NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Angleberger, Tom - "Darth Paper kontratakuje"
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cykl: Angleberger, Tom - "Papierowy Yoda"
Tytuł oryginału: Darth Paper Strikes Back
Tłumaczenie: Piotr Budkiewicz, Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Data wydania: Marzec 2013
Oprawa: twarda
Rok wydania oryginału: 2011
Tom cyklu: 2



Angleberger, Tom - "Darth Paper kontratakuje"

Spisek Ciemnej Strony Mocy


Kontynuacja przygód figurki z origami przedstawiającej Yodę to nadal sympatyczna i ciepła historia o szkolnych perypetiach grupy nieco roztrzepanej grupy uczniów. Proste historie składające się na książkę są wzbogacone o humorystyczne rysunki i komentarze, dzięki czemu powinna to być udana lektura dla najmłodszych czytelników.

W zeszłym roku wydawnictwo Media Rodzina wydała sympatyczną książkę dla dzieci zatytułowaną „Dziwny przypadek papierowego Yody”. Zawierała szereg historii, w których papierowa pacynka słynnego Jedi pomagała rozwiązywać różne szkolne problemy. Na ich bazie bohaterowie książki stwierdzili, że papierowy Jedi naprawdę ma Moc i jest prawdziwy. Książka najwyraźniej spotkała się z przychylnym odbiorem czytelników, bo niedawno do sprzedaży trafiła druga pozycja z serii pisanej przez Toma Anglebergera, zatytułowana „Darth Paper kontratakuje”.

Podobnie jak w przypadku pierwszej części, tak i tutaj na fabułę składają się krótkie relacje różnych uczniów o roli, jaką papierowy Yoda odegrał w ich życiu. Są to zwykle miłe historie pokazujące, że np. zamiast gier komputerowych można równie dobrze bawić się grami z wykorzystaniem kartki i długopisu, czy też pokazujące różne aspekty życia amerykańskiej szkoły, jak lekcje przyrody polegające na łapaniu owadów w plenerze lub dodatkowe zajęcia w postaci budowania rakiet, robotów z klocków Lego.

Stawka tych zebranych historii jest tym razem jednak poważniejsza: nie chodzi o to, by stwierdzić autentyczność pacynki, a wybronić Dwighta – chłopca noszącego ją na palcu i będącego jej głosem – przed wydaleniem ze szkoły. W tym celu zbierane są opowieści potwierdzające ich ważną rolę w szkolnej społeczności: tym większą, że po zawieszeniu Dwighta sporo rzeczy zaczęło się w niej psuć. Końcówka książki to już nie zbierane przez uczniów archiwum dokonań Dwighta i Yody, a relacja z posiedzenia Kuratorium Oświaty i wydarzeń, które po nim nastąpiły. Ta część jest najbardziej spójna fabularnie, a jednocześnie stanowi bazę dla morału płynącego z opowieści.

Jak łatwo wywnioskować z tytułu, w tej części pojawia się antagonista w postaci papierowego Dartha Vadera, noszonego na palcu przez innego chłopca. We dwójkę uknuli spisek mający na celu właśnie pozbycie się ze szkoły Dwighta… a przynajmniej tak się wydaje, bo niełatwo jest przejrzeć mroczne ścieżki, którymi podążają umysły opanowane przez Ciemną Stronę Mocy. Z drugiej strony i działania Yody nie są tak oczywiste, jakby się wydawało początkowo, więc książka ma do zaoferowania nieco więcej zwrotów fabularnych w końcówce niż miało to miejsce w „Dziwnym przypadku papierowego Yody”. Wpływa to pozytywnie na odbiór całości, a jednocześnie ma się wrażenie, że książce bliżej jest do ducha filmów z serii Gwiezdnych Wojen; wydaje się też, że więcej jest bezpośrednich nawiązań do dzieł George’a Lucasa. Należy przy tym zaznaczyć, że rola Darth Papera wcale nie jest tak duża w opowieści; nadal główną postacią jest papierowy, zielony rycerz Jedi.

Jak już wcześniej zaznaczałem, jest to miła i ciepła książka, która powinna się spodobać młodym czytelnikom, a może nawet ich rodzicom, kiedy będą ją czytać pociechom do poduszki – chociaż prawdopodobnie lepiej zabrać się za lekturę samemu, bo w tekście zamieszczonych jest wiele grafik komentujących opisywane wydarzenia. Dodać jeszcze należy, że niezależnie od papierowych pacynek ze świata Gwiezdnych Wojen, jest to przede wszystkim opowieść o przyjaźni i gotowości do pracy i poświęceń, by pomóc koledze. I, jeśli nawet w pewnym momencie nad bohaterami zbierają się chmury i wydaje się, że Ciemna Strona Mocy zwycięży, to na końcu pojawia się Nowa Nadzieja.



Autor: Tymoteusz „Shadowmage” Wronka


Dodano: 2013-07-11 12:51:02
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS