NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Dick, Philip K. - "Krótki, szczęśliwy żywot brązowego Oxforda" (wyd. kolekcjonerskie)
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału: The Short Happy Life of the Brown Oxford
Tłumaczenie: Przekład zbiorowy
Data wydania: Czerwiec 2014
ISBN: 978-83-7818-536-9
Oprawa: twarda
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron: 624
Cena: 59,90 zł



Dick, Philip K. - "Krótki, szczęśliwy żywot brązowego Oxforda"

Jak wykuwała się stal, czyli Philip K.Dick drzewiej


W wydawanej przez Rebis serii Dickowskiej przyszła kolej na opowiadania. Zawartość „Krótkiego szczęśliwego żywota brązowego Oxforda” wskazuje, że edycja będzie oparta na opublikowanym po raz pierwszy w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych pięciotomowym zbiorze „The Collected Stories of Philip K.Dick”. Pierwsza część, której dotyczy niniejsza recenzja, obejmuje 25 opowiadań napisanych w latach 1947-1953. Mamy więc do czynienia z tekstami napisanymi przez bardzo młodego (przypomnijmy, urodzonego w 1928 roku) pisarza, mającego jeszcze czekać długie lata na szersze uznanie – pierwsza jego nagradzana powieść, „Człowiek z Wysokiego Zamku” ukazała się dopiero w 1961 roku. Co może istotniejsze, napisanymi w czasach, gdy fantastyka wyglądała zupełnie inaczej.

Lektura zawartości tomu w dużej części odpowiada oczekiwaniom. Nawet jeśli pamiętamy, że w czasach powstawania opowiadań katalog ogranych fantastycznych motywów było dużo uboższy niż dzisiaj, kilka opowiadań razi naiwnością i przewidywalnością, kilka innych zaś – w tym tytułowe – to tylko mniej lub bardziej udane anegdotki. Poruszana w tekstach tematyka sięga od międzygwiezdnych i międzyepokowych podróży, przez odniesienia do zimnej wojny i jej konsekwencji, aż po zapowiadające przyszłą twórczość Dicka kwestie zaglądania pod podszewkę rzeczywistości. To te ostatnie utwory wydają się zdecydowanie najciekawsze: opowiadający o niespodziewanej zmianie życia prowadzącego stację benzynową Shadracha Jonesa „Król elfów”, przedstawiający prozaiczne wydarzenia nabierające przez zmianę perspektywy upiornego, dramatycznego charakteru „Roog” czy mój faworyt: „Budowniczy”, historia mężczyzny, który konstruuje w swoim ogrodzie łódź. Właśnie w „Królu elfów” i w „Budowniczym” pojawia się też postać bohatera tak wielu późniejszych powieści Kalifornijczyka: nieznaczącego wiele everymana, który musi się zmierzyć z tym, że postrzegana przez niego rzeczywistość ulega pewnej odmianie. Co ciekawe, nawet w przeciągu kilku lat, z których pochodzą zebrane w książce teksty, daje się zauważyć rozwój pisarski: schematyczne podejście do podróży w czasie w „Stabilizacji” czy „Czaszce” ustępuje miejsca oryginalniejszym pomysłom w niewiele późniejszych „Człowieku, który był zmienną”, „Sondzie przyszłości” czy „Wypłacie”.

Bardzo interesujące są zamieszczone w antologii teksty wstępne, napisane przez Michaela Bishopa, Rogera Zelazny'ego i samego Dicka. W kontekście zmagań o krytyczne uznanie tekstów SF klasyfikują wczesną twórczość Amerykanina jako potencjalnie wartościową literaturę, a jednocześnie zawierają zdania jasno twierdzące, że dla Kalifornijczyka kluczową, przesądzającą o sukcesie cechą książek fantastycznych nie są ich walory literackie, a nowatorstwo koncepcyjne na poziomie przedstawianego świata. Interesujące, choć niewątpliwie budzące kontrowersje, jest też proponowane przez Dicka rozróżnienie między SF a fantasy – ta pierwsza ma opisywać rzeczywistość nieistniejącą, acz możliwą, ta druga zwolniona jest od potencjalnej wiarygodności.

Miłośnicy amerykańskiego autora i czytelnicy zainteresowani historią literatury fantastycznej znajdą w „Krótkim szczęśliwym żywocie brązowego oksforda” sporo informacji i ciekawostek. Poszukiwacze dobrych opowiadań kilka perełek. I jedni, i drudzy będą na pewno niecierpliwie czekać na kolejne tomy krótkich tekstów Dicka, zawierające twórczość ze złotego okresu pisarza. I jedni i drudzy powinni być wdzięczni Rebisowi za staranność i kompletność, z jaką wydaje dzieła zebrane autora, którego wpływu na współczesną fantastykę nie sposób przecenić.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2014-07-12 12:22:14
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

jolan - 16:45 21-07-2014
Klasyka. Trochę kosztuje, ale chyba podmienię stare wydanie Prószyniaka na wznowienie w twardej oprawie, będzie dobrze wyglądało obok rebisowych Diun ;)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS