NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

Gribbin, John - "Kubity i kot Schrödingera. Od maszyny Turinga do komputerów kwantowych"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Computing with Quantum Cats: From Colossus to Qubits
Data wydania: Listopad 2015
ISBN: 978-83-8069-180-3
Oprawa: miękka
Format: 140×210 mm
Liczba stron: 272
Cena: 38,00 zł



Gribbin, John - "Kubity i kot Schrödingera. Od maszyny Turinga do komputerów kwantowych"

W stronę komputerów przyszłości

Współczesna fizyka to fascynująca dziedzina wiedzy. Jej stopień skomplikowania i abstrakcji jest zbyt wysoki, by w odpowiedni sposób mogła być wykładana w szkołach, dlatego stosuje się tam dużo uproszczeń i pominięć. Studia z zakresu nauk ścisłych pozwalają zrewidować te błędne czy niekompletne informacje, ale przecież nie każdy ma ochotę czy możliwość podjęcia tego rodzaju studiów. Literatura popularnonaukowa to doskonała alternatywa dla ludzi ciekawych świata, chcących pozostać na bieżąco z aktualnym stanem wiedzy, ale nie decydujących się na studia fizyczne (czy jakiekolwiek z zakresu nauk ścisłych). To okazja do przyswojenia sobie wiedzy podanej w sposób przystępny i zrozumiały dla laika. Takie książki proponuje nam od kilku lat wydawnictwo Prószyński i S-ka w serii "Wiedza i życie". Orbity nauki, w której ukazała się książka Johna Gribbina "Kubity i kot Schrödingera. Od maszyny Turinga do komputerów kwantowych".

Publikacja Gribbina, świetnego pisarza i autora wielu uznanych tytułów, jak "W poszukiwaniu Multiświata" czy "Podróży do granic Wszechświata", wyróżnia się na tle literatury popularnonaukowej dotyczącej współczesnej fizyki tym, że próbuje ukazać jej zastosowanie praktyczne. Fizyka teoretyczna zabrnęła do miejsca, w którym mnoży teorie oparte na teoriach wcześniej wypracowanych i nieco się w tym zapętla - sytuację tę doskonale opisał Lee Smolin w "Czasie odrodzonym", innej pozycji z tej serii. John Gribbin pokazuje nam inny sposób myślenia o nauce: bardzo praktyczny. W "Kubitach i kocie Schrödingera" bada możliwości zastosowania mechaniki kwantowej do budowy komputerów kwantowych, czyli maszyn, których moc obliczeniowa byłaby nieporównywalnie większa od tradycyjnych komputerów.

By dać właściwy zarys tematu, zrozumiały dla czytelnika niefachowego, Gribbin organizuje swoją książkę na zasadzie relacji historycznej. To dość częste, może już nieco męczące rozwiązanie przy tego rodzaju publikacjach. "Kubity i kot Schrödingera" dzielą się na trzy części o podtytułach "Obliczanie", "Kwanty" i "Komputery kwantowe". Każda z nich składa się z dwóch rozdziałów przedstawiających biograficzne i naukowe sylwetki wybitnych naukowców, których badania przyczyniły się do rozwoju zagadnienia podejmowanego przez autora.

W części pierwszej, poświęconej klasycznym komputerom, poznajemy Alana Turinga i jego maszyny deszyfrujące, początki sztucznej inteligencji i kryptografii oraz Johna Von Neumanna, znanego głównie z badań nad przemysłem zbrojeniowym, tu ukazanego również jako autora wielu koncepcji związanych z komputerami. Bohaterami drugiej części są Richard Feynman oraz John Steward Bell, zaangażowani w rozwój mechaniki kwantowej. Ich badania umożliwiły narodziny informatyki kwantowej, o której traktuje kolejna część, poświęcona koncepcjom Davida Deutscha, łączącego mechanikę kwantową z teorią światów równoległych i formułującego kwantowy algorytm obliczeniowy, co było przełomem na gruncie komputerów kwantowych.

Książka Johna Gribbina napisana jest w sposób przystępny, stroniący zarówno od zbyt głębokiego wchodzenia w tematy czysto naukowe, jak i od przedstawiania trudnych obliczeń matematycznych. Sprawia to, że czytelnicy fachowy, mający odpowiednie wyższe wykształcenie, mogą poczuć się zawiedzeni. Ale jest to książka popularnonaukowa i takie rozwiązania przyjęte przez autora pomagają wprowadzić w temat wszystkich tych, którzy odpowiedniego przygotowania nie posiadają. Wadą tej publikacji jest pewien zauważalny brak skupienia na temacie - przygotowanie czytelnika zajmuje autorowi dużo czasu i właściwy temat pojawia się dość późno. Niemniej jeśli zastanawiacie się nad sposobem funkcjonowania zarówno klasycznych komputerów, jak i ich potencjalnych następców - "Kubity i kot Schrödingera" na pewno was zainteresują.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-01-03 11:26:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS