NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

McDonald, Ian - "Luna: Wilcza Pełnia"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Luna
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: Wolf Moon
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Data wydania: Kwiecień 2017
ISBN: 978-83-7480-739-5
Oprawa: twarda
Liczba stron: 368
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2016
Tom cyklu: 2



McDonald, Ian - "Luna: Wilcza Pełnia"

W niewoli własnego stylu


„Luna: Wilcza Pełnia” to drugi tom cyklu lunarnego Iana McDonalda, znanego i lubianego w Polsce północnoirlandzkiego pisarza, który po serii powieści przedstawiających nieodległą przyszłość z perspektywy różnych współczesnych kultur, w omawianym cyklu rozwinął tę samą technikę, poszerzając jednak skalę akcji i przenosząc ją na Księżyc. W „Lunie: Nowiu” poznaliśmy głównych polityczno-biznesowych aktorów lunarnego świata, pięć rodów walczących o dochody i wpływy w warunkach niestabilnej równowagi. Zakończenie tamtej powieści przyniosło gwałtowne zerwanie chwiejnego status quo. Centralny w powieściowej narracji, a jednocześnie najmłodszy Piąty Smok, czyli zajmujący się pozyskiwaniem helu ród Cortów, został brutalnie zaatakowany przez rodzinę Mackenziech. Księżycowe siedziby Cortów uległy zniszczeniu, a ich najistotniejszych przedstawicieli zabito bądź zmuszono do ucieczki.
Fabuła drugiego tomu serii koncentruje się na pozostałych przy życiu Cortach: Lucasie, który schronienia, a raczej pomocy w planowanej zemście szuka na Ziemi; młodziutkim Robsonie, będącym do pewnego stopnia zakładnikiem Mackenziech; przebywającym w siedzibie rodu Asamoah Lucasinho; wilczym Wagnerze i częściowo sparaliżowanej prawniczce Ariel. Akcja znów toczy się szybko, a dynamiki dodaje jej następujący na samym początku drugiego tomu atak na Tygiel, bezcenny pociąg stanowiący fundamentalny element biznesu Mackenzie Metals oraz będący jego konsekwencją konflikt wewnątrz triumfatorów z końcówki pierwszego tomu. W obliczu wydarzeń wstrząsających funkcjonowaniem pozornie niezależnego księżycowego świata oczy i uszy wielu z jego mieszkańców zwracają się ku Ziemi…
Jako długoletni sympatyk pisarstwa McDonalda z żalem przyznaję, że rozmach i wysokie tempo opowieści tym razem okazują się wręcz szkodliwe. Duża liczba bohaterów w połączeniu z powtarzalnością motywów utrudnia czytelnicze zaangażowanie w pełnowymiarowy obraz akcji, przypominający chwilami chaos rodem z telenoweli. Kolejny atak, kolejny bezpośredni opis seksu, kolejny dylemat postaci związanej formalnie czy praktycznie z kilkoma rodami, kolejne zmiany sojuszy stają się raczej nużące.
Oczywiście w „Wilczej Pełni” można dostrzec i plusy, w większości charakteryzujące już pierwszą część cyklu, a raczej całe pisarstwo McDonalda: fascynujący, wiarygodny świat, sprawną zabawę mieszającymi się językami, umiejętnie rozbudzane emocje na poziomie poszczególnych rozdziałów. W drugim tomie dochodzi do nich choćby ciekawe odwrócenie znanych z fantastyczno-naukowych tekstów ról Ziemi i Księżyca czy związany z nim fascynujący opis przystosowywania się do życia w ziemskiej grawitacji. Wszystko to jednak znacznie lepiej wybrzmiewa w opowiadaniach – warto zauważyć, że tak jak „Lunę: Nów” poprzedzał krótki tekst „Piąty Smok” (włączony zresztą w dużej części do powieści), tak i tym razem polscy czytelnicy mogli zapoznać się z wydrukowanymi niedawno w Nowej Fantastyce „Upadkami”, zapowiadającymi pewne elementy „Wilczej Pełni”.
Choć cykl „Luny” wydaje się być sukcesem na rynkach anglojęzycznych – już przy okazji pierwszego tomu zapowiedziano jego serialową ekranizację – z literackiego punktu widzenia grozi McDonaldowi uwięzieniem w szufladce konkretnego stylu. Zdecydowanie życzę Brytyjczykowi wyrwania się z tej pułapki – a przynajmniej zmiany skali.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2017-05-16 17:01:59
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS