NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

Ukazały się

Alanson, Craig - "Paradise"


 King, Stephen - "Dolores Claiborne"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Lem, Stanisław - "Golem XIV"

 antologia - "Nowoświaty"

 Waszewska, Sylwia - "Imiona śmierci"

Linki

antologia - "Herosi"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Październik 2012
ISBN: 978-83-61187-52-3
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 432
Cena: 43,00 zł
Seria: Fantastyka z plusem
Ilustracja na okładce: Sławomir Wolickiantologia - "Herosi"

Jedenaście opowiadań to potencjalnie aż jedenastu herosów, którzy mają tylko jeden cel - przykuć uwagę czytelnika i dostarczyć mu porywających opowieści. Okazuje się tymczasem, że jedenastu herosów nie stać na żaden wyczyn, który zapadłby w pamięć na dłużej. Antologia wydawnictwa Powergraph tonie w przeciętności.

Tematyczne antologie mają to do siebie, że zwykle dość liberalnie wykreślają autorom granice i pozostawiają pole nie tylko do interpretacji, ale też nadinterpretacji lub wręcz otwartego przełamywania schematu. Pisarze zaś skwapliwie z tych możliwości korzystają - i oto w antologii zatytułowanej „Herosi” jeden heros jest ośmieszany, inny heros jest pospolitym półgłówkiem, a jeszcze inny przez całe opowiadanie leży przykuty do łóżka.

Takie naginanie założeń antologii jest często źródłem atrakcji, stanowiąc o sile i różnorodności zbioru. Wydaje się jednak, że w tym przypadku temat został nakreślony tak szeroko, że właściwie wyklucza jakąkolwiek część wspólną. W końcu każde opowiadanie ma jakiegoś bohatera (jeśli przyjąć szerszą definicję, w której element „bohaterstwa” nie jest przecież obligatoryjny). W związku z tym, wskutek twórczego rozwinięcia i wielokrotnego przełamania zadanego tematu, powstał zbiór opowiadań, których w zasadzie nic nie łączy.

Nie wykluczałbym również takiego scenariusza, że ów niezbyt restrykcyjny wspólny mianownik miał ułatwić wrzucenie do puli tych opowiadań, które powstały wcześniej, a z różnych powodów zalegały w szufladach twórców. Teorię tę uprawdopodabnia fakt, że żaden z tekstów nie sprawia wrażenia przełomowego.

Ponad przeciętność wybijają się co najwyżej opowiadania otwierające i zamykające zbiór - doskonałe kreacje bohaterów u Łukasza Orbitowskiego („Kret i król”), świetnie napisane, militarne science fiction Roberta M. Wegnera („Jeszcze jeden bohater”) i zabawna pointa zbioru autorstwa Michała Cetnarowskiego („Śmierć superbohatera”).

Uwagę zwraca jeszcze Aleksandra Janusz z opowiadaniem „Iter in Sarmatiam” - wyśmienity pomysł został zrealizowany bardzo konsekwentnie; nie mogłem jednak oprzeć się wrażeniu, że autorka w swojej konsekwencji poszła o jeden krok za daleko, niejako „przedobrzyła” stylizację tekstu. Przykładem jest cały dialog prowadzony po łacinie, który do opowiadania trafił... w oryginale.

Reszta to standardowe wytwory twórczości znanych i czasem lubianych rzemieślników - Rafał Dębski i Robert Szmidt próbują rozbawić czytelnika, Jakub Małecki pisze dość typowe małecki fiction, Jakub Ćwiek zasypuje pretekstowy tekst litanią popkulturowych nawiązań.

Jedenastu znanych autorów i jedenastu herosów nie wystarczyło, aby rozegrać antologię zapadającą w pamięć. Dzięki kilku przebłyskom można pokusić się o stwierdzenie, że zbiór w jakiejś mierze faktycznie inspiruje do paru ciekawych przemyśleń orbitujących wokół zadanego tematu. Z drugiej strony, zabrakło ciekawych postaci i historii, które przykuwałyby uwagę i zapadały w pamięć. „Herosi” wypadają wyjątkowo niepozornie.


Autor: Krzysztof Pochmara
Dodano: 2013-08-20 21:00:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"


 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

 Jadowska, Aneta - "Cud, miód, Malina"

 Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"

 King, Stephen - "Później"

 Bazterrica, Agustina - "Wyborny trup"

 Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

 Shute, Nevil - "Ostatni brzeg"

Fragmenty

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"

 Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"

 Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

 Pypłacz, Joanna - "Dwór na Martwym Polu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS