NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Szmidt, Robert J. - "Per aspera ad astra"

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Ukazały się

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"


 Kristoff, Jay - "Bezświt"

 Kain, Dawid - "Wszystkie grzechy korporacji Somnium"

 Derleth, August - "Maska Cthulhu"

 McDonald, Ed - "Upadek Wron"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 World of Warcraft: Kronika. Tom II

 Muller, Xavier - "Erectus"

Linki

Sanderson, Brandon - "Z mgły zrodzony"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Ostatnie Imperium
Tytuł oryginału: The Final Empire
Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
Data wydania: Czerwiec 2015
Wydanie: 2
ISBN: 978-83-7480-553-7
Oprawa: twarda
Format: 135x215
Liczba stron: 672
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2006
Tom cyklu: 1Sanderson, Brandon - "Z mgły zrodzony"

Fantasy nie w pełni dorosłe


„Z mgły zrodzony” jest powieścią stojącą okrakiem między młodzieżową a dorosłą fantasy. Jeśli ktoś stoi na stanowisku, że fabuły w fantastyce zaczynają być tworzone przede wszystkim pod młodego czytelnika, to ta książka daje mu do ręki niezły argument.

Brandon Sanderson należy obecnie do najjaśniej świecących gwiazd wśród pisarzy fantasy. Jednakże lektura jego starszej powieści – napisanej w 2006 roku książki „Z mgły zrodzony” – pozostawia pewien niedosyt. Podział w literaturze fantasy (i nie tylko w niej) na utwory dla młodzieży i dla dorosłych coraz bardziej się zaciera. Otwierająca cykl „Ostatnie imperium” powieść nosi wiele znamion lektury przeznaczonej dla nastoletniego czytelnika, a przy tym rzadko jest w takim kontekście wymieniana czy rozpatrywana.

W tej powieści Sanderson wprowadza czytelnika w świat, który jest rządzony przez nieśmiertelnego władcę: Ostatniego Imperatora. To kraina rządząca twardą ręką, gdzie podziały społeczne są wyraziste, a nadzieja na ich przełamanie wątła. Zmienia się to za sprawą niewielkiej grupki bohaterów, którzy wywodzą się z przestępczego półświatka. „Z mgły zrodzony” dość szybko okazuje się wariacją na temat klasycznej opowieści łotrzykowskiej, gdzie grupa dobranych specjalistów chce dokonać nieosiągalnego. A że celem jest obalenie imperium i pokonanie władcy wymykającego się śmierci? To tylko detale ubarwiające kontekst fabularny. Tym bardziej, że w ekipie mają typowego geniusza, w którego inteligencję przychodzi czytelnikowi wierzyć bez zastrzeżeń, bo Sanderson po prostu tak postanowił. Kropka.

Wydawałoby się, że taka postać idealnie wpasowuje się w rolę głównego bohatera cyklu. Sanderson jednakże wybrał inne rozwiązanie i postawił go przede wszystkim w roli czynnika powodującego zmiany i mentora dla młodej Vin – złodziejki, która okazuje się obdarzona niespotykaną umiejętnością pochłaniania różnych rodzajów metali i wykorzystywania ich magicznych właściwości. Jest Zrodzoną z Mgły – osobą, która odpowiednio wyszkolona jest zdolna niemal do wszystkiego.

W tym momencie dochodzimy do prawdziwej natury powieści Sandersona. Mimo fabularnej otoczki narzucającej początkowo inną interpretację, „Z mgły zrodzony” to dość typowy przedstawiciel fantastyki młodzieżowej, gdzie kluczowym elementem jest zdobywanie kolejnych szlifów przez bohaterkę. Nie zabrakło nawet dość miałkiego wątku miłosnego, co jeszcze bardziej przybliża książkę do dominującego obecnie wzorca literatury young adult. Można oczywiście stwierdzić, że motyw „od zera do bohatera” był obecny w fantasy już od dawna, ale rozłożenie akcentów w powieści Sandersona jest inne niż w powieściach sprzed lat.

To, co wyróżnia powieść Sandersona (nie pierwszy raz zresztą), to wykreowany system magii. Uzależnienie nadnaturalnych mocy od przyjętych substancji – przy czym nie każdy „mag” może wykorzystywać każdy jej rodzaj – jest interesującym rozwiązaniem, które daje sporo możliwości fabularnych. I Sanderson je wykorzystuje, prezentując zróżnicowany wachlarz magicznych mocy, które służą bohaterom (i oczywiście ich wrogom) do walki, przemieszczania czy ukrywania się przed inwigilacją wroga. Jest to pomysłowe, choć już na przestrzeni pierwszej powieści cyklu staje się nieco monotonne.

„Z mgły zrodzony” jest dość przyjemną lekturą, aczkolwiek zbytnio rozciągniętą. Sanderson zna się na pisarskim fachu i rozumie, jak działają trendy w literaturze popularnej, więc skroił powieść wykorzystującą wiele z dominujących obecnie motywów. Jego wizja jest pozornie chwytliwa, ale jednak brakuje jej iskry, która mogłaby sprawić, że z miejsca chciałoby się sięgnąć po kolejne tomy.


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2016-08-05 15:06:51
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

light pillar - 19:51 05-08-2016
Wykreowany system magii... W jednej książce spożywają metale, w innej proch. Zniechęcony doszedłem do wniosku, że w kolejnej będą to kawałki g.wienka. złe nie było, ale poprzestałem na pierwszym tomie.

Shadowmage - 07:56 08-08-2016
Na razie też skończyłem na pierwszym. Może kiedyś...

Janusz S. - 14:54 08-08-2016
Każdy z nas musi wybierać. :drinking:
Ja tam przeczytałem wszystko i całkiem dobrze się bawiłem. Nowa seria z Waxem i Waynem jest bardziej humorystyczna i mniej bajkowa i podobała mi się nawet bardziej niż pierwsze trzy tomy.

Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

McDonald, Ian - "Luna: Wschód"


 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS