NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju" (Artefakty)

Ukazały się

Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"


 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"

 Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"

 Kulikow, Roman - "Sztych"

 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

Linki

King, Stephen - "Joyland"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Joyland
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Data wydania: Czerwiec 2013
ISBN: 978-83-7839-535-5
Oprawa: miękka
Format: 142×202 mm
Liczba stron: 336
Cena: 35,90 zł
Rok wydania oryginału: 2013King, Stephen - "Joyland"

Obyczajówka z trupem w tle


Stephen King świetnie radzi sobie z obyczajową gawędą, spychając w ten sposób wątki nadnaturalne i kryminalne na dalszy plan. W odróżnieniu od kilku z jego ostatnich powieści znacznie mniej jest pisania dla zapełnienia stron: w „Joylandzie” niemal każda scena coś wnosi do obrazu całości.

Stephen King, chociaż nazywany jest królem horroru, w powieściach wykorzystuje (szczególnie ostatnio) także inne konwencje. Przykładem może być „Joyland”, powstały w wyniku zamówienia na kryminał: gatunek literacki, z którym amerykański pisarz do tej pory miał nieliczne (według wielu fanów) i niezbyt udane przygody. Najnowsza powieść Kinga tych obiekcji raczej nie rozwieje, gdyż wątek kryminalny stanowi w niej tylko margines. Nie zmienia to faktu, że jest to powieść jak najbardziej udana.
Akcja powieści, jak sama jej nazwa wskazuje, dzieje się w latach 70. ubiegłego wieku w amerykańskim wesołym miasteczku. Devin Jones, dość naiwny i pełen ideałów student ze złamanym sercem, zatrudnia się w nim na lato. Nieoczekiwanie staje się to początkiem szalonej przygody, zawiązania przyjaźni na całe życie, a także przeżycia momentów szczęśliwych i wzruszających. Wiele miejsca poświęcone zostało przedstawieniu życia pracowników lunaparku, oddaniu specyfiki ich wypowiedz i sposobu jego funkcjonowania. Bohater zaprzyjaźnia się również ze śmiertelnie chorym chłopcem; relacja ta odciska na nim piętno.
Przeżycia głównego bohatera sprawiają, że przechodzi przez próg dorosłości. Do Joylandu Devin przybył jeszcze jako nastolatek z typowymi dla tego wieku problemami i marzeniami, ale po kilku miesiącach opuścił go już jako mężczyzna. Odpowiedzialność, kontakt ze śmiercią, a także poświęcenie wiele uczą go o życiu i sprawiają, że zaczyna wykazywać się inicjatywą, a także brać stery życia we własne ręce. Kingowi udaje się wiarygodnie odmalować postawy i reakcje postaci, co w efekcie sprawia, iż obyczajowa strona powieści prezentuje się bardzo dobrze.
King nie byłby sobą, gdyby do fabuły nie wplótł wątku fantastycznego. Jest nim pojawiający się w lunaparku (i widoczny tylko dla nielicznych pracowników) duch zamordowanej brutalnie dziewczyny. Intryguje to Devina i skłania do własnych poszukiwań, ale przez dwie trzecie książki nie stanowią one sedna opowieści. Dopiero gdy sezon w parku rozrywki dobiega końca i pracownicy mają nieco więcej czasu, wątek ten nabiera znaczenia, prowadząc do nieuniknionej konfrontacji. O ile wątek nadnaturalny jest w „Joylandzie” pretekstowy, to kryminalnemu King poświęcił więcej miejsca, ale też da się wyczuć, że nie włożył w niego całego serca, jak to miało miejsce w przypadku opisywania obyczajowego tła. Widoczne jest to szczególnie w końcowym zwrocie akcji i w niepasującej do całości sensacyjnej scenie finałowej. Autor hołduje starej zasadzie, że należy podejrzewać najmniej prawdopodobne rozwiązanie, ale jednocześnie nie daje poszlak, by było możliwe wytypowanie zabójcy przez czytelnika inaczej niż przez przekorę.
Amerykański pisarz ma rzadką umiejętność pisarskiej gawędy. Potrafi pisać o sprawach zwyczajnych w sposób zajmujący. W niektórych książkach zdarzało mu się z tym przesadzać i przysłowiowo lać wodę, rozdymając treść do zbędnych rozmiarów, ale w „Joylandzie” potrafił się powstrzymać, tworząc obyczajową historię jednocześnie zwięzłą i zajmującą. W tym świetle elementy kryminalne i fantastyczne zdają się być zbędne, ale ich obecność, mimo pewnych niedociągnięć, stanowi miłe urozmaicenie. King pokazuje, że wykorzystując klasyczne schematy fabularne i niemal archetypiczne postaci, nadal można stworzyć intrygującą, wciągającą i wzruszającą opowieść. Trzeba do tego tylko - a w zasadzie aż - talentu.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-06-06 20:00:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"


 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS