NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Howey, Hugh - "Zmiana"
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Cykl: Silos
Tytuł oryginału: Shift
Tłumaczenie: Marcin Moń
Data wydania: Grudzień 2014
ISBN: 978-83-61386-56-8
Oprawa: miękka
Format: 143x205
Liczba stron: 600
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 2013
Tom cyklu: 2



Howey, Hugh - "Zmiana"

U zarania spisku

Historia powstania silosów nie jest w połowie tak ciekawa, jak życie ich mieszkańców. Czyżbyśmy mieli do czynienia z klasycznym przykładem udanego debiutu, którego później autor nie jest w stanie potwierdzić następną książką?

"Silos" Hugh Howeya odniósł duży sukces jako edycja self publishing dla Kindle’a, a i wydany w formie książkowej potrafił dać czytelnikowi sporą dawkę ciekawej lektury o tajemniczym i dystopijnym świecie podziemnych bunkrów chroniących ludzkość przed zabójczym środowiskiem na powierzchni Ziemi. Nie dziwi więc decyzja autora, by początkowy pomysł na kilka opowiadań przekuć w cykl książek. Nie zawsze jednak więcej oznacza lepiej, czego dobrym przykładem jest drugi tom w serii zatytułowany "Zmiana".
Powieść Howeya opisuje historię powstania potężnych schronów, a także metod sprawowania nad nimi kontroli (z przebitkami na wydarzenia w innych miejscach). Zabieg ten rzuca dużo światła na niedopowiedziane wątki z „Silosu”, ale jednocześnie odziera wykreowany świat z tajemnicy, a zagadkę zastępuje banałem. Jest to duży minus, gdyż właśnie na poszukiwaniu odpowiedzi bazowała pierwsza książka amerykańskiego pisarza. Chyba lepiej dla serii byłoby, gdyby to bohaterowie sami, kawałek po kawałku, odkryli przeszłość, a nie została ona podana czytelnikowi na tacy w odrębnej historii.
Większość wydarzeń ze „Zmiany” śledzi się z punktu widzenia Donalda Keene’a, który nieświadomie zostaje wplątany w spisek mający na celu budowę silosów i zagładę znanego świata, a następnie zostaje członkiem – znów dość niechętnym – ekipy kontrolującej cały projekt. Intryga jest szyta grubymi nićmi i pełna dziur, a pojawiające się w międzyczasie problemy i dylematy wydumane. Rozwiązania fabularne są pretensjonalne, zaś motywacje bohaterów niestety trzeba brać na wiarę, bo rzadko wynikają z wyrazistych przesłanek.
W tle głównej osi fabularnej pobrzękują echa obaw przed rozwojem nauki, a przede wszystkim nanotechnologii, a także medycyny i psychiatrii, które mogą wpływać na ludzkie myślenie i postrzeganie. Niestety, kiedy bliżej przyjrzeć się światu silosów, widać jak niedopracowany był wyjściowy pomysł i jedynie otoczka tajemnicy trzymała go przed rozsypaniem. Z perspektywy dwóch tomów cyklu życie szarych mieszkańców silosu i poszukiwanie praw rządzących otoczeniem było znacznie bardziej interesujące niż ich odkrycie.
Powyższe wady dałoby się jeszcze przełknąć, gdyż Howey pisze dość lekko, ale powieść sypie się za sprawą głównego bohatera. Został on wyposażony w zestaw cech wzajemnie się wykluczających, a w dodatku w większości nieciekawych. Mdły i płaczliwy, jest kreowany na ofiarę sytuacji, w której się znalazł. Jednakże, gdy wreszcie bierze sprawy w swoje ręce, jest równie nieporadny i niekonsekwentny. W efekcie niezła powieść postapokaliptyczna przerodziła się w przeciętną opowieść o nieudaczniku.
Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że był to wypadek przy pracy. Być może było to spowodowane chęcią naświetlenia kulis sytuacji opisanej w „Silosie”, których Howey nie miał zbyt dobrze przemyślanych, a na etapie tworzenia pierwszych tekstów nie spodziewał się, że osiągnie sukces i przyjdzie mu je tłumaczyć? Odpowiedź na to pytanie poznamy w wieńczącym serię "Pyle", który niedawno trafił do naszych księgarń.


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2015-12-16 21:59:01
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yans - 09:36 17-12-2015
Przesadzasz z tym marudzeniem. Moim zdaniem nie jest tak źle, a czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, choć nie ma oczywiście takiego zaskoczenia jak w pierwszym tomie.

Fidel-F2 - 10:04 17-12-2015
A może to, że nieudacznik to zaleta? Nie dość bohaterów sprytnych i wybitnych?

ASX76 - 10:52 17-12-2015
Otóż to, ileż można czytać o gierojach radzących se niczym MekGajwer? :P

Shadowmage - 09:52 18-12-2015
Co do zasady zgoda. W tym przypadku nie :)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS