem, z drugiej zaś motywy japońskie, a dokładniej tradycyjne króciutkie wiersze pisane przez japońskich mnichów przed śmiercią. Ta pierwsza wiąże się z zawodem ojca Klemensa, pilota myśliwców, te drugie zaś pojawiają się w fabule jako temat studiów i zainteresowań Igora. Z poezji przedśmiertnej pochodzi też sam tytuł książki. Autor unika prostych, jednoznacznych rozwiązań fabularnych. Ten brak przewidywalności sprawia, że książkę, zresztą dość krótką, czyta się błyskawicznie i z zainteresowaniem.
Twierdzenie o bezcelowości wszystkiego, co dzieje się wokół nas, występuje w „Nikt nie idzie” wielokrotnie, często wyrażane bezpośrednio i dosłownie. Zaginięcie brata Igora podsumowuje krótkie zdanie listonosza „Takie rzeczy się zdarzają”. Dokonywane wybory może i mają konsekwencje – tak jest na przykład w historii Olgi, ale zdają się nie wywoływać u bohaterów żadnej refleksji. Na wspomnienie pojęć takich jak dobro i zło ogarnąłby ich zapewne podszyty lękiem pusty śmiech. Z drugiej strony trudno im nawet o świadomy nihilizm: i on przecież wymagałby początkowo pewnego zastanowienia nad tym, dlaczego rzeczy dzieją się tak, a nie inaczej. Tu wszystko przydarza się mimochodem: brat Igora znika w trakcie podróży po Japonii, Igor zarabia poważne pieniądze, Olga podróżuje i przestaje podróżować. Być może refleksja ma być wyłącznie zadaniem czytelnika; takie rozwiązanie na dłuższą metę wydaje się jednak literacko zbyt proste. Nie zmienia to faktu, że miłośnicy prozy niegdyś poznańskiego, a dziś już warszawskiego autora dostają znów smaczny kąsek tego, co lubią i cenią.


1) Do pewnego stopnia rolę niemej tajemniczej siły przyjmuje Klemens.




Autor: Adam Skalski
Dodano: 2018-11-22 21:28:45
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Cymrean - 07:52 23-11-2018
"Takie rzeczy się zdarzają" to brzmi jak oczywiste nawiązanie do Rzeźni nr 5 Vonneguta.

Fidel-F2 - 08:16 23-11-2018
Zdarza się. To byłoby nawiązanie. I wciąż niekoniecznie oczywiste.

Cymrean - 08:19 23-11-2018
Nie wiem jak jest w polskim tłumaczeniu. Równie dobrze mogłoby być zarówno Zdarza się jak i Takie rzeczy się zdarzają.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS