NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Jaumann, Bernhard - "Sępom na pożarcie"


 Brown, Ryk - "Aurora Cv-01"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Kres, Feliks, W. - "Północna granica" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Pani Dobrego Znaku" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Porzucone królestwo" (edycja limitowana)

Linki

Howey, Hugh - "Silos"
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Cykl: Silos
Tytuł oryginału: Wool
Tłumaczenie: Marcin Kiszela
Data wydania: Grudzień 2013
ISBN: 978-83-61386-41-4
Oprawa: miękka
Format: 143 x 205 mm
Liczba stron: 650
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 2011
Tom cyklu: 1Howey, Hugh - "Silos"

Prawda cię wyzwoli?


„Silos” to ciekawa, chociaż niepozbawiona wad postapokaliptyczna wizja, w której resztka ludzkości zmuszona jest do zamieszkiwania wielkiej podziemnej budowli. Gdyby tego było mało, narażona jest na intrygi, spiski i rewolucje, które zaburzą nawet tę namiastkę spokoju.

Wydaje się, że postapokaliptyczne wizje stanowiące od dawna jedną z ważniejszych gałęzi fantastyki w ostatnich latach jeszcze zyskały na znaczeniu. Zwykle co prawda przyjmują formę kolejnej zagłady ze strony zombie lub przetworzonej w ten lub inny sposób dystopii, ale od czasu do czasu trafia się też klasyczna, będąca poniekąd echem zimnej wojny wizja świata po wojnie atomowej. O tym, że motyw ten nadal jest popularny i cieszący się uznaniem czytelników, niech świadczy fakt, że omawiany tutaj „Silos” Hugh Howeya pierwotnie ukazał się jako internetowy selfpublishing (a będąc dokładnym za pomocą programu Kindle – Direct Publishing), a dopiero po osiągnięciu sukcesu (i dopisaniu kilku kolejnych części) został wydany w papierowej formie. Ktoś może powiedzieć, że to o niczym nie świadczy i być może miałby rację, ale po lekturze książki amerykańskiego autora nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tym razem popularność idzie w parze przynajmniej z porządnym rzemiosłem pisarskim.
Historia powstawania książki sprawia, że w przypadku „Silosu” nie można mówić o powieści. Jest to zbiór opowiadań i nowel powiązanych miejscem, postaciami czy wreszcie fabułą. Szczególnie pierwszy tekst książki wydaje się oderwany od następnych i należy go potraktować przede wszystkim jako wprowadzenie w realia cyklu1) (chociaż niepozbawione wpływu na dalsze wydarzenia). Im dalej, tym teksty są ze sobą bardziej powiązane i układają się w spójną, większą całość opowiadającą o realiach i tajemnicach tytułowego Silosu.
A czym jest ten ostatni? Olbrzymią podziemną strukturą, w której resztki ludzkości skryły się przed śmiercionośną atmosferą panującą na powierzchni Ziemi po bliżej niesprecyzowanych wydarzeniach z dalekiej przyszłości. Obecnie na powierzchnię wychodzą tylko skazańcy, reszta tłoczy się w rozciągniętej w pionie strukturze, wypełniając narzucone obowiązki i przy okazji starając się za bardzo nie wychylać. Można się nieco czepiać realiów Silosu: sporo elementów jest uproszczonych, inne nie miałyby prawa funkcjonować, widoczna jest – co zresztą jest niekoniecznie zamierzonym elementem humorystycznym – niechęć autora do działów IT. Niemniej surowy świat podziemnej budowli potrafi zaintrygować, od poziomów z podziemnymi uprawami, po olbrzymią maszynownię napędzającą wszystkie elementy w Silosie. W dodatku w dalszej części książki można się przekonać co się dzieje, gdy nie wszystko działa płynnie i sprawnie. O ile pierwsze teksty mają bardziej kameralny charakter, to kolejne przynoszą większy rozmach fabularny, z walkami i rozgrywkami o władzę włącznie.
Dość szybko okazuje się, że nie wszystko w Silosie funkcjonuje na przejrzystych zasadach. Każda odkryta tajemnica pociąga za sobą następną, a każdy kolejny ujawniony sekret wskazuje, że wszystko jest elementem większego planu. Nie wdając się w szczegóły, można stwierdzić, że poszukiwania prawdy wcale nie przynoszą ukojenia, a uzyskana w ten sposób wolność wcale nie wydaje się lepsza od zapewniającej spokój ułudy. Wpływa to bezpośrednio na losy postaci; może niezbyt oryginalnych, ale nakreślonych sprawnie i – w większości – budzących sympatię.
„Silos” napisany jest sprawnie, akcja toczy się wartko, a podsuwanie kolejnych tajemnic podtrzymuje zainteresowanie czytelnika. Nie można co prawda mówić o jakimś specyficznym nastroju panującym podczas lektury, ale – pomimo pewnych wad – świat przedstawiony zdaje się być wiarygodny w ramach obranych założeń. Gorzej, że niektóre rozwiązania fabularne mają charakter życzeniowy, ale z drugiej strony kilka ton szczęścia to typowy bagaż fabularny bohaterów literackich działających w skrajnych warunkach.
Książka Howeya z pewnością nie zapisze się złotymi zgłoskami w historii fantastyki, ale jeżeli poszukuje się solidnej prozy w klimatach postapokaliptycznych, to z pewnością jest to pozycja, którą warto rozważyć.


1) Po angielsku ukazały się też dwie kolejne części: „Shift”, tom będący prequelem do wydarzeń opisywanych w „Silosie”, a także „Sand” stanowiący zwieńczenie cyklu i jednocześnie przedstawiający dalsze losy bohaterów „Silosu”.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2014-03-20 19:00:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Dechrystianizator - 19:36 20-03-2014
Ciekawe czy wyjdą też dalsze tomy u nas?

Yans - 21:17 20-03-2014
Pozycja już zakolejkowana u mnie :)

Yans - 13:22 22-07-2014
Wiadomo może coś w kwestii wydania prequela i sequela SILOSu ?

Shadowmage - 13:31 22-07-2014
Mowa była o jesieni.

Yans - 15:20 22-07-2014
Czyli temat jest na wokandzie, pytanie tylko kiedy ?

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"


 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS