NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Scalzi, John - "Czerwone koszule"
Wydawnictwo: Akurat
Tytuł oryginału: Redshirts: A Novel with Three Codas
Tłumaczenie: Marcin Wawrzyńczak
Data wydania: Sierpień 2014
ISBN: 978-83-7758-773-7
Oprawa: miękka
Format: 130 x 205 mm
Liczba stron: 336
Cena: 34,99 zł
Rok wydania oryginału: 2012



Scalzi, John - "Czerwone koszule"

Raz, dwa, trzy – zginiesz ty, czyli spokojnie, to tylko awaria


Podporucznik Tom Davis, uczestnik prowadzonego przez kapitana Abernathy’ego i oficera naukowego Qu’eenga zwiadu na planecie Borgowii, wpakował się w poważne tarapaty. Po pierwsze, nikt nie powiedział Davisowi, że agresywne borgowiańskie czerwie pustynne stają się jeszcze agresywniejsze, gdy próbuje się do nich strzelać z miotaczy laserowych, po drugie jeden partnerów ze zwiadu zginął, bezmyślnie ładując się do jaskini, wyglądającej przecież na idealną kryjówkę czerwi, po trzecie wtedy, kiedy wydawało się, że sam Davis jest już bezpieczny i wystarczy, by poczekał na ratunek, zdecydował się z niejasnych przyczyn na bieg przez rzeczoną jaskinię. „Po trzecie” okazało się decydujące i misja mająca na celu dotarcie do starożytnego komputera centralnego Borgowian, zakończyła się śmiercią dzielnego podporucznika, którego ostatnie chwile pozwoliły mu jeszcze wyobrazić sobie szczegółowo liczne wzruszające konsekwencje tragicznych wydarzeń na Borgowii.

Nie brzmi to najlepiej? Historia opisana w prologu „Czerwonych koszul” Johna Scalziego, laureata Hugo za zeszły rok w kategorii „Najlepsza powieść SF”, skrzy się humorem, ale nie grzeszy fabularną wiarygodnością. Właściwa narracja zaczyna się od przedstawienia Andy’ego Dahla, Mai Duvall i Jimmy’ego Hansona, oficerów dołączających do załogi „Nieustraszonego”, flagowego statku kosmicznego Unii Galaktycznej, dowodzonego przez kapitana Abernathy’ego. Cała trójka szybko orientuje się, że codzienne życie na „Nieustraszonym” różni się istotnie od służby na innych okrętach unijnej floty. Tajemnicza Maszyna, wypluwająca rozwiązania dowolnych „naukowych” (czy raczej pseudonaukowych) problemów, z którymi musi się mierzyć załoga, ukrywający się przed Abernathym i Qu’eengiem doświadczeni podoficerowie, chcący za wszelką cenę uniknąć uczestnictwa w wyprawach zwiadowczych, czy kryjące się w zakamarkach statku widmo Yetiego-Jenkinsa to tylko niektóre z dostrzeżonych przez przybyszów dziwactw. Czarę przepełniają same zwiady, często przeprowadzane w absurdalnych warunkach i zawsze kończące się śmiercią któregoś z uczestników, choć nigdy nie ginie w nich ani Abernathy, ani Qu’eeng, ani żaden z trzech pozostałych członków kadry dowódczej... Tym razem „zawieszenie niewiary” nie udaje się nie tylko czytelnikom, ale i Andy’emu, Mai i Jimmy’emu. Poszukiwanie wyjaśnień tego, że rzeczywistość na pokładzie statku rozłazi się w szwach, prowadzi do absurdalnych wniosków. Ale co zrobić, kiedy są one jednocześnie najbardziej prawdopodobne...

Powieść Scalziego to błyskotliwa, a przede wszystkim bardzo śmieszna zabawa fantastycznonaukowymi tropami. Nietrudno (znów – nie tylko czytelnikom...) znaleźć w niej odwołania do klasycznych pozycji gatunku, a kolejne zwroty akcji nie pozwalają na nudę. Końcówka, a raczej dodatki do książki wyraźnie zmieniają ton, i choć autor, przedstawiając potencjalny morał, niepotrzebnie próbuje sugerować poważniejszy charakter opowiadanej historii, można mu to wybaczyć. Jeśli jesteście fanami szybkiej, bezrefleksyjnej kosmicznej strzelanki, powinniście przeczytać „Czerwone koszule”. Jeśli zaś patrzycie na pulpową space operę z pogardą, i uważacie, że podobna literatura jest pozbawiona sensu, spójności i jakiegokolwiek naukowego uzasadnienia, powinniście przeczytać „Czerwone koszule” tym bardziej.
Powieść przetłumaczył na polski bardzo sprawnie Marcin Wawrzyńczak.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2014-10-01 16:56:46
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ivo - 19:33 01-10-2014
Mnie jakoś nie śmieszyła, szczerze to wydała mi się potwornie nudna - no ale o gustach się nie dyskutuje. Może dlatego, że nie jestem fanem Star Treka.

Lett - 23:04 01-10-2014
I ja byłem zawiedziony. Dziwne nasze gusta.

romulus - 19:52 05-10-2014
Leży u mnie na czytniku i zastanawiam się, kiedy znajdę czas na przeczytanie. Zrobiła mi się taka kolejka na czytniku i w papierze, że chyba nieprędko.

Beata - 10:19 06-10-2014
A mnie się "Czerwone koszule" bardzo. Jest humor, jest drobny absurdzik, wszystkim rządzi serialowa logika.
No i nareszcie wiem, co robią drugoplanowi bohaterowie w czasie, gdy Narrator nie ma nad nimi władzy.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS