NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Waletow, Jan - "Ziemia niczyja"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Ziemia niczyja
Kolekcja: Fabryczna Zona
Data wydania: Marzec 2016
ISBN: 978-83-7964-150-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 550
Cena: 39,90 zł
Tom cyklu: 1



Waletow, Jan - "Ziemia niczyja"

Proza niczyja


Jednym z powracających problemów współczesnej literatury jest swego rodzaju nierozstrzygalne napięcie pomiędzy tym, co dobre, a tym, co popularne. Jeśli książkę wartościujemy poprzez jej unikalność, złożoność itp., to taka książka będzie trudniejsza w odbiorze. Jeśli jednak książka jest trudna, trafia do węższego grona odbiorców, siłą rzeczy więc obniża to jej popularność. Szczerze proszę wybaczyć mi to elitarystyczne myślenie, ale w kontekście książki, o której chcę dziś napisać, okaże się – mam nadzieję – zasadne.

„Ziemia niczyja” to postapokaliptyczna powieść Jana Waletowa, którą ocenić można z dwóch różnych perspektyw. Jeśli będziemy chcieli usilnie uznać ją za typowe postapo, możemy się nieco rozczarować. Jeśli jednak pozostaniemy otwarci, docenimy jej ponadgatunkowy wymiar, okaże się, że posiada ona sporą wartość.

Miejscem akcji jest Ukraina, a przynajmniej to, co niegdyś było Ukrainą. Dla bohaterów Waletowa są to postapokaliptyczne ziemie jałowe, podzielone między Zachodnią Konfederację i Rosyjskie Imperium, wyznaczają granicę Wschodu i Zachodu, jak Berlin i przebiegający przez niego po II wojnie światowej mur. W tym ciężkim klimacie żyją surowi i twardzi ludzie, związani od pokoleń z tym, co teraz wydaje się pustynnym krajobrazem. Jednak obok nich zaczynają pojawiać się inni ludzie, obcy, wrodzy. Ludzie o rozmaitych interesach, pragnący wykorzystać nową sytuację. Równie bezwzględni, pozbawieni skrupułów, czasem oddani jakiejś idei, częściej wyznający jedynie złotego cielca.

Głównym bohaterem „Ziemi niczyjej” jest Michaił Siergiejew, bardzo udana literacka kreacja, łącząca konieczny w straceńczych warunkach hart ducha z nieco cynicznym romantyzmem – przypominający momentami sienkiewiczowskiego Kmicica. Siergiejew próbuje uciec od przeszłości, na nowo ułożyć sobie życie, lecz demony przeszłości dopadają go praktycznie na każdym kroku. Więcej – te demony, to jedyni kamraci, na których może liczyć.

Oczywiście "demony" należy tu rozumieć metaforycznie. „Ziemia niczyja” jest wyjątkowo jałowa pod względem elementów fantastycznych. Nie znajdziecie tu mutacji ani napromieniowanych potworów. Natura raczej umiera, niż mści się na gatunku ludzkim. Zresztą ten ostatni radzi sobie całkiem nieźle z samounicestwianiem. The point is: w „Ziemi niczyjej” nie ma zbyt wielu rekwizytów typowego postapo. Świat przedstawiony to bez wątpienia świat po zagładzie, klimat nieprzychylnego pustkowia jest wyraźnie wyczuwalny, jednak autor uwagę swoją kieruje w zupełnie inne strony. Mamy tu naprawdę dużo polityki, siatkę intryg, wojnę o wpływy. Z czasem pojawiają się elementy romantyczne a miejscami tekst przypomina traktat egzystencjalny.

I wszystko to jest naprawdę dobre, jeśli nie spodziewacie się lekkiej rozrywki. Jeśli natomiast jesteście fanami powieści postapokaliptycznych, lubicie towarzyszyć swoim bohaterom w przejażdżkach zbrojonymi jeepami i polowaniach na mutanty – wtedy „Ziemia niczyja” was zawiedzie na całej linii.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-05-19 07:11:21
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS