NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Sanderson, Brandon - "Bezkres magii"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Arcanum Unbounded
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Data wydania: Styczeń 2017
ISBN: 978-83-7480-681-7
Oprawa: twarda
Liczba stron: 640
Cena: 49,00 zł



Sanderson, Brandon - "Bezkres magii"

Zmiana formy


Ostatnimi czasy kolejne książki Brandona Sandersona zdobywają moje coraz większe uznanie, a może nawet początki sympatii dla tego autora. Jego epicki rozmach zupełnie nie wpisuje się w moje upodobania czytelnicze, lecz pisarz konsekwentnie udowadnia, że nie tylko wydaje wielostronicowe i wielotomowe historie, ale ma też pomysł na ich wypełnienie. To, co zwykle zarzucam taśmowcom: gadulstwo, rozdmuchiwanie rzeczy nieważnych, przesadę i tym podobne, do Sandersona rzadko się przykleja. A na dodatek zdążyłem się już przyzwyczaić do tego rozmachu.

Jakież było więc moje zdziwienie, gdy otwierając kolejną książkę z nazwiskiem Sandersona na okładce napotkałem zbiór opowiadań! To przecież jeden z ostatnich pisarzy, których wyobrażałem sobie jako autorów krótkich form prozatorskich. A jednak. „Bezkres magii” okazał się zbiorem tychże. Zdziwienie przerodziło się w ciekawość, a ciekawość w zachwyt.

Mamy tu dziewięć opowiadań (w zasadzie osiem z nich to opowiadania rozumiane w sposób tradycyjny, jedno to komiks) rozgrywających się w Cosmere, czyli uniwersum stworzonym przez Sandersona, w którym rozgrywa się akcja większości jego książek. Nie jest to jednorodne uniwersum, znajdują się w nim różne światy, lecz mechanizmy nimi rządzące (jak np. zasady magii) są podobne, czasem też elementy, zdarzenia czy postaci różnych światów przenikają się wzajemnie. Zadaniem „Bezkresu magii” było uzupełnienie wiedzy czytelników Sandersona na temat Cosmere. Znajdziemy tu zarówno historie, które wiążą się bezpośrednio z poprzednimi powieściami/cyklami tego autora, albo takie, które są od nich niezależne pod względem fabularnym, pozostając w relacji do światów tam przedstawionych.

W opowiadaniach autor „Ostatniego imperium” sprawdza się bardzo dobrze. Są one utrzymane w podobnej dynamice, co jego powieści - dużo się w nich dzieje, choć momentami uderza w tony bardziej emocjonalne czy psychologiczne. Wiele miejsca poświęcono też przedstawianym światom, lecz takie przecież było założenie tego tomu. W każdym razie czytelnicy nie powinni się nudzić, fani sandersonowego stylu będą również zadowoleni - zmiana formy nie wpłynęła na jakość tekstu i przyjemność lektury.

Warto dodać, że „Bezkres magii” to zbiór dobrze przemyślany także edytorsko. W środku, obok opowiadań i komiksu (w zasadzie zapowiedzi większego komiksu), znajdziemy liczne dodatki w formie map, ilustracji i komentarzy odautorskich. Te ostatnie pozostają wyjątkowo cenne, zdradzając nam zarówno okoliczności powstania/publikacji poszczególnych utworów, jak i zamiary pisarza tłumaczące ich stworzenie.

Trzeba jednak zauważyć, że ten zbiór przeznaczony jest w zasadzie dla stałych czytelników czy fanów Sandersona. Jest tak dlatego, że część opowiadań zawiera nawiązania i spoilery do wcześniej wydanych powieści. Poza tym całość została pomyślana jako uzupełnienie (bardziej światów niż historii), więc lektura wcześniejszych książek jest naturalnie wskazana.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-04-13 16:21:47
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Kato Starszy - 22:52 13-04-2017
No ok, ale gdzie ta recenzja?

historyk - 19:26 14-04-2017
To przecież jeden z ostatnich pisarzy, których wyobrażałem sobie jako autorów krótkich form prozatorskich.

Niesamowite, Twoja wyobraźnia zwaliła mnie z nóg... Zastanawiam się tylko kto uznał tę bablaninę za wartą opublikowania na Katedrze...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS