NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Miller, Madeline - "Kirke"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Circe
Tłumaczenie: Paweł Korombel
Data wydania: Czerwiec 2018
ISBN: 978-83-8125-304-8
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 140×205mm
Liczba stron: 416
Cena: 42,90 zł
Rok wydania oryginału: 2018



Miller, Madeline - "Kirke"

Bogini Kirke nie należy do pierwszego szeregu panteonu greckich bogów. Córka Heliosa i Perseidy, która zasłynęła również jako poboczna bohaterka „Odysei” - to ona przez rok „gościła” tułającego się po wojnie trojańskiej Odyseusza, wcześniej zamieniając jego załogę w świnie. I urodziła mu syna Telegonosa. Tak można streścić jej boski żywot. Idealna drugo- lub trzecioplanowa bohaterka opowieści innych. Madeleine Miller osadziła ją jednak w głównej roli.

Jednak dając Kirke głos (narracja jest pierwszoosobowa), autorka nie uczyniła z niej jednocześnie heroiny. Nie dała jej „mocy” wpływania na bieg wydarzeń. Kirke z jej powieści to nadal trzecioplanowa, pomniejsza bogini. Ale żyjąca swoim życiem, które – mimo przeciwności – wiedzie do jakiegoś spełnienia. Przez odrzucenie, gorycz, rozczarowania, po spokój w azylu, który miał być pierwotnie jej więzieniem. Ze swojej wyspy bohaterka śledzi wydarzenia, czasami bierze w nich udział, czasami historia (jak wspomniany Odys) dociera do niej.

Licząc na efektywny retelling mitycznych opowieści (jak to uczynił David Gemmell w swojej trylogii), zawiedziecie się. Kirke jest pokazana najpierw jako zwykłe dziecko w boskiej trzódce. Ale nie do końca takie zwykłe – jest inna od reszty, nie tak piękna, nie tak wyrafinowana. Przez to spotyka ją odrzucenie, zarówno rodziców, jak i rodzeństwa. Od małego staje się wyobcowana i nierozumiana. Spotykają ją rozczarowania wieku dorastania, łącznie z tym „najważniejszym”, miłosnym. Co popycha ją w pewien sposób do rozpaczliwej „zemsty”, która w efekcie doprowadzi do wygnania. Tak trafia na wyspę, która ma być jej więzieniem, a staje się azylem. W końcu jest panią jakiegoś miejsca, może decydować za siebie, dojrzewa, uczy się. Spotyka prawdziwą miłość. Jednak chyba cechą wspólną wszystkich mężczyzn w tej powieści, którzy stają na jej drodze, jest to, że nie potrafią sprostać głównej bohaterce, czy przyjąć tego, co może im zaofiarować. Także syn dorasta i również chce się uwolnić spod skrzydeł matki. Wszyscy oni szukają chwały, przygody. Niektórzy nie mogą się pogodzić z tym, że stają się w końcu niepotrzebni. Ich życie zamienia się zgorzkniałe trwanie. Uczucia przemijają, pozostawiając tylko wspomnienia. Kirke doświadczając tego wszystkiego, staje się w gruncie rzeczy silniejsza. Na tyle, aby znaleźć w sobie potrzebę, aby rzucić wyzwanie. Czy to bogom, czy to życiu/losowi.

Zatem nie chodzi o to, czy Miller przedstawia Atenę jako zawistną boginię, Scyllę jako wredną siostrę, Heliosa jako nieobecnego ciałem i duchem ojca, czy tragizuje historię Odyseusza po odzyskaniu Itaki, Penelopy i Telemacha. Cały ten mitologiczny retelling należy wziąć w cudzysłów w gruncie rzeczy. Bowiem staje się w tej powieści jedynie pretekstem do opowieści o kobiecie. Życie Kirke odarte z boskiego sztafażu może wydać się znajome i bliskie; można uznać, że to opowieść o współczesnej kobiecie. Ale nie wypada zlekceważyć tego, że dzięki Miller mityczne postacie stają się bliższe, bardziej „ludzkie” - w słabościach czy wadach. Przez to cała opowieść również potrafi przykuć uwagę, zainteresować. Tak samo jak tytułowa bohaterka. Zasługą autorki jest to, iż sprawiła, że Kirke stała się kobietą z krwi i kości, którą można próbować zrozumieć.

Nie mam wątpliwości, „Kirke” jest powieścią wartą przeczytania. Madeline Miller świetnie pisze i lektura jest przyjemnością. Ale czy powieść ta jest godna tych wszystkich zachwytów krytyków? Czytałem z uwagą i zainteresowaniem. Świetna literatura, ale w gruncie rzeczy prosta w odbiorze (co wadą nie jest) i chyba zbyt szybko okrzyczana jako wielka, co u bardziej wybrednych czytelników może wywołać rozczarowanie, że nie jest to zapowiadane arcydzieło.


Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2018-08-27 08:26:41
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS