NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Przybyłek, Marcin Sergiusz - "Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw" (Rebis)
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Gamedec
Kolekcja: Horyzonty zdarzeń
Data wydania: Kwiecień 2017
ISBN: 978-83-8062-149-7
Oprawa: miękka
Liczba stron: 408
Cena: 37,90 zł
Tom cyklu: 2



Przybyłek, Marcin - "Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw"

Zabójcy marzeń


Jak to śpiewali bohaterowie pewnej bajki „(…) każdy z nas marzenie ma!”. Marzymy o pieniądzach, sławie, władzy, miłości lub po prostu zdrowiu. Często swoje pragnienia możemy realizować jedynie w wirtualnym świecie. No bo kto zabroni nam być bogatymi przystojniakami w grze? To dużo łatwiejsze niż dorobić się fortuny w prawdziwym życiu. Co by jednak było, gdybyśmy nawet tam nie mogli odnaleźć szczęścia?

Marcin Przybyłek jest znany głównie jako autor serii „Gamedec”. Całkiem niedawno cykl ten został ponownie wydany w ramach „Horyzontów zdarzeń” Rebisu. Tym razem do recenzji otrzymaliśmy powieść zatytułowaną „Sprzedawcy lokomotyw”, która stanowi swoistą kontynuację zbioru opowiadań „Granice rzeczywistości”. Czy pisarzowi udało się dosięgnąć poprzeczki, którą sam sobie wyznaczył poprzednią książką? Niestety nie – chociaż od razu należy zaznaczyć, że wcale nie czeka na nas wielka literacka porażka. Zacznijmy jednak od początku…

Na kartach powieści odnaleźć można wszystkich bohaterów znanych z opowiadań. Poza Torkilem Aymorem swoją rolę odegra charyzmatyczny Peter "Crash" Kynes – kultowy zawodnik Goodabads. Nie zabraknie również pięknych kobiet, bowiem główny bohater w dalszym ciągu jest uwikłany w romans z dwiema różniącymi się niczym niebo i ziemia przedstawicielkami płci pięknej. Jedną z nich jest oczywiście Pauline Eim – matka żyjącego w wirtualnym świecie Konona i była gamedekini. Drugą z nich jest Ann Sokolovsky – program randkowy, który Torkil przeniósł do rzeczywistego świata wykorzystując robota o jakże wdzięcznej nazwie doom. Życie towarzyskie gierczanego detektywa nie każdemu przypadnie do gustu. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że dodaje mu nieco charakteru. Niestety poza samym gamedekiem w powieści pojawia się naprawdę niewiele postaci zapadających w pamięć. Większość z nich stanowi jedynie tło dla osi fabularnej…

Wydawać by się mogło, że po ostatniej serii kłopotów Torkilowi uda się nieco ustatkować i odpocząć. Ale chociaż brakuje mu nowych zleceń, to problemy i tak nie chcą się od niego odczepić. W wirtualnym świecie zaczyna się dziać coś złego, a detektyw zostaje wplątany w wir wydarzeń. Międzynarodową społecznością wstrząsa cyberterrorystyczny atak na świat gier. Z początku ofiarami brutalnych napaści ze strony wirusa są wyłącznie zoeneci. Jednak z czasem zaczyna on mutować i mnożyć się. Szkodliwe oprogramowanie przyjmuje kształt robactwa infekującego kolejne światy. Wszystkie rządy i międzynarodowe korporacje usiłują walczyć z zagrożeniem – oczywiście każdy prowadzi przy tym własną grę. Jak łatwo się domyślić, kolejne strony konfliktu zmuszają detektywa do przejścia na ich stronę. Na scenę wkraczają też podwójni, a nawet potrójni agenci.

Z każdą kolejną stroną intryga okazuje się coraz bardziej poplątana i nawet sami spiskowcy nie wiedzą do końca, kto jest przez kogo manipulowany. W pewnej chwili czytelnik może już mieć dosyć odkrywania kolejnych warstw tego błędnego koła. Wszystko jest dobre, ale w umiarze, a tego w powieści Przybyłka jest zdecydowanie zbyt mało. Autor ma naprawdę przyzwoity warsztat pisarski. Również dylematy moralne, które pisarz porusza, w tej serii są interesujące (chociażby próba zdefiniowania człowieczeństwa w obliczu istnienia zaawansowanych programów komputerowych i sztucznych inteligencji). Warto również zaznaczyć, że na końcu powieści znajdują się liczne przydatne dla czytelnika dodatki (opis najważniejszych pojęć, postaci i gier).
Pomimo tak wielu plusów „Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw” to pozycja nieco gorsza niż poprzedzający ją zbiór opowiadań. Może to wynikać ze wcześniej wspomnianego faktu – autor przesadził nieco z liczbą zwrotów akcji i wielopoziomowymi machinacjami. Zresztą zbiory opowiadań mają to do siebie, że potrafią pomieścić w sobie więcej zróżnicowanych pomysłów przez co szansa odnalezienia czegoś, co się nam spodoba wzrasta. Może też po prostu sama koncepcja gierczanego detektywa nie jest wystarczająco dobra na tak długi utwór?

Bez względu na czas i miejsce ludzie się nie zmieniają. Mogą być krezusami zamieszkującymi pałace, a mogą też – biedakami walczącymi o przetrwanie w obskurnych slumsach. Każdy z nich marzy o władzy. Każdy pragnie decydować o losie innych i nie ponosić konsekwencji własnych decyzji. Może dlatego tak dobrze nam w wirtualnym świecie? Tam każdy może być tym, kim chce. Może wyglądać, jak chce. Coraz więcej osób ucieka do sieci i jest to problem, który jest aktualny zarówno w powieści Przybyłka, jak i w realnym świecie. Przyszłość zaprezentowana przez pisarza staje się coraz bardziej rzeczywista. Dylematy przed którymi stanął Torkil i jego najbliżsi już wkrótce mogą dotyczyć nas samych. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że poradzimy sobie z nimi równie dobrze.



Autor: Sandra Uryzaj
Dodano: 2017-05-25 08:02:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS