NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

Ukazały się

Alanson, Craig - "Paradise"


 King, Stephen - "Dolores Claiborne"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Lem, Stanisław - "Golem XIV"

 antologia - "Nowoświaty"

 Waszewska, Sylwia - "Imiona śmierci"

Linki

antologia - "Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Luty 2013
ISBN: 978-83-61187-68-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 376
Cena: 34,90 złantologia - "Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych"

Żądz moc


O tym, że Powergraph planuje antologię opowiadań erotycznych, wiadomo było już od dawna: zmieniała się jedynie jej koncepcja. W końcu do sprzedaży trafił zbiór dookreślony przez wydawcę jako antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych. Należy jeszcze dodać: fantastycznych.

Kwestie związane z erotyką są w literaturze jednymi z najtrudniejszych do wiarygodnego przedstawienia: łatwo popaść w banał, sztuczność czy wreszcie nie znaleźć równowagi pomiędzy subtelnym erotyzmem a ordynarną pornografią (oczywiście znajdą się wielbiciele i tej odmiany literackiej). W antologii „Pożądanie” z tym delikatnym, ale też kuszącym tematem mierzy się dwunastu polskich pisarzy; i pozostaje jedynie niedosyt, że wśród nich znajdują się tylko dwie kobiety, bo w tym zagadnieniu różnorodność punktów widzenia jest kluczowa.
Podczas lektury niemal wszystkich opowiadań rzuca się w oczy, że chociaż szeroko rozumiane pożądanie przewija się pod różnymi postaciami w tekście, to przede wszystkim autorzy mieli na celu stworzenie utworów ciekawych pod względem literackim i koncepcyjnym. Stąd też fabuły nie zawsze koncentrują się wokół erotyki, a liczba wykorzystanych konwencji jest duża. Pojawiają się teksty jedynie ocierające się o fantastykę, poprzez oniryzm czy surrealizm, ale pojawiają się też przedstawiciele klasycznych fantastycznych gatunków, takich jak horror czy science fiction. W efekcie powstała antologia tekstów interesujących, którą warto przeczytać niezależnie od tego, czy jej temat przewodni wydaje się wart grzechu.
Do najciekawszych koncepcyjnie i emocjonalnie należą między innymi opowiadania Anny Kańtoch („Człowiek nieciągły”), Jakuba Nowaka („Zimno, gdy zajdzie” – zresztą chyba najlepszy tekst w zbiorze, jednocześnie z ciekawym pomysłem i ładunkiem emocjonalnym) czy Jakuba Małeckiego („Dziś mam na imię Agata”). Świetnie napisane są „Koźlęta gazeli” Wita Szostaka, które fascynują połączeniem erotyzmu z prostotą pomysłu. Jednocześnie jest to chyba najbardziej zmysłowe z opowiadań zamieszczonych w zbiorze; a przynajmniej najbardziej oddziałujące pod tym kątem na wyobraźnię, co zresztą doskonale współgra z samym założeniem tekstu.
Na tle często niejednoznacznych opowiadań wyróżnia się „Mała May” Marcina Przybyłka: tekst opisujący różne etapy związku między bohaterami. Nie ma w nim większych niespodzianek, narracja toczy się w przewidywalny, choć wartki sposób. Finał, być może mający zapewnić katharsis, pozostawia jednak uczucie niedosytu. Do dość prostych konstrukcyjnie należy również „Wywiad” Bernadety Prandzioch, ale nie sposób odmówić temu opowiadaniu pewnego uroku, przejawiającego się przede wszystkim w nastroju. Dobrze napisane, ale niezbyt intrygujące jest również „Fade to: Black” Szczepana Twardocha. Nieco rozczarowuje też „RP Productions” Michała Cetnarowskiego, w którym co prawda pojawia się zabawny akcent humorystyczny, ale sedno fabuły wydaje się wymęczone, żeby nie powiedzieć: wtórne i łatwe do przewidzenia. Jednak nawet te nieco słabsze w niektórych aspektach teksty prezentują przyzwoity poziom; jeśli nawet nie intrygują, to (zwykle) również nie nużą.
„Pożądanie” nie jest najlepszą (i nie jest najgorszą) z tematycznych antologii wydanych przez Powergraph – tutaj moim zdaniem prym wiedzie „Science Fiction”, ale nadal jest to książka warta uwagi. Brakuje w niej opowiadań wyraźnie wyróżniających się w negatywny sposób, a dla świetnego emocjonalnie Nowaka, pięknego stylistycznie Szostaka czy też wiarygodnego w opisie zachowań Żulczyka warto po zbiór sięgnąć. Tym bardziej, że i pozostałe teksty nie powinny rozczarować, lecz dostarczyć solidnej porcji, podszytej erotyzmem, rozrywki. Ponadto nie powinno zabraknąć więcej niż odrobiny refleksji. Nie jest to jednak pozycja dla osób sugerujących się okładką i poszukujących tekstów prostych, w których seks jest sednem opowieści, czyli pozycji naśladujących literaturę typu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. I to cieszy.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-07-29 22:15:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yans - 09:02 30-07-2013
Anna Kańtoch i Bernadeta Prandzioch to chyba razem dwie kobiety, a nie jedna ?! :)

Shadowmage - 09:51 30-07-2013
mam najwyraźniej problem z liczeniem w zakresie 1-2 :P

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"


 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

 Jadowska, Aneta - "Cud, miód, Malina"

 Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"

 King, Stephen - "Później"

 Bazterrica, Agustina - "Wyborny trup"

 Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

 Shute, Nevil - "Ostatni brzeg"

Fragmenty

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"

 Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"

 Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

 Pypłacz, Joanna - "Dwór na Martwym Polu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS