NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Beukes, Lauren - "Zoo City"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Zoo City
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Data wydania: Sierpień 2012
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7510-804-0
Oprawa: miękka
Format: 128 x 197 mm
Liczba stron: 384
Cena: 35,90 zł
Rok wydania oryginału: 2011Beukes, Lauren - "Zoo City"

Najlepszy przyjaciel człowieka, czyli jak (nie) przeżyć w Zoo City


W przedziwny świat Zinzi December trafiamy pewnego poranka, gdy kobieta budzi się w swoim mieszkaniu we Wzgórzach Elizejskich. Za górnolotnie brzmiącą nazwą kryje się zdezelowany wieżowiec w jednej z bardziej niebezpiecznych dzielnic Johannesburga, Zoo City. Za nazwą dzielnicy kryje się zaś fakt, że jej mieszkańcy posiadają nieodłącznych zwierzęcych towarzyszy: i tak Zinzi budzi się nie tylko w towarzystwie pochodzącego z Kinszasy kochanka Benoit, ale i jego Mangusty, a przede wszystkim swojego Leniwca, małpy sympatycznej, choć wyjątkowo brudnej. Istotę skomplikowanego związku między kobietą a Leniwcem poznajemy w zasadzie przez całą powieść. Na początku dowiadujemy się tylko o dwóch podstawowych źródłach utrzymania Zinzi – odgrywaniu ról magicznego poszukiwacza rzeczy zagubionych i jak najbardziej realistycznego rozsyłacza maili mających na celu wyłudzanie pieniędzy od naiwnych obcokrajowców. Wbrew pozorom to właśnie pierwsze z tych zajęć szybko wpędzi Zinzi w poważne kłopoty...
„Zoo City”, druga w dorobku Lauren Beukes powieść, to przede wszystkim fantastyczna, a jednocześnie sprawiająca wrażenie przerażająco realnej, wizja Republiki Południowej Afryki. W książkowym Johannesburgu nowoczesność Internetu plącze się z pradawną magią, wojny toczące się w innych krajach kontynentu wypluwają kolejnych straumatyzowanych uchodźców, segregacja rasowa zmienia się w segregację majątkową, a codzienne życie to walka z uzależnieniami, nieustanna konieczność unikania czającej się na każdym rogu przemocy, ale też dobrze nam znane biznes rozrywkowy czy żądne sensacji media, a przede wszystkim zwykłe ludzkie relacje, przyjaźń, miłość, zazdrość i pożądanie. Zasadniczym fantastycznym motywem „Zoo City” jest uczynienie głównymi bohaterami książki „zoolusów”, formalnie zwanych aposymbiontami, czyli ludzi, którzy z (początkowo) bliżej nieznanych powodów funkcjonują w nierozerwalnych parach człowiek-zwierzę. Paradoksalnie wydaje się to nie tylko pretekstem do zastanawiania się nad rolą „obcego” we współczesnym świecie (kłania się tu oczywiście podobnie południowoafrykański „Dystrykt 9”) czy problemem odpowiedzialności za popełniane czyny (z pewnych przyczyn zoolusi znaleźliby swoje miejsce i w powieściach Dostojewskiego), ale i bardzo naturalnym, wiarygodnym aspektem powieściowej rzeczywistości.
Beukes opowiada o swoich bohaterach bez grama sentymentalizmu. Nie unika stereotypów, ale z jednej strony przewraca je do góry nogami, a z drugiej szuka przyczyn ich powstania. Doskonale widać to w historii rozsyłanych maili, gdzie autentyczne tragedie są wykorzystywane do oszukiwania niewinnych (ale czy na pewno?) ludzi, a w organizację paskudnego procederu angażują się też ludzie faktycznie tymi tragediami dotknięci. Nikt nie jest tu bez winy, nikogo też świat nie oszczędził. Czy zdradą może być powrót do opuszczonych żony i dzieci? Czy naszą sympatię ma budzić osoba, która żyje z oszukiwania innych, nawet jeśli inaczej nie jest w stanie przeżyć? Autorka bardzo sprawnie unika jednoznacznych odpowiedzi – zarówno na poziomie ocen moralnych, jak i wyjaśniania mechanizmów funkcjonowania aposymbiotycznych par i grożącej im Cofki. Służy temu między innymi chwilami sprawiający wrażenie chaotycznego język powieści, wykorzystujący maile, stronę IMDB, artykuły z prasy kolorowej, południowoafrykański slang i nieustanne odwołania popkulturowe (będzie tu i Bat-reflektor, i Big Brother, i Nintendo, i Hannibal Lecter). Warto tu wspomnieć, że z trudnym zadaniem przełożenia angielszczyzny „Zoo City” na polski zmierzyła się, wychodząc z niego w większości przypadków obronną ręką, Katarzyna Karłowska. Świetną, doskonale oddającą atmosferę powieści okładkę zaprojektował (w wersji oryginalnej do wydania w RPA i Wielkiej Brytanii) Joey Hi-Fi.
„Zoo City” ukazało się w Polsce ponad rok temu, ale chyba nie spotkało się z przyjęciem, na jakie zasługuje, choćby z uwagi na oryginalność i świeżość wizji młodej autorki. O tej nagrodzonej w 2011 roku nagrodą Arthura C. Clarke’a książce przypominamy przy okazji oczekiwania na nową powieść Beukes, „Lśniące dziewczyny”, która zostanie wydana przez Rebis prawdopodobnie w tym roku.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2014-01-02 21:35:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

lmn - 02:48 03-01-2014
"Zoo City" to nie jest debiutancka powieść Beukes.

Shadowmage - 12:54 04-01-2014
Dzięki za zwrócenie uwagi.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS