NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"


 Kelly, Greta - "Siódma królowa"

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

Linki

Adams, Douglas - "Autostopem przez galaktykę"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Autostopem przez galaktykę
Tytuł oryginału: The Hitch-Hikers Guide to the Galaxy
Data wydania: Wrzesień 2016
ISBN: 978-83-65521-28-6
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 140×205mm
Liczba stron: 324
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 1979
Tom cyklu: 1



Adams, Douglas - "Autostopem przez galaktykę"

A imię jego 40 i 2


„Autostopem przez Galaktykę”, powieść Douglasa Adamsa otwierająca cykl pod takim samym tytułem („trylogii w pięciu częściach”), wydana została w 1979 roku i opierała się na słuchowisku radiowym, które rozgłośnia BBC zaczęła emitować rok wcześniej. Radiowe słuchowiska to w dzisiejszych czasach gatunek na wymarciu, warto jednak zwrócić uwagę na ten element, ponieważ ma on niemałe znaczenie dla kształtu powieści. Słuchowisko bowiem przypomina trochę serial. Audiobooka w odcinkach. Tyle, że musi zainteresować słuchacza, przykuć go do radioodbiornika i sprawić, by chciał wrócić przy kolejnym odcinku. A zatem – akcja, fabuła i humor. Nie ma tu miejsca, nie ma czasu na przydługawe opisy, na tworzenie przesadnego klimatu barokowymi dekoracjami, na rozbudowane dywagacje filozoficzne. Owszem, w efekcie otrzymujemy powieść, ale jest ona lekka, zabawna i bardzo ciekawa.

Podobno Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, po którym napięcie powinno już tylko rosnąć. Adams idzie o krok dalej, jego powieść zaczyna się nie od byle trzęsienia, ale zniszczenia całej Ziemi. Tylko głównemu bohaterowi, Arturowi Dentowi, udaje się umknąć, a to za sprawą Forda Prefecta, przyjaciela, który w krytycznym momencie okazuje się być niefortunnie zagubionym na Ziemi kosmitą. Mało tego, nieziemski przyjaciel należy również do grona autorów tytułowego przewodnika po Galaktyce. Zabiera Artura na małą wycieczkę, by ostatni z Ziemian zobaczył trochę wszechświata i poznał odpowiedź na niezwykle ważne egzystencjalne pytanie.

Narracja o przygodach Artura, Forda i innych dołączających do nich postaci przeplata się w książce z fragmentami wspomnianego przewodnika, dzięki czemu dowiadujemy się rzeczy bardzo użytecznych i ratujących z wielu galaktycznych opresji. Przede wszystkim jednak dowiadujemy się rzeczy niezwykle zabawnych. „Autostopem przez Galaktykę” pełne jest humoru, ironii i parodii. Znajdziemy tu nawiązania do kilku klasycznych powieści science fiction, jak choćby do „Obcego w obcym kraju” Roberta A. Heinleina czy „Końca dzieciństwa” Arthura C. Clarke’a. Nie ma tu jednak fantastyki naukowej w twardym wydaniu, pełnej prawdopodobnych scenariuszy, skomplikowanych wynalazków z jeszcze bardziej skomplikowanymi opisami naukowych podstaw ich działania. Ten nadmiar powagi, przenikający literaturę fantastycznonaukową, staje się tylko kolejnym przedmiotem kpin, gatunkowej autoironii Adamsa.

W centrum satyry znajdują się jednak ludzie. Może wydawać się to dziwne, skoro na początku powieści Ziemia przestaje istnieć. Jednak fantastyka Adamsa to rozbudowana metafora, nadal aktualna. Galaktyczna biurokracja jest tak samo absurdalna, jak nasza lokalna biurokracja, choć skutki jej działań (czy też zaniechań) bywają bardziej... interglobalne. Wiele wspomnianych tu elementów: humor, gatunkowa autoironia, intertekstualizm itd., przywodzą na myśl dorobek Terry’ego Pratchetta i rzeczywiście to trafne zestawienie. Ze względu na konwencję SF, jest to Pratchett bardziej z „Ciemnej strony Słońca” i „Warstw wszechświata” (odpowiednio z 1976 i 1981 roku) niż „dyskowy”, jednak zasada niewiele się zmienia. W „Autostopem przez Galaktykę” humor bywa nieco bardziej absurdalny, ale wciąż fani Pratchetta powinni być zadowoleni…

...o ile oczywiście nie znają jeszcze tej powieści. Wszak „Autostopem przez Galaktykę” to wielki i zasłużony hit, który sprzedał się w ogromnej liczbie egzemplarzy, został zekranizowany, zainspirował wielu kontynuatorów, a nawet zapoczątkował jedno nieformalne święto (tzw. Dzień Ręcznika, 25 maja). I tylko jego przekład na język polski od jakiegoś czasu był trudny do dostania. Na szczęście wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło wznowić tę powieść, dając jej należycie solidną oprawę, z ilustracjami Janusza Kapusty. Pozostaje nam życzyć sobie tylko, by niedługo ukazały się kolejne części „trylogii”.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-10-23 13:53:57
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kurp - 16:35 23-10-2016
Czy aby na pewno jest to oprawa "należycie solidna"? Wolałbym, prawdę mówiąc, żeby wydali całość w jednym tomie, z nieco ładniejszą okładką...

Shedao Shai - 09:18 24-10-2016
Taa, to powinno wyjsć w jednym, dużym tomie, coś jak omnibusy Le Guin od Prószyńskiego. Ale to Zysk...

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS