NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Weeks, Brent - "Gorejąca biel", część 2

Ukazały się

Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki" (Kolekcja Wehikuł czasu)


 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody" (2020)

 Jabłoński, Mirosław P. - "Wyspa Tegmarka"

 Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Waleczny" (2020)

 Jones, Diana Wynne - "Zamek w chmurach"

 Kuang, Rebecca F. - "Republika smoka" (miękka)

 Kuang, Rebecca F. - "Republika smoka" (zintegrowana)

 Pilipiuk, Andrzej - "Dziedziczki" (2020)

Linki

antologia - "Wyprawa Asów"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Dzikie Karty
Tytuł oryginału: Aces Abroad
Data wydania: Maj 2016
ISBN: 978-83-7785-315-3
Oprawa: miękka
Format: 140×205mm
Liczba stron: 744
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 1988
Tom cyklu: 4antologia - "Wyprawa Asów"

Stany to za mało


„Wyprawa Asów” to czwarty tom szeroko zakrojonego projektu literackiego, nad którym pieczę sprawuje George R.R. Martin. Projekt ten, który rozpoczął się w drugiej połowie lat 80. ubiegłego stulecia i nazwany został „Dzikimi kartami”, jest serią książek fantastycznych pisanych przez wielu autorów. Pisarzom pozostawiono dużą dozę swobody twórczej, narzucono jednak ograniczenia, wedle których pisane przez nich utwory zamykają się w obrębie jednego świata przedstawionego, zawierającego pewien zasób bohaterów (pełniących czasem główne, czasem poboczne funkcje) i wspólną historię, to znaczy te same wydarzenia mają istotny wpływ na kształt opisywanego uniwersum.
W świecie Dzikich kart przedstawiono alternatywną wizję rzeczywistości, w której na Ziemię w połowie XX wieku przybyli kosmici. Rozprzestrzenili oni po naszej planecie wirusa o zróżnicowanych efektach działania. Mawiano, że skutki jego oddziaływania są tak nieprzewidywalne, tak losowe, że przypominają rozdanie kart – i stąd nazwa całej serii. Niektórzy ludzie, którym poszczęściło się w tym osobliwym rozdaniu, zyskali nietypowe moce. Tych nazwano Asami. Część otrzymała unikalne zdolności, które jednak nie miały szerszego bądź sensownego zastosowania. Niektórzy nie zostali w żaden sposób dotknięci przez wirusa, inni zmarli po zarażeniu. Byli też tacy, u których wirus wywołał deformacje, nadając im potworny wygląd. Tych ostatnich nazwano Dżokerami. Relacje pomiędzy Asami, Dżokerami a „zwykłymi” (mniej lub bardziej) ludźmi układały się rozmaicie – w zależności od czasu i miejsca. W dużej mierze seria pod redakcją Martina eksploruje możliwości tych relacji.
W „Wyprawie Asów” wracamy do struktury antologii opowiadań (w przeciwieństwie do tomu trzeciego, „Szalejących dżokerów”, gdzie przyjęto koncepcję powieści mozaikowej). Wszystkie jednak związane są z pewną fabularną ramą nadrzędną. Senator Gregg Hartmann, znany z poprzednich tomów, zbiera grupę „dobrych” Asów i Dżokerów, wchodzi z nimi na pokład samolotu i wyrusza w światową trasę, by czynić dobro gdziekolwiek ludzie cierpią na jego brak. Scenariusz ten brzmi dość komiksowo i rzeczywiście te paralele stają się zauważalne w trakcie lektury kolejnych opowiadań. Jednocześnie książka wydaje się fabularnie spójna: mimo tego, że opowiadania stanowią zamknięte całostki, następstwo wydarzeń wypada przekonująco. Inaczej natomiast prezentuje się kwestia spójności stylistycznej. Różni autorzy ukazują tu indywidualny styl czy sposób pisania, co tworzy pewien dystans między czytelnikiem a światem Dzikich kart. Nie ma bowiem spójnego języka, jakim świat ten byłby opisywany, nie ma jednolitego budulca literackiego, który by go tworzył. To może być postrzegane zarówno jako wada tej książki i cyklu (trudniej „wczuć się” w opisywaną na różne sposoby rzeczywistość, przeniknąć jej charakter), jak i jej zaleta (mamy więcej perspektyw i narracja jest bardziej urozmaicona, co przeciwdziała nudzie).
Różnorodność „Wyprawy Asów” bierze się nie tylko ze stylistycznej rozmaitości zbioru, ale też z ekspansji opisywanego świata. Choć wirus obcych wpłynął na cały świat, do tej pory cykl skupiał się głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Tym razem, podążając za samolotem Hartmanna i jego ekipy, zobaczymy nowe zakątki globu, które jednocześnie zmagają się z nowymi problemami. Przy okazji poznamy kolejnych bohaterów i pożegnamy kilku starych, bo przecież to Martin czuwa nad całością.
Rozpoczynanie czytelniczej przygody z „Dzikimi kartami” od „Wyprawy Asów” nie ma większego sensu, jednak fani serii pewnie chętnie sięgną po tę pozycję. Trzeba zauważyć, że napisana pod koniec lat 80. książka podejmuje problemy, które pozostały aktualne do dziś (terroryzm, fanatyzm religijny, przewroty polityczne w odległych krajach itd.).Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-06-18 18:51:56
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Day, Kate Hope - "Co, jeśli…"


 Le Guin, Ursula K. - "Kotolotki"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Vonnegut, Kurt - "Galapagos"

 Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"

 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

Fragmenty

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS