NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

Ukazały się

Alanson, Craig - "Paradise"


 King, Stephen - "Dolores Claiborne"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Lem, Stanisław - "Golem XIV"

 antologia - "Nowoświaty"

 Waszewska, Sylwia - "Imiona śmierci"

Linki

antologia - "Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Luty 2013
ISBN: 978-83-61187-68-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 376
Cena: 34,90 złantologia - "Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych"

Na początek gratulacje dla Powergraphu za świetny chwyt marketingowy. Bądźmy szczerzy, kiedy patrzy się na okładkę „Pożądania”, skojarzenia nasuwają się same – oto polska odpowiedź na wszelakiej maści Grayów, Crossów i 80 dni w kolorach tęczy. Do tego tytuł – subtelny, a równocześnie wzbudzający określone skojarzenia. Trudno powiedzieć, jak pomysł przełoży się na sprzedaż książki, niemniej przynęta na nowych czytelników, w moim odczuciu, została zarzucona prawidłowo. A co pozostaje dla fanów Powergraphu? Dobra niebanalna literatura.
Teksty zamieszczone w „Pożądaniu” nie są łatwe do sklasyfikowania. Ich wspólnym mianownikiem jest miłość, ale nie ta z „harlequinów”, tylko bardziej przyziemna, gorzka, często niespełniona. Różni je podejście do tematu: niekiedy ocierają się o tabu („Zimno, gdy zajdzie”), czasami wywołują uśmiech na twarzy („Och, Rafał”), kiedy indziej zaś mamy do czynienia z wiwisekcją ludzkich uczuć („Mała May”). Co ciekawe fabuła zawartych w antologii opowiadań, w odróżnieniu od typowej literatury kobiecej, jest głównie prowadzona z tzw. „męskiego punktu widzenia”. Pewnym wyjaśnieniem tego zjawiska jest zestawienia autorów, na dziesięciu panów przypadają tylko dwie panie, ale i Anna Kańtoch czyni z mężczyzny głównego bohatera swej opowieści. Daje to w rezultacie ciekawy efekt poznawczy, dla czytelników obojga płci. Dla jednych lektura antologii będzie możliwością zdobycia nowej wiedzy, dla innych szansą na zweryfikowanie wiedzy już posiadanej. Autorzy starają się przy tym uciec od banału, nie wybierają dla bohaterów łatwych rozwiązań, mocno koncentrują się na ludzkich uczuciach: miłości, pożądaniu, ale i samotności. Nie brakuje tutaj miejsca na fatalne zauroczenie, niemożliwe do spełnienia marzenia czy ludzkie tragedie. Bodajże tylko Jakub Żulczyk podszedł do tematu z przymrużeniem oka tworząc zabawny tekst, bazujący nieco na motywie „Lolity”.
„Pożądanie” było anonsowane między innymi jak zbiór opowiadań erotycznych, ale wielbiciele sadomasochistycznych scen rodem z książek pani E. L. James nie znajdą tu za wiele inspiracji. Nie oznacza to wszakże, że dostajemy książkę bez „pieprzu”. W antologii uprawia się seks min..: na topielca, na borsuka i na łasice („RP Productions”); nie brakuje także elementów przemocy („Skóry”) czy kazirodztwa („Zimno, gdy zajdzie”); z kolei Marcin Przybyłek opisuje życie seksualne głównego bohatera w formie suchego wykładu. Na szczęście dla czytelników autorzy wyszli z tych wszystkich „miłosnych igraszek” obronną ręką – zastosowane słownictwo nie śmieszy, ani nie przekracza granic dobrego smaku; a zamiast anatomiczno-ginekologicznych szczegółów dostajemy góra opis z kategorii „soft porno”. Czy takie podejście do tematu zadowoli odbiorców, jest rzeczą otwartą.
Podobnie ma się rzecz z czynnikiem fantastycznym. Zdecydowana większość z prezentowanych tu autorów to ludzie z branży, jest zatem czymś naturalnym, że część czytelników oczekiwała tekstów mocno osadzonych w gatunku. Tyle teoria. W praktyce w siedmiu tekstach można doszukać się elementów, które pozwalają je zaliczyć do szeroko rozumianej fantastyki. Raz będą to tylko same dekoracje niemające zasadniczego wpływu na fabułę („Mała May”), kiedy indziej pojedyncza, acz kluczowa scena („RP Productions”). W wypadku „Życia podwójnego” elementy nadprzyrodzone, w moim odczuciu, to zbędny dodatek, bez którego tekst mógłby się spokojnie obejść. Najbardziej „uzależnione” od fantastyki są teksty Łukasza Orbitowskiego („Skóry”), Jakuba Nowaka („Zimno, gdy zajdzie”), Piotra Rogoży („Playgirl”) oraz Jakuba Żulczyka („Och, Rafał”). W ich wypadku usunięcie futurystycznego czynnika spowodowało by załamanie się koncepcji tekstu.
„Pożądanie” to ciekawa inicjatywa próbująca wyjść naprzeciw aktualnym trendom wydawniczym. Mam tylko pewien dylemat w określeniu jej docelowego czytelnika. Osoby czekające na „Greya po polsku” powinna przyciągnąć sama okładka, ale obawiam się, że dużo gorzej będzie z zawartością. Z kolei dotychczasowych miłośników „Powergraphu” może nieco odstraszyć tematyka opowiadań bardziej obyczajowa niż fantastyczna. Z drugiej strony seria „Kontrapunkty” pokazuje, że istnieje na naszym rynku zapotrzebowanie na dobrą współczesną prozę. A taką bez wątpienia oferuje „Pożądanie”.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2013-02-05 15:35:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"


 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

 Jadowska, Aneta - "Cud, miód, Malina"

 Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"

 King, Stephen - "Później"

 Bazterrica, Agustina - "Wyborny trup"

 Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

 Shute, Nevil - "Ostatni brzeg"

Fragmenty

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"

 Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"

 Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

 Pypłacz, Joanna - "Dwór na Martwym Polu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS