NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Jackson, Shirley - "Nawiedzony dom na wzgórzu"
Wydawnictwo: Replika
Tytuł oryginału: The Haunting of Hill House
Tłumaczenie: Maria Streszewska-Hallab
Data wydania: Luty 2018
ISBN: 978-83-7674-673-9
Oprawa: twarda
Format: 130x200
Liczba stron: 304
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 1959



Jackson, Shirley - "Nawiedzony dom na wzgórzu"

Klasa, klimat, klasyka


Doktor John Montague, badacz zjawisk paranormalnych, pragnie udowodnić ich istnienie w obrębie starego (jak na amerykańskie standardy!), 80-letniego domu. By to zrobić, prosi o pomoc grupę ludzi, którzy w przeszłości mieli kontakt z tego typu zjawiskami. Na wezwanie doktora odpowiadają jednak tylko dwie kobiety – Eleanor Vance i Theodora. Do grupy dołącza jeszcze Luke Sanderson, młody dziedzic-gospodarz posiadłości. Rozpoczyna się polowanie na duchy, w którym role szybko się odwrócą.

Brzmi znajomo? Być może znacie tę historię dzięki którejś ekranizacji. A może z mini-serialu uwielbiającego tę powieść Stephena Kinga, który w „Czerwonej róży” opowiedział dość podobne losy grupy mediów zamkniętych w nawiedzonym domu? Zresztą przykładów inspiracji „Nawiedzonym domem na wzgórzu” zarówno w literaturze, jak i filmie, można by podać bardzo dużo. Dlaczego? Ponieważ to wzorcowa powieść, która wytyczyła ścieżki dla historii o nawiedzonych posiadłościach. I to lokuje ją pośród klasyki gatunku.

Kiedy jednak mówimy o klasyce, dobrze jest uświadomić sobie datę jej powstania. Inaczej przecież patrzymy na rzeczy sprzed dekady, inaczej – sprzed stulecia. „Nawiedzony dom na wzgórzu” ukazał się w 1959 roku. To przedostatnia, dojrzała powieść autorki, znanej już wcześniej w USA z dłuższych i krótszych form prozatorskich. Tu (i w kolejnej, nieco skromniejszej objętościowo powieści „Zawsze mieszkałyśmy w zamku”) ukazuje pełnię swego literackiego talentu, mieszając wcześniejszą tradycję gotycką, tak lubianą przez Amerykanów, z powieścią psychologiczną.

„Nawiedzony dom na wzgórzu” nie jest kolejną gotycką powieścią o duchach nawiedzających wiekową posiadłość. Nie jest też współczesnym horrorem, w którym trup ściele się gęsto a krew przelewa przez wszystkie strony. Choć inspiracje gotycyzmem, zwłaszcza w obrębie tworzenia klimatu tajemnicy i niesamowitości, są wyraźne, i choć wrogich ludziom mocy też nie brakuje, to wszystko stanowi tło dla rozważań bardziej psychologiczno-obyczajowych. Poznajemy bohaterów i ich problemy, domyślamy się ich wcześniejszych losów, odkrywamy przeszłość. Duchy długo każą na siebie czekać, a gdy już się pojawią, nie wiemy, czy przychodzą z zaświatów, czy z umysłów bohaterów.

Mimo licznych ekranizacji, „Nawiedzony dom na wzgórzu” sprawdza się najlepiej w formie powieściowej. To właśnie ona pozwala Jackson wprowadzać nas niespiesznie w historię, dawkować napięcie i budować klimat. Tempo akcji nie jest zbyt szybkie, jednak to zabieg celowy. Autorka próbowała – całkiem udanie – przenieść ciężar narracji z kwestii nadprzyrodzonych na psychologiczne. Jeśli zatem szukacie czegoś nastrojowego, tajemniczego i głębszego, będzie to bardzo dobry wybór.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2018-06-28 08:25:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS