NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Mammay, Michael - "Przestrzeń"

Ukazały się

Jaumann, Bernhard - "Sępom na pożarcie"


 Brown, Ryk - "Aurora Cv-01"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Kres, Feliks, W. - "Północna granica" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Pani Dobrego Znaku" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Porzucone królestwo" (edycja limitowana)

Linki

Pratchett, Terry; Baxter, Stephen - "Długa Ziemia"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Długa Ziemia
Tytuł oryginału: The Long Earth
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Styczeń 2013
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 368
Cena: 32,00 zł
Rok wydania oryginału: 2012
Tom cyklu: 1Pratchett, Terry; Baxter, Stephen - "Długa Ziemia"

Eksploracja Ziemi we Wszechświecie„Długa Ziemia” Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera to początek planowanej dylogii o ludzkości, stojącej na progu wręcz nieograniczonych możliwości i nowych zagrożeń, jakie niesie ze sobą istnienie światów równoległych. Dostęp do pozornie bliźniaczo podobnych rzeczywistości jest otwarty niemalże dla każdego, bez konieczności posiadania pieniędzy, przechodzenia długotrwałego szkolenia, czy też przynależności do jakiejś uprzywilejowanej grupy. Każdy może przekraczać. No, może z paroma wyjątkami, dzięki którym sytuacja na Ziemi Podstawowej, jak jest nazywana nasza „oryginalna” planeta, znacząco się komplikuje, a wymowa książki zyskuje dodatkowej głębi.

Powieść brytyjskiego duetu pisarskiego łączy w sobie najlepsze cechy pisarstwa obydwu autorów. Z dużym prawdopodobieństwem wskazać można fragmenty napisane przez twórcę „Świata Dysku”, ze względu na dobrze znane czytelnikom poczucie humoru i talent wskazywania absurdów otaczającej nas rzeczywistości. W przypadku „wykrywalnego” udziału Baxtera należałoby raczej mówić o koncepcie, gdyż podobnie jak w innych jego książkach, również w recenzowanej powieści temat ewolucji odgrywa kluczową rolę. Czy wspólna praca wyszła „Długiej Ziemi” na dobre? Moim zdaniem jak najbardziej. Albowiem otrzymaliśmy tytuł lekki i dowcipny, zarazem posiadający wyraźną fabułę, która w książkach Pratchetta odgrywa na ogół rolę drugorzędną.

Głównymi bohaterami tej opowieści są młody Joshua Valienté, posiadający naturalny talent do przekraczania, oraz Lobsang - maszyna będąca reinkarnacją tybetańskiego mechanika, stojąca na czele potężnej korporacji. Wspólnie wyruszają z misją niezwykłej wagi, której jawnym celem jest zbadanie fenomenu Długiej Ziemi, czyli istnienia ogromnej liczby równoległych światów. Inne powody wyprawy pozostają ukryte... Jedno jest pewne, Lobsang zna wartość informacji i potrafi ją wykorzystać.

Podróż człowieka i maszyny, którą wyraźnie bawi problem, jaki sprawia ludziom odpowiedź na pytanie, czy jest człowiekiem, jak oni, czy też jedynie wysoce rozwiniętą technologią, można odczytać jako próbę określenia istoty człowieczeństwa. Relacja człowiek-maszyna stanowi ważny wątek powieści, będący zarazem pretekstem do wielu mniej lub bardziej bezpośrednich nawiązań literackich czy filmowych z gatunku sf. Rozmowy Joshuy z Lobsangiem urozmaicają te fragmenty książki, w których podróż staje się nieco nużąca. Jednocześnie przerywane są częstymi obserwacjami dziwnych światów i niezwykłych tworów ewolucji, jakie powszechnie zamieszkują Długą Ziemię. Interakcje między badaczami a istotami zamieszkującymi mijane światy zapewniają odpowiednią dawkę akcji, przede wszystkim zaś intrygują i każą zastanawiać się wraz z bohaterami nad tajemnicami wszechświata. Albowiem książka pełna jest niewiadomych i pytań, których rozwiązanie rodzi nowe wątpliwości, a dla których punktem wyjścia były niewyjaśnione zjawiska z naszego „podwórka”. Autorzy potraktowali je twórczo i stworzyli świat, którego założenia pozwalają wyjaśnić wiele zagadek, takich jak tajemnicze zaginięcia ludzi na całym świecie, czy niezwykłe stworzenia, jak elfy czy trolle, o których mówią legendy i mity. Podobnie jak u Dukaja, teorie zaprezentowane w „Długiej Ziemi” bardzo dobrze pasują do niezwykłości prawdziwego świata, których nie trzeba szukać w literaturze fantastycznej.

Z drugiej strony recenzowana powieść to nie tylko zapis perypetii protagonistów, lecz również analiza sytuacji, w jakiej znalazła się cała ludzkość. Obraz ten, choć powierzchowny i fragmentaryczny jest jednak żywy, gdyż ukazuje daną płaszczyznę, taką jak polityka, migracja, problem terroryzmu czy gospodarka, koncentrując się na uwikłanych w nią postaciach, ich wyborach i rozterkach. Dzięki temu nie są to suche wizje potencjalnej przyszłości, lecz interesujące historie prawdziwych ludzi, pozwalające zbudować dość kompletny ogląd życia na Ziemi w nowych, niezwykłych okolicznościach.

Pratchett i Baxter napisali książkę intrygującą, która ponownie określa nieco już zużyty temat światów równoległych i podróży między nimi. Stopniowo budowane napięcie, koncentrujące się wokół tajemniczego zagrożenia, które zdaje się nadchodzić z Długiej Ziemi, oraz rozbudowane relacje różnych światów, ras i istot, w tym trudnego do zaklasyfikowania Lobsanga przykuwają do książki na długie godziny. Uniwersum pozornie złożone z dość wiernych kopii błękitnej planety rządzi się swoimi, oryginalnymi prawami. Ich istota, a także wątek Lobsanga, dramatyczna sytuacja na Ziemi Podstawowej, oraz oczywiście tajemnice licznych, odkrytych już światów składają się na całość, której kontynuacji warto oczekiwać.Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2013-01-09 20:38:09
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Ausir - 01:25 10-01-2013
Główny koncept jest akurat Pratchetta, nie Baxtera - powieść to rozwinięcie opowiadania Pratchetta "The High Meggas" z 1984 roku, opublikowanego ostatnio w jego zbiorze opowiadań "A Blink on the Screen".

Lord Turkey - 08:46 10-01-2013
O tym nie wiedziałem. Dzięki za tę informację. Natomiast Baxter często w swoich książkach porusza temat ewolucji, przez co naturalnie powiązałem go z tym wątkiem w "Długiej Ziemi".

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Wygraj powieść Scalziego


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"


 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

Fragmenty

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS