NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Redick, Robert V.S. - "Szczury i Morze Rozległe"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Redick, Robert V.S. - "Rejs Chathranda"
Tytuł oryginału: The Rats and the Ruling Sea
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Data wydania: Październik 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-224-6
Oprawa: miękka
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 668
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2009
Wydawca oryginału: Gollancz
Tom cyklu: 2



Redick, Robert V.S. - "Szczury i Morze Rozległe"

Tom drugi „Rejsu Chathranda” jest książką bez wątpienia dużo bardziej dopracowaną od debiutanckiego „Sprzysiężenia Czerwonego Wilka”. W debiucie Redicka raziła trochę redakcja oraz sam styl autora, które w tej części zostały wyraźnie poprawione. Dodatkowo fabuła jest przedstawiona dojrzalej, żeby nie rzec poważniej, choć sama książka posiada również lżejsze elementy, najczęściej w tej części rozdziałów, które mają formę wpisów do dziennika jednego z pasażerów.

Co prawda akcja posuwa się do przodu, ale mamy do czynienia z pewnym przegadaniem w fabule. Bohaterowie często analizują sytuację, zastanawiają się nad przyszłością i sposobami wpływu na rozwój wypadków. Nie przekłada się to jednak zbyt często na jakieś widoczne efekty. Bywa też, że główni bohaterowie, w większości nastolatki, zbyt impulsywnie reagują na różne wydarzenia, nawet jak na osoby będące w wieku dojrzewania. Niemniej jednak książkę czyta się ogólnie z przyjemnością. Redickowi udało się nadrobić wyżej wymienione wady oryginalnością i kilkoma zwrotami akcji, których ciężko byłoby się spodziewać. Pojawiają się też interesujące, przykuwające uwagę postaci, których rola wydaje się być w przyszłości bardzo istotna dla dalszego rozwoju wypadków. Poznajemy też sporo faktów z przeszłości kilku bohaterów, którzy odtąd są nieco mniej tajemniczy.

Akcję wzbogacają liczne elementy fantastyczne, na przykład obudzone zwierzęta (czyli takie, w których obudziła się świadomość, a często także zdolność mowy), magiczne sztuczki głównego szwarccharakteru, maga Arunisa, spotkania z nieobecnym tymczasowo w świecie przedstawionym dobrym czarodziejem Ramachnim (będące czymś pomiędzy snem a czarodziejskim przejściem do alternatywnej rzeczywistości), niejednoznaczne relacje jednego z głównych bohaterów, byłego smołownika Pazela Pathkendae’a, z zamieszkującą morskie głębiny murthą. Takich motywów jest zresztą więcej i wiele z nich wiąże się z głównym wątkiem tajnej misji wspaniałego żaglowca Chathranda oraz ocalenia świata Alifrosu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w pewnym sensie „Szczury i Morze Rozległe” są dotknięte „syndromem środkowego tomu”. Wiadomo, że nie wszystko zostanie rozstrzygnięte, a akcja raczej bardziej się skomplikuje niż wyjaśni. Z jednej strony chciałoby się szerszego uchylenia fabularnego rąbka tajemnicy. Z drugiej strony zaś przydałyby się bardziej rozbudowane elementy rozwijające całą historię. Czy to źle? Myślę, że nie, ponieważ daje to szansę na więcej emocji, przygód i dłuższą opowieść o tym morskim rejsie, nietuzinkowych bohaterach, walkach magów, wywiadów i różnych nacji ze sobą w kolejnej powieści.

Reasumując, w drugim tomie cyklu o Chatrandzie widać postęp, jaki Redick poczynił w pisarskim rzemiośle. Owszem, ma jeszcze przed sobą wiele pracy nad stylem i warsztatem, ale można określić go pisarzem perspektywicznym. Wszak wymyślona przezeń opowieść wciąga czytelnika, wzbudzając jego zainteresowanie, a o to przecież głównie chodzi w takich powieściach.


Ocena: 7/10
Autor: Mariusz "Galvar" Miros


Dodano: 2012-11-26 20:45:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS